שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג הוצאה לפועל וחובות הטלת עיקול על קופות גמל ופיצויי פיטורין

הטלת עיקול על קופות גמל ופיצויי פיטורין

 
מאת: שירה נוחומוביץ משרד עורכי דין    | פורסם ב: 13/12/2010 | צפיות: 9996
5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 1)

רוצה שנחזור אליך?
אל שירה נוחומוביץ משרד עורכי דין
מאמרים נוספים
מאת שירה נוחומוביץ משרד עורכי דין

האם במסגרת תיק הוצאה לפועל המתנהל כנגד חייב ניתן להטיל עיקול על כספי פיצויי פיטורים וכספי גמל לפנסיה ?


קראו עוד בתחום

 

לעובד שפוטר עומדת זכות סוציאלית לקבלת פיצוי על פיטוריו. קרי, קבלת פיצוי פיטורין.

מטרת חוק פיצויי פיטורין, בין היתר, הינה לאפשר לעובד שפוטר מרחב נשימה על מנת למצוא מקום עבודה חדש בהתאם לכישוריו וליכולתו ועל מנת שלא יעמוד מול שוקת שבורה ערב פיטוריו.

 

 

סעיף 26 לחוק פיצויי פיטורין קובע כי סכומים ששולמו במקום פיצויי פיטורים או ששולמו לקופת גמל לתשלום פיצויי פיטורים או שהופרשו לקופת גמל לקצבה אינם ניתנים להחזרה, להעברה, לשעבוד או לעיקול.

 

 

עולה השאלה מה דינם של כספים אלו כאשר זוכים בתיק שנפתח בהוצאה לפועל מעוניינים להטיל על כספים אלו עיקול.

 

 

כאשר המדובר בנושיו של המעביד המעוניינים להטיל עיקול על כספי הפיצויים

 

 

במצב דברים זה לא ניתן להטיל עיקול על כספי העובד. מטרתו העיקרית של סעיף 26 הינה היא להגן על העובד בפני חוביו של מעסיקיו.

 

מטרת סעיף 26 למנוע מצב בלתי נסבל בו עובד אשר עבד עשרות שנים במקום עבודה והניח שהפרשות המעביד לקופת הגמל מיועדות לו נמצא סובל כפליים: מקום עבודתו נסגר וכספים אשר שייכים לו הוחזרו בפועל למעביד.

 

אין זה רצוי ואין זה ראוי כי ניתן יהיה לשעבד את כספיו של העובד לטובת נושיו של המעביד ואכן סעיף 26 נחקק במטרה להציב חסם במצב זה.

 

 

כאשר המדובר בנושיו של העובד עצמו

 

 

מצב דברים זה הינו יותר מורכב. שהרי אמנם מטרת הפיצויים צודקת וראויה אך העובד עצמו הוא אשר יצר חובותיו ולנושים קיימת הזכות לפרוע חובם.

 

 

גם בפסיקה חלוקות הדעות עקב מורכבות העניין.

 

 

בבר"ע 1378/97 עסאם נ' בנק הפועלים בע"מ, קבע כבוד השופט ג'ובראן כי מטרת הסעיף הינה להגן על הכספים מפני נושיו של המעסיק אך לא מפני נושיו של העובד. שהרי אם המדובר בחוב של העובד עצמו אין סיבה או הצדקה להגן על העובד.

 

 

לעומת זאת השופטים שידלובסקי אור וע' גרשון הגיעו למסקנה הפוכה וכי לדעתם לשון החוק ברורה ואינה מבחינה בין נושה לנושה.

 

כיום הפסיקה קובעת כי קיימת הגנה יחסית לכספי העובד בפני עיקולים המוטלים על ידי נושיו לשון אחר: מקום בו טרם נתגבשו זכויות החייב בכספים , קרי, טרם הגיע המועד בו זכאי העובד למשוך כספים מקופת הגמל יש להגן עליו ולדאוג כי כספים אלו ישרתו אותו בהגיעו לפנסיה ועל כן יהיו מוגנים בפני נושיו.

 

עם זאת, כאשר זכותו של העובד נתגבשה וגמלה אין המדובר עוד בכספי פנסיה הראויים להגנה. מרגע שהעובד זכאי לממש את הכספים אשר נצברו לזכותו זכאים נושיו לעקל את הכספים ולהיפרע מהם

 

אין בהשארת הכספים בקרן על ידי העובד כדי למנוע עיקולם. מרגע בו התגבשה זכות העובד בכספים בקרן הקצבה פעולה טכנית של משיכת הכספים או אי משיכתם אינה יכולה להגן על העובד בפני נושיו. (בר"ע (ת"א) 2662/04 גל קור נ' קרן מקפת דברי כב' השופטת יהודית שטופמן).

 

 

ביום 28.7.98 נתקבל בכנסת תחקון מס' 18 לחוק פיצויי פיטורין והוספה תוספת לסעיף 26 בה ניתנה הגנה מפורשת לחוק גם לקצבת פנסיה.

 

הפסיקה אף קבעה כי המדובר בהגנה אף על כספים אשר הופרשו לקרן הפנסיה לפני התיקון האמור ואף אם העובד חדל להפריש כספים לפני אותו התיקון.

 

מאמר זה אינו מהווה יעוץ משפטי ו/או תחליף ליעוץ משפטי יש לפנות למשרד עורכי דין לקבלת יעוץ משפטי טרם נקיטת פעולה משפטית.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
הורים לילד שעבר התעללות בגן הבהירו לגננת במשפחתון החדש כי עליה לחבר אותם למצלמות המתעדות אונליין את מה שמתרחש בגן. מאחר שמערכת המצלמות הפסיקה לפעול, נקבע כי ההורים היו זכאים להוציא את הילד מהגן באופן מיידי וללא הודעה מראש
מאת: LawGuide | 06/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


שגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישורשגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישוראזור הדרום053-7105249משפחה ומקרקעין, משמורת, מזונות, הסכמי ממון, צוואות, יפוי כוח מתמשך והוצל"פ
תום יעקב, משרד עורכי דין וגישורתום יעקב, משרד עורכי דין וגישוראזור המרכז053-6112891עוסק בהוצאת תו נכה, רישוי עסקים, הוצאה לפועל, תאונות דרכים ודיני עבודה.
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
שחר & שחר - משרד עו"דשחר & שחר - משרד עו"דירושלים והסביבה053-9377930ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג