שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג הוצאה לפועל וחובות תביעת חוב המוגשת באיחור

תביעת חוב המוגשת באיחור

 
מאת: עו"ד טל גוטרמן    | פורסם ב: 11/10/2009 | צפיות: 11380
רוצה שנחזור אליך?
אל עו"ד טל גוטרמן
מאמרים נוספים
מאת עו"ד טל גוטרמן

הוראות טיפול בתביעות חוב המוגשות באיחור וכיצד מכריעים בבקשות להארכת מועד להגשתן


קראו עוד בתחום

 


בהתאם להוראות סע’ 71 (ב) לפקודת פשיטת הרגל [נוסח משולב], התש"ם-1980 החלות, מכח סעיף 353 לפקודת החברות [נוסח משולב], התשמ"ג-1983, גם לגבי הליכי פירוק, רשאי נושה להגיש תביעת חוב תוך ששה חודשים מיום מתן צו הכינוס ו/או צו הפירוק, לפי העניין.

דרישה זו, שהינה לכאורה, פרוצדוראלית, מציבה רף קשיח שיש בו להשפיע על זכויות הנושה בהליך, ובכך הופכת לדרישה מהותית, שכן תוצאת סירוב או, מנגד, קבלת תביעת החוב באיחור משליכה הן על זכויות החייב והן על זכויות הנושים .

עם זאת, אפשר המחוקק בסיפא של הסעיף דלעיל, הגשת תביעת חוב באיחור מטעמים מיוחדים שיירשמו, אם שוכנע בעל התפקיד שהנושה לא יכול היה להגישה במועד שנקבע.

בתי המשפט שנידרשו להכריע בסוגית פרשנות הסיפא לסעיף במקרים השונים שבאו לפתחם, קבעו הלכות אשר לוקטו במאמר זה ללמד הטיפול בתביעות חוב המוגשות באיחור, לרבות קביעת נסיבות אשר עשויות להוות טעמים מיוחדים להארכת מועד להגשת תביעות חוב .

הוראות הנוהל

1. תביעת חוב שהוגשה ללא בקשה להארכת מועד, לאחר ששה חודשים מיום מתן צו הכינוס, תוחזר לנושה או לבא כוחו .

2. הוגשה תביעת חוב באיחור וצורפה לה בקשה להארכת מועד, תכיל הבקשה להארכת מועד נימוקים מפורטים והעובדות הכלולות בה יאומתו בהוראות בתצהיר .

3. לא פורטו נימוקים או, לחילופין, לא אומתה הבקשה בתצהיר, יוחזרו המסמכים בצירוף מכתב המפרט נסיבות ההחזרה .

4. פורט נימוקים להארכת מועד וכן אומתה הבקשה בתצהיר, תעודכן תביעת החוב במערכת המחשב ותצוין העובדה, כי התביעה הוגשה באיחור.

במקביל יישלח מכתב לנושה או בא כוחו המאשר הגשתה של תביעת החוב, אך מציין כי הבקשה להארכת מועד תידון אם וכאשר יעלה הצורך בבדיקת תביעת החוב במסגרת הליך הפש"ר .

5. קם הצורך במסגרת הליך הפש"ר בבדיקת תביעת החוב, תיבחן הבקשה להארכת מועד והנימוקים המפורטים בה .

שיקולים לקבלת או דחיית בקשה להארכת מועד

1. תביעת חוב יש להגיש בתוך 6 חודשים מיום צו הכינוס. נושה אשר ינמק הגשת תביעת חוב באיחור בהסתמך על פרסומים שהתעכבו, והגיש תביעת החוב בסמוך אחר ביצוע הפרסומים, יהווה הדבר שיקול להארכת מועד. [פש"ר 5147/04 (מחוזי ב"ש) הילר איתי נ’ הכונ"ר].

2. חייב, אשר התחייב לשלוח הודעה לנושיו על דבר מתן צו כינוס או שנקבע בצו שיפוטי כי עליו למסור הודעה לנושיו, ומסר הודעה כאמור, הנטיה תהא שלא לאשר הארכת המועד . [פש"ר 2016/01 (מחוזי ת"א) שמש ניסים נ’ אורן הראל ; פש"ר 748/90 (מחוזי מצרת) שלום גיא נ’ שרגיל ראובן].

מנגד, נושה אשר לא קיבל הודעה ויוכיח כי במהלך ששת החודשים שלאחר מתן צו הכינוס פעל כנגד החייב במסגרת ההוצל"פ או הליך שיפוטי אחר יהא מקום לשקול בחיוב קבלת בקשתו להארכת מועד. [פש"ר 148/03 מחוזי נצרת) הבנק הבינלאומי נ’ הכונ"ר].

3. לא גילה החייב נושה מנושיו, או לא דיווח על נושה בדו"ח חובות ונכסים עת הגיש הבקשה להכרזתו פושט רגל, אף כי החייב ידע דבר נשייתו של אותו נושה, תהווה העובדה עילה להארכת מועד. [פש"ר 161/02 (מחוזי נצרת) בנק לאומי נ’ אילן שלגי ; פש"ר 249/04 (מחוזי חיפה) בנק דיסקונט לישראל בע"מ נ’ הכונ"ר ; פש"ר 379/97 (מחוזי חיפה) עמר נ’ כונס הנכסים].

