שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג מסחרי, חברות ועסקים קבלת החזר כספי במקום זיכוי על רשימה של מוצרים וטובין

קבלת החזר כספי במקום זיכוי על רשימה של מוצרים וטובין

 
מאת: קרן כהן, עו"ד ומגשרת    | פורסם ב: 01/12/2010 | צפיות: 12510
רוצה שנחזור אליך?
אל קרן כהן, עו"ד ומגשרת

תקנות ביטול עסקה- החזר כספי


קראו עוד בתחום

קנית מוצר ואחרי יום התחרטת שרכשת אותו. האם אתה יכול להשיבו ולקבל את כספך חזרה?

ביום ה- 14.12.2010 תיכנסנה לתוקף תקנות הגנת הצרכן (ביטול עסקה), התשע"א – 2010, המאפשרות לקבל החזר כספי במזומן במקרה של ביטול עסקה המתייחס לרשימה של מוצרים ושירותים.

תקנות אלו מתייחסות לזכות לביטול עסקה הנובעת משיקולי נוחות בלבד!

חשוב לשים לב:
התקנות אומנם, מאפשרות לנו הצרכנים להחזיר מוצרים ולקבל את כספנו חזרה, אך יחד עם זאת יש מספר תנאים אותם עלינו למלא על מנת לקבל את כספנו חזרה.

התקנות קובעות רשימה של עסקאות לרכישת טובין או שירות אשר לגביהן תחול זכות ביטול והשבת המזומן וכן את פרק הזמן העומד לצרכן למימוש הזכות. מומלץ לקרוא את התקנות היטב, היות והן מכילות מספר רב של תנאים לצורך קבלת הכסף חזרה. התקנות חלות גם על מוצרים ושירותים שניתנו לצרכן במתנה ממי שאינו העוסק וכולל גם שובר מתנה ולמעט תווי קניה שלא נרכשו על ידי הצרכן.

לפני שנעבור לרשימת המוצרים/השירותים הנכללים בתקנות עלינו לדעת כי התקנות קובעות 2 תנאים ראשונים להחלתן:

עלות המוצר צריכה להיות מעל- 50 ₪.
הצרכן ישיב את המוצר לעוסק, כשהמוצר אינו פגום ולא נעשה בו כל שימוש.


מה המשמעות? המשמעות כי ברוב המקרים החזרת הטובין באריזתם המקורית,גם אם היא נפתחה, יכולה להיחשב כראייה מספיקה לכך שלא השתמשו בהם.

ישנן 4 קבוצות עיקריות של מוצרים/שירותים המפורטים בתקנות:

קבוצה א' כוללת ריהוט, ציוד לבית ולגן, למעט כלי אוכל לא ארוזים; מכשירי חשמל ומכשיר אלקטרוני, לרבות ציוד קצה (כגון :מודם, טלפון סלולארי, ממיר, צלחת לווין וכו'); טובין הארוזים באריזה המקורית ושלא נפתחו על ידי הצרכן, טובין שהוזמנו על ידי הצרכן אולם טרם סופקו לו, מטהר מים ומתקן למים מינראליים, שעונים.

פרק הזמן לביטול העסקה בקשר עם המוצרים בקבוצה א' הינו בתוך 14 ימים מיום שהצרכן קיבל את הטובין.

חשוב לציין כי התקנות קובעות, כי אם המוצר חובר לחשמל, גז או מים –ייחשב כעניין כאילו השתמשו במוצר ואז לא ניתן יהיה להשיבו.

 

קבוצה ב' כוללת מוצרי ביגוד והנעלה וגם תכשיטים (שהמחיר ששולם עבורם אינו עולה על 3,000 ₪) – אותם ניתן להשיב בתנאי שתווית המחיר על הטובין, אם ישנה, לא הוסרה. פרק הזמן לביטול העסקה - מיום הרכישה ועד תום שני(2) ימים שלאחריו שאינם ימי מנוחה.

 

קבוצה ג' כוללת שירותי הארחה, נסיעה,בילוי ותיירות בפנים הארץ וכן חוגים וקורסים (למעט פסיכומטרי) – אותם גם ניתן לבטל בתוך 14 ימים מיום עשיית ההסכם ובלבד שהביטול ייעשה לפחות 7 ימים (שאינם ימי מנוחה) לפני המועד בו אמור היה להתקבל השירות.

 

הערה: חשוב לציין כי החל מיום ה- 14.3.2011 תחול זכות הביטול גם לגבי שירותי הארחה, נסיעה, בילוי ותיירות המיועדים להתבצע במלואם מחוץ לארץ.

 

קבוצה ד' כוללת – שירותי קוסמטיקה, אסטטיקה, לרבות טיפולי הסרת שיער; עסקת נופש ארוך טווח; חברות או מנוי במועדון הנחות; שירותי תקשורת – טלפוני הנייחת/ניידת, אינטרנט, כבלים ולוויין; חברות או מנוי במועדון כושר, לרבות מועדון בריאות (ספא); חברות או מנוי במועדון הכרויות ושידוכים; מנוי להגרלות הימורים.

 

פרק הזמן לביטול העסקה – בתוך 14 יום מיום עשיית העסקה או מיום מסירת חוזה או מסמך בכתב, לפי המאוחר ואין זה משנה אם החלו במתן השירות או לא.

 

מתי לא ניתן לבטל עסקה?

 

במקרים כגון - ריהוט שהורכב בבית הצרכן, טובין שיוצרו במיוחד עבור הצרכן, מוצרי מזון, תרופות ותוספי תזונה, טובין הניתנים להקלטה, לשעתוק או שכפול,שהצרכן פתח את אריזתם המקורית, הלבשה תחתנוה, לרבות בגדי ים; גז. חשוב לציין כי גם בגד ללא הטיקט – תו מוצר או בגד שעשו בו שימוש, בגד שהותאם אישית לצרכי הלקוח –בכל המקרים האלה לא ניתן יהיה לבטל את העסקה.

 

צרכן המעוניין לבטל עסקה ולקבל את כספו חזרה צריך להציג לעוסק חשבונית או סרט קופה או פתק החלפה או כל מסמך אחר המעיד על עצם ביצוע העסקה,מועדה והסכום ששולם בעדה, לרבות אמצעי התשלום.

 

צרכן המגיע לעוסק למימוש זכות הביטול, ישיב לעוסק את המוצר והעוסק מחויב להשיב לצרכן את התמורה או לבטל את החיוב.


ההפסד הכספי בהשבת המוצר וקבלת החזר כספי- במידה והתקנות מאפשרות להשיב את המוצר ולקבל החזר כספי – עדיין ההחזר הכספי אינו מלא.

 

הצרכן ישלם דמי ביטול בשיעור של 5 % ממחיר המוצר או ערך השירות שרכש או 100 ₪, לפי הנמוך מבניהם. לעיתים, יהיה רשאי העוסק לגבות אף 10% מערך הטובין,בהתאם למקרים המפורטים בתקנות.


בנוסף, אם העסקה בוצעה בכרטיס אשראי ובעל העסק הוכיח כי נגבתה ממנו עמלת סליקה, העוסק רשאי לחייב את הצרכן גם בעמלת הסליקה.

 

אופן השבת הכספים גם הוא מפורט בתקנות - במועד ביטול העסקה ככל שניתן או במועד קרוב ולא מאוחר מחמישה ימי עסקים ותעשה באותה הדרך בה נעשה התשלום. כלומר אם התשלום היה במזומן החזרת התמורה תהיה במזומן או בשיק מזומן.


לסיום, חשוב לציין כי תקנות אלו באו להוסיף על העילות לביטול עסקה המופיעות בחוק הגנת הצרכן ולא להפחית ממנו.

 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא מסחרי, חברות ועסקים
חדשות ופסקי דין בנושא מסחרי, חברות ועסקים
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-6130820מהמשרדים המשפיעים לפי DUN`S 100, מחלקות: מקרקעין, מסחרי, מנהלי ועוד.
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
משרד עו"ד רן קוסטיצקימשרד עו"ד רן קוסטיצקיאזור הדרום053-8007676המשרד מתמחה במתן ייצוג, ליווי ויעוץ בתחום החוזים, חברות נדל"ן ודיני עבודה
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות
עו"ד עדי מלאכיעו"ד עדי מלאכיאזור השרון והסביבה053-7293465עוסקת בתחומים מקרקעין נדל"ן, חוזים, מסחרי ועסקים, צוואות וירושות.
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
עו"ד ארנסט גדייבעו"ד ארנסט גדייבאזור השפלה והסביבה053-9428890המשרד עוסק בתחום דיני העבודה, המקרקעין, הוצאה לפועל ומשפט אזרחי-מסחרי
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
תום יעקב, משרד עורכי דין וגישורתום יעקב, משרד עורכי דין וגישוראזור המרכז053-6112891עוסק בהוצאת תו נכה, רישוי עסקים, הוצאה לפועל, תאונות דרכים ודיני עבודה.