שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי סייגים לאחריות הפלילית בחוק העונשין

סייגים לאחריות הפלילית בחוק העונשין

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 21/09/2016 | צפיות: 14626

באילו מצבים אדם שביצע עבירות פליליות לא יישא באחריות למעשיו?


קראו עוד בתחום

מהי עבירה פלילית ובאילו נסיבות אין אחריות פלילית למרות ביצוע העבירה? חוק העונשין קובע שבנסיבות מסוימות, לא רק שניתן לקבל פטור מאחריות פלילית אלא המעשה כלל לא ייחשב מלכתחילה לעבירה פלילית.


לפי החוק, התביעה צריכה להוכיח כי הנאשם ביצע את העבירה מבלי שעלה ספק לגבי דבר קיום העבירה, ואם הנאשם טוען כי אין להטיל עליו אחריות פלילית, התביעה תצטרך לסתור את הטענה על פי הסתברות של 50%.


אם מתגלה כי מאזן ההסתברות נוטה לטובת הנאשם, כלומר שקיים ספק סביר, לא תחול אחריות פלילית על מעשיו. מאחר שיותר קשה להוכיח אשמה מעבר לספק סביר, מדובר בדרישה שבאה להקל עם הנאשמים.


אילו הגנות וסייגים לביצוע עבירה פלילית כלולים בחוק העונשין?


על פי החוק, הסייג "כורח" יכול לבטל את פליליות המעשה. מדובר במעשה שבוצע עקב איום על חייו של הנאשם, על גופו או על רכושו. מכיוון שביצע את המעשה בעל כורחו משום שחש בסכנה, אין אחריות פלילית על מה שביצע.


לא מדובר רק על איומים מידיים אלא על כל סיכון ממשי לפגיעה, וכדי שהסייג יתקבל על המעשה שביצע הנאשם להיות סביר במטרה למנוע את הפגיעה בו או בזולתו.


ישנם ארבעה תנאים שצריכים להתקיים: שהמעשה בוצע עקב ציווי, מתוך איום וסכנה ממשית, שקיים סיכון מוחשי לפגיעה בחיים, בגוף, ברכוש או בזולת, ושלא הייתה ברירה לנאשם אלא לבצע את המעשה כתוצאה מהאיומים שהופעלו נגדו.


הגנה עצמית, כורח, או צורך: בים אלו לא תוטל אחריות פלילית


סעיף 34י לחוק מדבר על סייג "הגנה עצמית", כלומר מעשה שבוצע כדי להדוף תקיפה ולהגן על פגיעה שעלולה להתרחש כתוצאה ממנה. מותר לפגוע בתוקף כאקט של הגנה עצמית לצורך הסרת הסיכון, והמעשה לא ייחשב עבירה פלילית. זאת כל עוד הוכח שהנאשם לא פעל באופן פסול.


גם סעיף זה דורש קריטריונים שצריכים להתקיים: היה צורך מידי בביצוע המעשה, המעשה בוצע במטרה להדוף תקיפה, וכן הייתה סכנה ממשית לפגיעה בחייו, ברכושו, בגופו או בזולתו של הנאשם.


סייג נוסף להסרת אחריות פלילית הוא "צורך", כלומר היה נדרש לבצע את המעשה בצורה מידית לצורך הצלת חייו או גופו של הנאשם, עקב סיכון ברור ומוחשי שהיה נתון בו ומבלי שהייתה אפשרות אחרת לעשות זאת.


עם זאת, כאשר הנאשם הכניס עצמו למצב מצוקה באופן מודע, תחול אחריות פלילית על מעשיו, כמו גם אם יוכח כי לא הייתה סבירות בביצוע המעשה לצורך מניעת הפגיעה. אמנם החוק הכיר בכך שבנסיבות מסוימות ובמצבים מסוימים יש צורך לבצע מעשים שיכולים להיחשב פליליים לצורך הגנה עצמית, כורח או צורך, אך מצד שני אין הצדקה להתיר את הרסן החוקי בכל מצב שבו אדם חש סכנה. רק אם הנאשם ביצע את מה שביצע באופן סביר לנסיבות המצב אשר נקלע אליו, הוא יהיה מוגן מפני הטלת אחריות פלילית על מעשיו.
 


עודכן ב: 21/09/2016

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
אדם שפתח חלון של דוכן פיס והכניס את ידו, מבלי שגנב דבר, הורשע בעבירה של התפרצות לבית עסק. בית משפט השלום בבאר שבע נדרש לקבוע את העונש ההולם
מאת: LawGuide | 06/12/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.
עורך דין מוריס סידיעורך דין מוריס סידיאזור השפלה והסביבה053-9370255עוסק מזה שנים בתעבורה ופלילי ומייצג בבתי המשפט בכל הארץ.
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257ניסיון רב בתחום המשפחה, משפט מסחרי עם דגש על ליווי חברות ופלילי
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פליליים המייצג לקוחות נורמטיביים
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
עו"ד רוני יאירעו"ד רוני יאיראזור המרכז053-9428370ר"צ חקירות לשעבר במשטרת, משרדו פועל בתחום הפלילי וצווארון לבן.
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
מוטי אדטו מוטי אדטו אזור המרכז 053-9377926עו"ד פלילי באזור מרכז וירושלים עם 20 שנות ניסיון בייצוג נורמטיביים במשפט פלילי