שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג תעבורה ורכב האם בדיקת השכרות נעשתה בהתאם למתווה של חוק החיפוש?

האם בדיקת השכרות נעשתה בהתאם למתווה של חוק החיפוש?

 
מאת: מערכת Lawguide| פורסם ב: 06/07/2010 | צפיות: 1285
רוצה שנחזור אליך?
 

בתאריך 1.5.98, נהג המערער ברכב מסוג פיאט אונו, ובהגיעו לעקומה שמאלה, איבד את השליטה על רכבו, סטה לימין ועלה על שפת המדרכה עם הגלגל הקדמי, חזר וסטה שמאלה, ולבסוף פגע ברכב שהגיע מהכיוון הנגדי.


קראו עוד בתחום

ע"פ 1641/04 לוין נ' מ"י


בתאריך 1.5.98, נהג המערער ברכב מסוג פיאט אונו, ובהגיעו לעקומה שמאלה, איבד את השליטה על רכבו, סטה לימין ועלה על שפת המדרכה עם הגלגל הקדמי, חזר וסטה שמאלה, ולבסוף פגע ברכב שהגיע מהכיוון הנגדי.

 

כתוצאה מהתאונה נהרג מיכאל פרנקל ז"ל, אשר ישב במושב האחורי ברכבו של המערער, וכן נפצעו המערער עצמו ושלושה נוסעים נוספים שהיו עמו.

 

ביהמ"ש הרשיע את המערער בעבירת הריגה ו גזר בית המשפט למערער שנתיים וחצי מאסר, 18 חודשי מאסר על-תנאי, והוא נפסל מלהחזיק ברישיון נהיגה לתקופה של 15 שנים. המערער טוען כי נפלו פגמים בתהליך בדיקת הדם שנעשתה לו.


האם בדיקת השכרות נעשתה בהתאם למתווה של חוק החיפוש?


1. מיום שחוק החיפוש נכנס לתוקף, נשמט הבסיס הנורמטיבי לעריכתה של בדיקת השכרות על פי ההסדר אשר היה קבוע בתקנות התעבורה, למעט עילות הבדיקה שנקבעו בפקודה, ומאותו מועד ואילך ניתן היה לבצע בדיקה זו אך ורק על פי המתווה שנקבע בחוק החיפוש.


2. אחד מעקרונותיו של חוק החיפוש הוא כי יש להקדים ולקבל את הסכמת החשוד לעריכת חיפוש בגופו.


3. במקרה דנן, היתה עילה לבדיקת הדם, הואיל ובמערער, שהיה מעורב בתאונת דרכים, ניכרו סימני שכרות. יתרה מכך, המערער נתן את הסכמתו לבדיקת הדם, וגם ידע את מטרתה.

 

בנסיבותיו של מקרה זה אין להפריז במשקלם של כשלים לפיהם לא הוסברה למערער זכותו ולא ברור האם את ההחלטה לביצוע בדיקת דם קיבל קצין משטרה ולא שוטר רגיל, הואיל והתקיימו בו חלקם הארי של העקרונות אותם נועד להבטיח חוק החיפוש.


לסיכום,

 

במקרה דנן, אין להפריז במשקלם של כשלים שנפלו בבדיקה כיוון שהיתה עילה לבדיקת הדם והמערער נתן הסכמתו לביצוע הבדיקה.
 המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר
דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא תעבורה ורכב
חדשות ופסקי דין בנושא תעבורה ורכב
נהג שהורשע בנהיגה במהירות מופרזת ובנהיגה בקלות ראש ערער על הרשעתו, ולאור הצטברות של מספר כשלים שהתגלו בחומר הראיות, ערעורו התקבל, הרשעתו בוטלה והוא זוכה מהעבירות שבגינן הורשע
מאת: LawGuide | 02/04/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד יונתן רבינוביץעו"ד יונתן רבינוביץאזור המרכז053-6112798בעל ניסיון וידע מקצועי נרחב בתחומים: דיני תעבורה, משפט פלילי וצבאי פלילי
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161פלילי ותעבורה -נהיגה בפסילה, בשכרות, חקירה משטרתית, ייצוג אסירים
משרד עורכי דין משה ליפשיץמשרד עורכי דין משה ליפשיץאזור השרון והסביבה053-7933120 קצין משטרה לשעבר. עוסק במשפט הפלילי, דיני תעבורה ודיני ומשפחה
עו"ד חגית רייזמן-אבודרהםעו"ד חגית רייזמן-אבודרהםירושלים והסביבה053-9428412משפט פלילי, דין משמעתי, עבריינות נוער, דיני תעבורה, חנינות.
עו"ד חיים אליהעו"ד חיים אליהאזור המרכז053-7101868הצלחות מוכחות בדיני תעבורה, משפט פלילי ותכנון ובניה
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פליליים המייצג לקוחות נורמטיביים