שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי הסדרת מעמד צבאי לישראלים המתגוררים בחו"ל

הסדרת מעמד צבאי לישראלים המתגוררים בחו"ל

 
מאת: דנה נוף עו"ד צבאי    053-6112892| פורסם ב: 03/04/2010 | צפיות: 13792
4.2 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 4)

  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: ז`בוטינסקי 35, מגדל התאומים 2
  • עיר: רמת גן
  • טלפון: 053-6112892
רוצה שנחזור אליך?
אל דנה נוף עו"ד צבאי

הסדרת מעמד צבאי -ישראלים המתגוררים בחו"ל


קראו עוד בתחום

על פי חוק, נדרש כל קטין שהינו אזרח ישראלי המתגורר בחו"ל עם הוריו, להסדיר את מעמדו הצבאי בהגיעו לגיל 16 וחצי.


חוק שירות הביטחון מגדיר בעל אזרחות ישראלית בין אם הוא שוהה בחו"ל או בארץ. חובת השירות חלה על כל מי שהוא אזרח ישראלי גם אם הוא שוהה בחו"ל.


מתוך הבנה שקיימים ישראלים השוהים דרך קבע בחו"ל נקבע כי כל מיועד לשירות בטחון, נער או נערה השוהה דרך קבע בחו"ל בכל מעמד שהוא, חייב/ת להתייצב עם הגיעו/ה לגיל 17, לפי חוק שירות ביטחון, בקונסוליה הקרובה למקום מגוריו, לשם רישום כנדרש בחוק שירות ביטחון והסדרת מעמדו לפי חוק שירות ביטחון. אם שהה באותו זמן בישראל, יתייצב בלשכת הגיוס האזורית הקרובה למקום שהייתו בישראל.

דגשים:


קטין יחשב כאזרח ישראלי, גם אם רק אחד מהוריו ישראלי.


אזרחותו של קטין נקבעת על פי אזרחות הוריו ולא על פי מקום לידתו. לפיכך, גם מי שנולד בחו"ל להורים ישראליים הינו אזרח ישראלי.

במידה והקטין נולד בארץ, ניתן להסדיר את מעמדו הצבאי אם עזב את הארץ עם הוריו לפני גיל 16.

 

לצורך הסדרת מעמד צבאי נדרשת נוכחותו האישית של המלש"ב (מועמד לשירות ביטחון) בקונסוליה. באם מדובר בקטין (מתחת לגיל 18) חובה עליו להגיע עם אחד ההורים.


יש להציג דרכונים ישראלים וזרים (במידה וקיימים) של שני ההורים ושל המלש"ב המכסים את פרק הזמן מאז יום הולדתו של ההמלש"ב ועד תאריך ההתייצבות בקונסוליה.


במידה ולאחד מההורים ואו הנערה הונפק דרכון חדש במהלך תקופה זו, יש להציג גם את הדרכון הישן. במידה ולא הוצגו כל הדרכונים הנדרשים, על המלש"ב להציג אישור לימודים מגיל 16. על ההורים להציג אישורי עבודה, לימודים או כל אישור אחר היכול להעיד על מגורי קבע בחו"ל.


במידה וההורים גרושים, על ההורה בעל החזקה להציג תעודת גירושין ומסמכי חזקה, וכן את דרכונו.


באם נמצא מבדיקת הדרכונים כי מרכז חייו של המלש"ב הוא בחו"ל, יוענק לו מעמד של "בן מהגרים". פירוש הדבר כי גיוסו לצה"ל נדחה כל עוד הוא מתגורר באופן קבוע בחו"ל עם הוריו.

הבהרות:
בן מהגרים - מיועד לשירות ביטחון, אזרח ישראלי, אשר נולד בחו"ל או שעזב את ישראל בליווי הוריו עד הגיעו לגיל 16.אם אחד ההורים חי בארץ, עליו להוכיח כי נמצא בחזקת ההורה השוהה בחו"ל. אם שני ההורים חיים בארץ - לא יוכר כבן מהגרים, אלא אם ההורים שבו ארצה אחרי שמלאו למיועד לשירות ביטחון 21.


מי שלא מוכר כבן מהגרים - אינו זכאי לדחיית התייצבות וחייב לחזור ארצה, אלא אם: חי עם הוריו בחו"ל - זכאי לדחיית התייצבות עד לסיום לימודיו התיכוניים עד סיום כיתה י"ג - המקבילים לבגרויות בארץ.


באם הוריו בארץ - זכאי לדחיית התייצבות עד תום לימודיו בלבד.


במידה והמלש"ב עזב/ה את הארץ לאחר גיל 16 (עם או בלי הורים), או במידה ולא הוצגו כל הדרכונים הנדרשים, יועבר המקרה לבדיקת הצבא.


בן שליחים - מיועד לשירות ביטחון השוהה בחו"ל עם הוריו או אחד מהם, כאשר אחד מהם מייצג גוף ישראלי - ממשלתי, ציבורי, פרטי או אחר.


באם חי עם הוריו בחו"ל למטרת שליחות – תאושר דחיית גיוס עד גיל 20, באם ההורים בארץ התייצבותו תדחה עד לסיום לימודיו רק לאחר שיוכיח כי מרכז חייו בחו"ל.


משכי ביקור בארץ מבלי לאבד מעמד:


ניתן לקיים ביקורים בישראל תקופה מצטברת של 120 יום, בכל שנה קלנדארית (בין ה-1 לינואר ועד ה-31 בדצמבר באותה שנה) או לשהות פעם אחת בישראל למשך שנה.


כל חריגה ממשך הביקור הנ"ל תבטל המעמד כבני מהגרים, ותחייב גיוס, לכן יש להקפיד שלא לחרוג מהזמן המותר לשהייה בישראל.


משך וסוג השירות הצבאי:


אורך וסוג השירות הצבאי מותנה בגיל המלש"ב בעת כניסתו הראשונה לישראל (בכל מעמד: תייר, תושב ארעי, סטודנט או עולה חדש), בפרופיל הרפואי שיקבע על פי בדיקות רפואיות בל. גיוס ובסטאטוס המשפחתי (רווק, נשוי, נשוי + ילדים).

יש לשים לב לעובדה כי מדיניות צה"ל בנושא גיוס לצה"ל למלש"בים השוהים בחו"ל עשויה להשתנות מעת לעת בהתאם לצרכי המערכת הצבאית. המידע האמור לעיל נועד להתמצאות בלבד ובמקרה של שוני בין הכתוב לעיל לבין הנחיות צה"ל, ההנחיות של צה"ל הן שקובעות.

 

אין באמור לעיל להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושא. בכל מקרה ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעו"ד


עודכן ב: 03/04/2010

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן