שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג נזקי גוף ותאונות נזקי גוף כתוצאה מתאונה בשטח ציבורי

נזקי גוף כתוצאה מתאונה בשטח ציבורי

 
מאת: שי סבג, משרד עו"ד    053-9428828| פורסם ב: 25/07/2013 | צפיות: 1778
  • איזור: אזור הצפון
  • כתובת: חיפה, קריות והצפון
  • עיר: קריות
  • טלפון: 053-9428828
רוצה שנחזור אליך?
אל שי סבג, משרד עו"ד

נזקי גוף כתוצאה מתאונה בשטח ציבורי


קראו עוד בתחום

 

כאשר אדם מועד במקום ציבורי וכתוצאה מכך נגרמו לו נזקי גוף, יתכן כי הוא יהיה זכאי לפיצוי כספי בגין נזקי גוף אלה. לשם כך, יש לשאול האם הבעלים ו/או המחזיקים בפועל של המקום הציבורי התרשלו, ואם כן, האם כתוצאה מהתרשלות זו התרחשה התאונה.

 

לצורך המחשה ניטול דוגמא של אדם אשר נפל לתוך בור שהיה פעור באמצע המדרכה, אזי, העירייה הרלוונטית (או הרשות המקומית), שבשטחה אירעה התאונה, אחראית לקיום המפגע. בדוגמא דנא, הרשלנות של העירייה נובעת מכך שעירייה סבירה צריכה לדאוג לכך שהמדרכות בתחום שיפוטה תהיינה תקינות ובמידה וישנם בורות פעורים במדרכות, עליה לתקנם בהקדם המידיי ולמנוע את סיכון תושבי העיר.

 

בדרך כלל, במקרים רבים, מי שהביא ליצירת המפגע או המכשול אינו העירייה או הרשות המקומית, אלא גורם משנה אחר, כגון: קבלן של העירייה, בעל עסק מקומי וכו'. גם במקרים אלה העירייה נושאת באחריות לקיומו של המפגע, ולו באופן חלקי, למרות שהיא תנסה להתנער מאחריות ולהטיל את האשם הבלעדי על הגורם השלישי.

 

 

לא למותר לציין, כי הלכה למעשה, כל מפגע ו/או מכשול שקיים בשטח העירייה עשוי לחייב אותה באחריות למפגע ולהקים עילת תביעה כנגדה. ישנם מספר רב של דוגמאות למפגעים, כאשר, בין היתר, ניתן למנות מכשולים שהושארו במקומות שבהם הולכים הולכי רגל (מדרכות, גנים ציבוריים וכו'..), בור ביוב פתוח, מכסה ביוב שבולט יתר על המידה מהכביש, שבר בשפת המדרכה, ריצפה רטובה, מדרגות לא תקינות, פסולת שהושארה במקומות ציבוריים והמהווה מכשול להולכי רגל, העדר תאורת רחוב מספקת ועוד.

 

 

בנוסף לכך, זה המקום לציין שהנתבעים בתביעות בגין נזקי גוף כתוצאה מפגיעות במקומות ציבוריים יכולים להיות לא רק עיריות ורשויות מקומיות אלא גם נתבעים נוספים. להלן רשימה לא סגורה של תאונות, שהנתבעים בגינן יהיו גורמים אחרים מלבד העירייה:

 

 

· נפילה או פציעה במועדון ספורט.

· בריכת שחיה ציבורית או בריכה של קנטרי-קלאב.

· נפילה או פציעה בבית מלון, אכסניית נוער או בית הארחה.

· נפילה או פציעה במרכז קניות, חנות, מסעדה, פאב, מוזיאון, אולם חתונות, גן חיות, אולם קולנוע, תיאטרון וכו'.

 

 

על בעל המקום ו/או מפעיל המקום ו/או המחזיק במקום, שבו התרחשה התאונה, מוטלת החובה למנוע מפגעים שעלולים לסכן את הציבור שמסתובב במקום. כך למשל אם לדוגמא ברצפת המסעדה יש מדרגה שבורה, שלקוח או עובד של המסעדה עלול למעוד בה, מדובר במפגע שעל בעלי המסעדה ומפעיליה מוטלת החובה למנוע אותו, או לכל הפחות כאשר מדובר במפגע שזה עתה נוצר יש להזהיר את הציבור מפניו ע"י שימוש באמצעים סבירים כדוגמת שילוט מתאים.

 

 

בנוסף לכך, גם פציעה אשר נגרמה בשל תכנון לקוי של מדרגות, מעקות ו/או כל מבנה אחר, יכולה לבסס תביעה לקבלת פיצויים. לרוב חלקי המבנים (כמו: מדרגות ומעקים) קבע מכון התקנים תקן שמחייב על פי חוק. אם בעל המבנה ו/או מחזיק המבנה לא פעל על פי התקן יש בכך משום רשלנות מצידו וזה יכול לבסס עילה לתביעת פיצויים בגין נזקי גוף גם הזנחה של בעל המקום או מפעילו בעניין התחזוקה של המקום שגורמת בסופו של דבר לנזק גוף תחייב גם היא בפיצוי כספי.

 

 

לאחר קרות האירוע הנזיקי, יש לגשת לקבלת טיפול רפואי ראשוני. בנוסף לכך, יש לרשום את פרטי קרות האירוע סמוך ככל הניתן להתרחשותו, לרבות שמות עדי ראייה ומספרי הטלפון שלהם.

 

כמו כן, מומלץ ביותר לצלם את מקום המפגע, וזאת על מנת להוכיח את קיומו של המפגע שבגינו נגרמה התאונה.

 

חשוב לא פחות, יש לפנות לעורך דין המתמחה בדיני הנזיקין בכלל, ובנזקי גוף כתוצאה מתאונות בפרט, וזאת על מנת למקסם את הפיצוי אותו תקבלו מהמעוול הרלוונטי.
 


עודכן ב: 25/07/2013

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף ותאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף ותאונות
עובד במסגרייה נפגע קשות בידו השמאלית בעת שהתקין קמין. בית המשפט התרשם כי דרך העבודה שהייתה נהוגה במקום עבודתו הייתה רשלנית וסיכנה את העובדים, ולכן הטיל את האחריות לתאונה על מעסיקתו והורה לה לשלם לו פיצויים
מאת: LawGuide | 11/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-7933128כ-20 שנות ניסיון במקרקעין, נזקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.