שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג רשלנות רפואית העקרונות העומדים מאחורי הודעה לצד שלישי.

העקרונות העומדים מאחורי הודעה לצד שלישי.

 
מאת: | פורסם ב: 31/08/2011 | צפיות: 6698
רוצה שנחזור אליך?
 

המבקש הגיש את תביעתו כנגד המשיבים, בגין רשלנותם באבחון מחלת הסרטן בגופו.


קראו עוד בתחום

רע"א 4038/09, גיל ברונשטיין נ' ד"ר בלינדר ג'ורג' – מ.א.ר בע"מ ואח'

 

העובדות:


1. ענייננו בבקשת רשות ערעור על החלטתו של בית המשפט המחוזי לפיה ניתנה למשיבים 1 ו-2 הארכת מועד למשלוח הודעה לצד שלישי, וכן ניתן להם היתר המצאה אל מחוץ לתחום המדינה.


2. המבקש הגיש את תביעתו כנגד המשיבים, בגין רשלנותם באבחון מחלת הסרטן בגופו. לטענתו, כתוצאה מרשלנותם אובחנה מחלתו באיחור, ולפיכך הטיפול בה החל באיחור, דבר שהביא למצב הבריאותי הקשה בו הוא נמצא כיום.

 

החלטה:


1. מטרתה העיקרית של הודעה לצד שלישי היא לרכז בתובענה אחת את כל ההליכים המשפטיים בעניין מסוים, ולחסוך בכך התדיינויות נוספות, בין הנתבע לבין הצד השלישי .

 

תכלית זו מתקיימת במקרה זה. צירופו של בית החולים בוונצואלה כצד להליך, על ידי הודעת צד שלישי, מרכזת, למעשה, שני הליכים משפטיים באותו עניין, בתובענה אחת.

 

אין לקבל את טענת המבקש, לפיה העילה שבבסיס ההודעה לצד שלישי שונה מהעילה שבכתב התביעה, ולפיכך אין מקום להודעה זו; המבקש תובע את המשיבים בגין אי אבחון מחלת הסרטן בגופו, מחדל אשר הוביל למצבו כיום, והתובעים מעוניינים לשלוח הודעת צד שלישי לבית החולים בוונצואלה, בטענה כי הטיפול שניתן שם למבקש היה שגוי, וגרם להישנות הגידול בגופו.

 

קביעת היקף אחריותו של בית החולים, אם בכלל, רלוונטית להכרעה בשאלת היקף אחריותם של המשיבים, ככל שקיימת.

 

נראה, כי זו הסיבה בגינה קיבל בית המשפט המחוזי את הבקשה, על אף הפגמים הפרוצדוראליים שנפלו בה.

 

המשיבים הגישו את בקשתם להארכת המועד להגשת ההודעה לצד שלישי ללא תצהיר לאימות העובדות הכלולות בה, בניגוד לקבוע בתקנה 241, ואף לא סיפקו טעם לאיחור, לא כל שכן טעם מיוחד, כנדרש בתקנה 528.

 

בית המשפט המחוזי ראה לנכון לאפשר הגשת ההודעה לצד שלישי על אף הפגמים הללו.

 

החלטתו זו אינה נטולת בסיס, שכן "הפרוצדורה אינה מיטת סדום שבה מקצצים את רגליו או מתיזים את ראשו של בעל-דין כדי להכניסו לתוכה כנכה או כבר-מינן". בנסיבות המתאימות, ראוי לסטות מכללי הפרוצדורה, כאשר הדבר דרוש לשם עשיית צדק ואינו פוגע בבעל הדין האחר.


2. ביהמ"ש מציין כי הגשת הודעת צד שלישי אינה חייבת להוביל לעיכוב בתיק; משהוגשה הודעת צד שלישי, לבית המשפט שיקול דעת רחב להורות על בירורה בכל שלב של ההליך- בשעת הדיון בתובענה העיקרית, לאחר סיום הדיון בה, או לאחר מתן פסק הדין בה, כפי שנקבע בתקנה 222.


3. על המבקש היתר המצאה אל מחוץ לתחום המדינה להראות, כי עניינו בא בגדרה של אחת החלופות שבתקנה 500 לתקנות. החלופה הרלוונטית לענייננו, קבועה בתקנה 500(10).

 

בתקנה זו קבועים שלושה תנאים למתן היתר ההמצאה: בעל הדין הזר הוא בעל דין "דרוש" או "נכון"; התובענה הוגשה "כהלכה" כלפי בעל הדין המקומי; גם כאשר התנאים הללו מתקיימים, ההחלטה מסורה לשיקול דעתו של בית המשפט- כאמור ברישא של תקנה 500: "רשאי בית המשפט וגו'".

 

כאשר התקיימו התנאים הקבועים בתקנת המשנה, יבחן בית המשפט את המקרה מתוך ראיה כוללת של כלל הנסיבות, זאת מתוקף שיקול הדעת המסור לו. השיקולים בשלב זה קיים שיקול "הפורום הנאות"- האם בית המשפט בישראל הוא הפורום המתאים לדון בתובענה.

 

בענייננו, הטענה כי מדובר בפורום לא נאות לא הועלתה בערכאה הדיונית, ודי בכך כדי למנוע מן המבקש להעלותה במסגרת בקשת רשות הערעור.

 

ההגיון מלמד, שהעלאת טענה בדבר אי נאותות הפורום שמורה לנתבע הזר בלבד, שכן לו העניין בהוכחת הדבר, ואין מקומה להישמע מפי צד אחר לתובענה. אם יעלה הנתבע הזר טענת פורום לא נאות, ידון בה בית המשפט בעיתה.


4. מחלתו הקשה של המבקש-התובע מעוררת תחושה קשה לגבי כל עיכוב בבירור המשפט, ואולם בית המשפט, הבקיא בהליך, הסביר כי העיכוב שנגרם עד כה מקורו בתובע עצמו.

 

חזקה על בית המשפט שייתן למצבו הבריאותי של התובע משקל בניהול ההליך, כפי שעשה עד עתה. לגוף העניין, אין מקום להתערב בשיקול דעתו של בית המשפט המחוזי.
 


עודכן ב: 31/08/2011

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא רשלנות רפואית
חדשות ופסקי דין בנושא רשלנות רפואית
במהלך ניתוח בהרדמה כללית שעבר גבר בשנות ה-30, התגלו ממצאים שלא היו ידועים לרופאים לפני ההליך, והוחלט לבצע פרוצדורה בסחוס הברך ללא ידיעתו או קבלת הסכמתו מראש. הוא יקבל פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה
מאת: LawGuide | 17/04/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..