4. מוסד מסחרי או כל גוף אחר שעיסוקו במתן הלוואות, חזקה כי מחזיק הוא במנגנון לגביית חובות ולכן אין לקבל מנושה כגון זה בקשה להארכת מועד הנסמכת על "אי ידיעה". [פש"ר 1089/04 בנק מסד נ’ עו"ד הראל].
5. אין לקבל מנושה כדוגמת מוסד ציבורי או פרטי האמון על ביצוע גבייה, בקשה להארכת מועד הנסמכת על "אי ידיעה". [בר"ע 6610/97 בנק הפועלים נ’ הכונ"ר].

6. במקרים בהם אי הידיעה מקורה בהתנהגות החייב שאינה עולה בקנה אחד עם דרישת תום הלב, לדוגמא, חייב הממשיך לנהל הליכים משפטיים או אחרים עם הנושה מבלי לידע את הנושה על דבר היותו במסגרת הליך פש"ר, אזי יהא מקום לקבל בקשת נושה להארכת מועד. [ע"א 673/87 יחזקאל סאלח נ’ דורון כוכבי ; פש"ר 2440/99 (מחוזי ת"א) קינג השכרת רכב נ’ גיא אנגלר].

7. מעשה הטעייה לנושה מצד החייב, ממנו יכול נושה להסיק כי החייב עודנו סולוונטי, יהא בו כדי להוות עילה להארכת מועד. [פש"ר 302/03 (מחוזי חיפה) ע.ס.נ מרכז אספקה ושיווק בע"מ נ’ עו"ד נפתלי נשר ; פש"ר 604/01 (מחוזי חיפה) ינאי נ’ סולל בונה ; בש"א 6444/03 (מחוזי ת"א) ציון חב’ לביטוח בע"מ נ’ הכונ"ר].

8. מחלה ממושכת של נושה, אשר מנעה ממנו מלטפל בענייניו, או יציאתו של עו"ד למילואים כשאין במשרדו עורכי דין אחרים תהווה עילה להארכת מועד. [ב"ש 1038/85 בנק צפון אמריקה נ’ עומר גלבוע ; ע"א 201/66 מונטיפיורי נ’ זלינגר ואח’ ; ב"ש 210/68 מכמורת חב’ פיתוח בתי מלון נ’ שפיגל ואח’].

9. התרשלות של נושה ו/או של בא כוחו לא תהווה עילה להארכת מועד. [פש"ר 2040/01 (מחוזי ת"א) בנק לאומי למשכ’ נ’ עו"ד אייל ארנברג ; המ’ 404/65 מקורות חב’ מים נ’ ברזילי ואח’].

10. טעות משרדית או פרשנות שגויה של הדין לא תהווה עילה להארכת מועד. [פש"ר 1021/98 (מחוזי ת"א) הבנק הבינלאומי הראשון נ’ עו"ד קאופמן ; בש"א 10284/04 (מחוזי חיפה) בנק לאומי לישראל נ’ אהוד שגיא].

11. מינוי ב"כ לנושה או חילופי באי כוח לא יהוו טעם מיוחד להארכת מועד. [בש"א 1817/07 (עליון) אברהם שנרך נ’ פלס ואח’ ; בש"א 1894/07 (עליון) רחל סופר נ’ כונס הנכסים בנק דיסקונט].

12. אין דינה של תביעת חוב מוגשת באיחור של ימים או שבועות ספורים כדין תביעת חוב המוגשת באיחור של חודשים או שנים. ככל שמשך האיחור רב יותר יזקק הנושה לטעמים מיוחדים כבדי משקל. [פש"ר 5171/04 (מחוזי ב"ש) בנק החקלאות נ’ הכונ"ר].

השיקולים שהוצגו לעיל במאמר זה אינם מהווים רשימה סגורה ויש לבחון כל איחור על פי נסיבותיו, תוך עריכת איזון ראוי בין התכלית של הליכי הפש"ר, זכויותיהם של הנושים וזכויותיו של החייב .

עו"ד טל גוטרמן


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
הורים לילד שעבר התעללות בגן הבהירו לגננת במשפחתון החדש כי עליה לחבר אותם למצלמות המתעדות אונליין את מה שמתרחש בגן. מאחר שמערכת המצלמות הפסיקה לפעול, נקבע כי ההורים היו זכאים להוציא את הילד מהגן באופן מיידי וללא הודעה מראש
מאת: LawGuide | 06/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים
שחר & שחר - משרד עו"דשחר & שחר - משרד עו"דירושלים והסביבה053-9377930ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
שגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישורשגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישוראזור הדרום053-7105249משפחה ומקרקעין, משמורת, מזונות, הסכמי ממון, צוואות, יפוי כוח מתמשך והוצל"פ