שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג הוצאה לפועל וחובות שלבים בהליך פשיטת רגל, האם כדאי?

שלבים בהליך פשיטת רגל, האם כדאי?

 
מאת: עו"ד ליעד ברילנשטיין    | פורסם ב: 08/03/2011 | צפיות: 3690
רוצה שנחזור אליך?
אל עו"ד ליעד ברילנשטיין

תיאור הליך פשיטת הרגל מזוית ראיתו של החייב ... הליך פשיטת רגל כדאי או לא?


קראו עוד בתחום

 

המחבר :עו"ד ליעד ברילנשטיין

 

במאמר הנ"ל המחבר יעסוק באופן כללי ביתרונות הבולטים הטמונים בהליך פשיטת הרגל – בקשת חייב, בין היתר, את החסרונות בהליך, שכן ידיעה של היתרונות והחסרונות הללו מהווה גורם מכריע לפני בהחלטה לפנייה בהליך מהסוג הזה .

 

הליך פשיטת הרגל מתנהל בהתאם לפקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש], תש"ם-1980.

 

עם הגשת הבקשה למן צו כינוס ופשיטת רגל ולאחר תשלום האגרה בגובה 2,530 ש"ח (עדכני להיום) נפתח תיק בבית המשפט המחוזי הקרוב למקום מגוריו של החייב/ת .

 

לאחר תקופה של מס' חודשים ולאחר שבית המשפט מקבל את תגובת הכונס הרשמי לעניין זכאותו של החייב ליתן כנגדו צו כינוס, בית המשפט נותן החלטתו החיובית ברובם של המקרים ליתן צו כינוס כנגד נכסי החייב .

 

בשלב דנא שהינו שלב טרומי להכרזה על חייב כפושט רגל מכונסים ונאספים נכסי החייב במטרה לחלקם בעתיד בין נושיו.

 

במקביל כונס הנכסים הרשמי- גוף ממשלתי, מתמנה להיות כונס זמני של נכסי החייב . מטרת הכינוס היא להגן על נכסי החייב מפני נושים ו/או הברחתם. בנוסף, ההליכים המשפטיים נגד החייב ,כגון: תובענה, הוצאה לפועל וכיוצ"ב נגד החייב, יעוכבו לאחר שהחייב יעדכן את דבר צו הכינוס בתיקי הוצל"פ המתנהלים כנגדו והודעות לנושיו אשר טרם פעלו לגביית חובם.

 

במקביל מושטים על החייב תשלומים חודשיים אשר משולמים לקופת הנושים ובשלב זה מפסיק החייב לשלם תשלומים כלשהן בתיקי הוצל"פ . בשלב זה "מוקפאות" הרביות שנהוגות בהוצאה לפועל והתשלומים החודשיים המועברים לקופת הנושים מקוזזים מהסכומים הנתבעים בתביעות החוב כך שבמשך כל ההליך, שיכול להימשך שנים, לא נוספות ריביות והצמדות לסכומים הנתבעים.

 

חשוב לזכור בנקודה זו כי בכל הליך פשיטת הרגל החייב נבחן בתום ליבו ביצירת החובות בגינן מוגשת הבקשה וכן נבחן תום ליבו במסגרת הבקשה לגופה הליך שנהג בחוסר תום לב במהלך ההליך ו/או ביצירת החובות לא יזכה למטריה שמעניק בית המשפט לכיסוי חובותיו אל מול הנושים.


השלב שבין צו הכינוס לדיון בפשיטת הרגל (שכיום עומד על כשנה וארבעה חודשים מיום מתן צו הכינוס) : החליט בית המשפט לתת צו כינוס, יקבע בהחלטתו מועד לדיון בפשיטת הרגל, שיתקיים 6 חודשים מיום מתן צו הכינוס.

 

במהלך תקופה של 6 חודשים דלעיל מיום מתן צו הכינוס רשאי כל נושה להגיש לכונס הרשמי תביעה נגד החייב שתיקרא תביעת חוב, שבה מפורט הסכום המגיע לנושה מן החייב, בד בבד מבוצעות חקירות ואסיפות נושים לטובת בירור החובות וקביעת מסמרות בעניין תביעות החוב .

 

 

השלב האחרון של פשיטת הרגל המהוה ביום ההליך הוא מתן הפטר פושט הרגל מחובותיו. ההפטר פוטר את פושט הרגל מכל חוב בר תביעה בפשיטת הרגל ומאפשר לו לפתוח דף חדש בחייו. ראוי לציין כי במקרים נדירים בית המשפט יענה לבקשת הפטר חלוט כאשר שולמו סכומים זעומים לקופת הנושים לכן חשוב להבין כי תשלום תשלומים ראויים והתנהגות בתום לב במהלך הליך פשיטת הרגל תיטיב עם החייב ותגדיל את סיכויו להגיע ליום המיוחל ולמתן הפטר חלוט .דרך מבורכת ומקובלת לא פחות לסיום ההליך הינה בהסדר חוב אם הנושים בפיקוח בית המשפט ובאישורו.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
הורים לילד שעבר התעללות בגן הבהירו לגננת במשפחתון החדש כי עליה לחבר אותם למצלמות המתעדות אונליין את מה שמתרחש בגן. מאחר שמערכת המצלמות הפסיקה לפעול, נקבע כי ההורים היו זכאים להוציא את הילד מהגן באופן מיידי וללא הודעה מראש
מאת: LawGuide | 06/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
דמרי - בן שחר משרד עו"דדמרי - בן שחר משרד עו"דאזור הצפון053-7298477משרדנו מתמחה בתחומי דיני העבודה פשיטות רגל- הוצאה לפועל ודיני משפחה.
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
שחר & שחר - משרד עו"דשחר & שחר - משרד עו"דירושלים והסביבה053-9377930ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
שגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישורשגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישוראזור הדרום053-7105249משפחה ומקרקעין, משמורת, מזונות, הסכמי ממון, צוואות, יפוי כוח מתמשך והוצל"פ
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים