שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג דיני תעבורה ורכב אכיפה- באמצעות מכשירים אלקטרונים

אכיפה- באמצעות מכשירים אלקטרונים

 
מאת: שמיר & ליברמן עורכי דין    | פורסם ב: 10/06/2009 | צפיות: 3090
  • איזור: אזור הדרום
  • כתובת: ר"ג- מנחם בגין 11, אשדוד- רוגוזין1
  • עיר: אשדוד, רמת גן
  • טלפון: לחץ להצגת המספר
רוצה שנחזור אליך?
אל שמיר & ליברמן עורכי דין

אמצעי אכיפה


קראו עוד בתחום

עבירות תעבורה- אכיפה באמצעות מכשירים אלקטרוניים

בעידן של טכנולוגיה מתקדמת, כאשר מכשור אלקטרוני משוכלל ומתקדם מסוגל, לא אחת, לבצע פעולות מורכבות ולהחליף את הגורם האנושי, ובמקרה זה את איש המשטרה האמון על אכיפת החוק, מוצא עצמו האזרח אשר ביצע לכאורה עבירת תעבורה, במצב של חוסר אונים ובתחושת מלכוד. כתוצאה מכך, בחלק לא קטן מהמקרים לא מסוגל האזרח באופן מיידי, ועל אתר, להעלות כל טענה או סברה הסותרת את ממצאי מכשיר האכיפה. כמו כן, קושי רב יהיה לו בנסותו להוכיח טענותיו, אם וכאשר יובא העניין בפני בית המשפט.

 

הדבר בולט בעיקר באכיפה האינטנסיבית המבוצעת על ידי משטרת ישראל בעבירות שכרות. בתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לעבירה זו על כל חלופותיה הואיל והמחוקק קבע עונשים קשים ומכבידים למורשעים בעבירה זאת. כמו כן קבע המחוקק כי מלבד נהיגה בשכרות על פי בדיקה וממצאי דם או נשיפה, יהא אדם צפוי לעונש לא פחות חמור, ולעיתים אף יותר, בגין סירוב לבדיקת נשיפה או, דם, או בגין מציאת שרידי סמים נרקוטיים בגופו.

 

השאלה כיצד מתמודדים עם עבירה מסוג זה?

 

התשובה לכך היא ניהול תיק בצורה יסודית ומקצועית על ידי עורך דין הבקיא בתחום זה, על כל רזיו והיבטיו. מאחר ומדובר במכשירים אשר צריכים לעמוד בקריטריונים קפדניים טרם כניסתם לשימוש, ובתחזוקה שוטפת עם ולאחר כניסתם לשימוש, יש לבדוק היטב האם בוצעו כל הבדיקות הנדרשות על פי חוק ועל פי הנחיות היצרן והמשטרה. הדבר אפשרי והכרחי, שכן התביעה המשטרתית מחויבת לאפשר לנאשם או לבא כוחו לצלם את מלוא חומר הראיות בתיק.

 

כמו כן, יש לבדוק היטב האם אנשי המשטרה אשר ערכו את ההזמנה לדין, דו"ח ההפעלה, מזכרים, בדיקות המאפיינים וכו’, ואשר הפעילו את המכשיר, בדקו את כיולו ואת הפלטים שהפיק, ביצעו את כל אשר הם מחויבים ומצווים לעשות. לא אחת, באמצעות בדיקה יסודית של חומר החקירה, מתגלים לא מעט ליקויים אשר יש בהם כדי להביא לביטול כתב האישום, במקרים מסוימים, או סוללים את הדרך להסדר טיעון. ככלל, מכשיר מדידת האלכוהול המצוי בידי המשטרה, הדראגר, הנקרא גם "ינשוף", הינו מכשיר יעיל, אך השאלה היא כיצד מתבצע השימוש בו, ולא אחת, כאמור, מתגלים ליקויים ופגמים בפעולתו ובהפעלתו.

סף האכיפה היום הוא 240 מ"ג אלכוהול באוויר נשוף, כאשר בפועל הזמנות לבתי משפט וכתבי אישום נרשמים מכמות מעט גבוהה יותר.

באחרונה, עקב ריבוי המחלוקות בעניין מכשיר הינשוף, החליט בית משפט השלום לתעבורה בירושלים "להרים את הכפפה" ולבדוק מלפני ומלפנים את המכשיר, וזאת בהרכב של שלושה שופטים, הרכב מיוחד וחריג נוכח מורכבות הסוגיה. פסק הדין שיחשב במידה רבה עקרוני ומחייב (למרות שמדובר בבית משפט השלום), יצא ככל הנראה סמוך לפגרת בתי המשפט.


משרד עו"ד שמיר @ ליברמן


עודכן ב: 10/06/2009

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא דיני תעבורה ורכב
חדשות ופסקי דין בנושא דיני תעבורה ורכב
בית המשפט לתעבורה הרשיע נהג אופנוע בנסיעה במהירות שאינה תואמת את תנאי הדרך, מה שגרם לכך שאיבד שליטה בסיבוב, סטה מהנתיב, התנגש במעקה הבטיחות ונזרק מהאופנוע. מהם העונשים שהוטלו עליו?
מאת: LawGuide | 15/05/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
משרד עו"ד יצחק קארומשרד עו"ד יצחק קארואזור הדרום053-9428453עוסק בדיני המשפחה ומעמד אישי ובדיני תעבורה. שלוחות בתל אביב ובאר שבע
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין