שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג נזקי גוף ותאונות האם בתיקון כתב תביעה והוספת עילות בנזיקין ניתן להיחלץ מטענת ההתיישנות בביטוח?

האם בתיקון כתב תביעה והוספת עילות בנזיקין ניתן להיחלץ מטענת ההתיישנות בביטוח?

 
מאת: ג`ון גבע - עורכי דין    | פורסם ב: 12/04/2009 | צפיות: 3646
רוצה שנחזור אליך?
אל ג`ון גבע - עורכי דין

פסק הדין ניתן באוקטובר 2008, מפי כבוד השופטת ישראלה קראי-גירון, ודן בשאלת ההתיישנות בתביעות ביטוח.


קראו עוד בתחום

בבית משפט השלום בחיפה נדונה תביעתו של שנאן נעים (להלן: "שנאן"), שיוצג על ידי עו"ד סלאח עבדאללה, כנגד הפניקס הישראלי חברה לביטוח בע"מ (להלן: "הפניקס"), שיוצגה על ידי עו"ד רונן פלג ממשרד עורכי דין מ. תגר, וכנגד סוכן הביטוח עלי טריף (להלן: "הסוכן"), שיוצג על ידי עו"ד אחמד עאמר.

פסק הדין ניתן באוקטובר 2008, מפי כבוד השופטת ישראלה קראי-גירון, ודן בשאלת ההתיישנות בתביעות ביטוח.

במועדים הרלוונטיים לתביעה, היה שנאן בעליו של מחפר, שבגינו התקשר עם "הפניקס", לעריכת פוליסת ביטוח (להלן: "המחפר" ו"הביטוח").

לדברי שנאן, הפנייה לסוכן ועריכת הביטוח ב"הפניקס" נעשו לאחר שנודע לו על תום תקופת הביטוח הקודם שהייתה למחפר, אצל חברת ביטוח אחרת. כמו כן טען שנאן, כי הסוכן הסביר לו, שמרגע החתימה על הצעת הביטוח, היה למחפר כיסוי ביטוחי.

לטענתו, יצא שנאן לחופשה בחו"ל, וכמה ימים לאחר מכן, הודע לו שהמחפר נשרף (להלן: "האירוע"). בשל כך פנה שנאן לסוכן, ובהתאם נשלחו חוקר ושמאי מטעם "הפניקס", ללא שהועלתה כל טענה שהיא.

לדברי שנאן, סרבה "הפניקס" לפצותו בגין שריפת המחפר, הואיל ולטענתה כלל לא נכרת חוזה ביטוח בקשר למחפר, וכי הצעת הביטוח לא הועברה אליה.

להגנתה טענה "הפניקס", כי התביעה התיישנה, הואיל וחלפה תקופת ההתיישנות בתביעות ביטוח, ועל כן דינה להידחות על הסף. כן נטען, כי ממילא הצעת הביטוח הועברה ל"הפניקס" רק לאחר האירוע, וכי חסרו בה פרטים מהותיים, בין היתר לגבי העבר הביטוחי של המחפר.

לפיכך, פנה שנאן בבקשה לבית המשפט, לתיקון כתב תביעתו, כך שעילות התביעה תהיינה הן מתחום דיני הביטוח והן מתחום דיני הנזיקין, או אז יחולו, לטענתו, דיני ההתיישנות הכלליים, לפיהם מדובר בתקופת התיישנות בת 7 שנים, על פי חוק ההתיישנות, תשי"ח-1958, ולא 3 שנים מכוח חוק חוזה הביטוח, תשמ"א-1981 (להלן: "חוק חוזה הביטוח").

בית המשפט קיבל את הבקשה, וכתב התביעה תוקן כך, שהוספו עילות חדשות הן כלפי "הפניקס" והן כלפי הסוכן, שאינן נסמכות על הביטוח ועל הפוליסה אותה רכש. יודגש, כי אלמלא התיקון, טענת "הפניקס" להתיישנות התביעה, הייתה ככל הנראה, לדברי בית המשפט, מתקבלת והתביעה הייתה נדחית על הסף.

הסוכן טען להגנתו, כי הסביר לשנאן, ויידע אותו שהביטוח יכנס לתוקף רק לאחר שהצעת הביטוח תעבור לידי "הפניקס", וזו תאשרה.

לדברי הסוכן, הצעת הביטוח הועברה למשרדי "הפניקס" רק בסמוך ליום קבלת הודעה על האירוע, וזאת בשל חופשת סוף שבוע ותקלות טכניות, אשר מנעו מהסוכן, לדבריו, להעביר את ההצעה לייעדה.

בית המשפט קיבל את טענת "הפניקס", כי מדובר בתביעה שהתיישנה, וכי תיקון כתב התביעה, כך שיתאפשר להיחלץ מההתיישנות ולראות בתביעה כתביעה נזיקית המתיישנת לאחר פרק זמן ארוך מתביעת ביטוח, היה "מלאכותי ונועד בנסיבות דנן רק לעקוף המגבלות הדיוניות אשר חסמו אפשרות התובע להגיש תביעה לתשלום תגמולי ביטוח".

לדברי בית המשפט, לא הוכח כל טעם לשיהוי בהגשת התביעה, בנסיבות בהן כל הפרטים הרלוונטיים, לרבות היקף הנזק, נודעו לשנאן עוד באותה השנה הרלוונטית לאירוע. לפיכך נפסק, שיש להחיל במקרה זה את דיני ההתיישנות הספציפיים לתביעות ביטוח, מכוח חוק חוזה הביטוח (סעיף 31 לחוק, הקובע תקופה של 3 שנים מקרות מקרה הביטוח), ולקבוע שהתביעה כנגד "הפניקס", המתייחסת לתביעה לתגמולי ביטוח, התיישנה.

תיקון כתב התביעה נעשה, לדברי בית המשפט, אך ורק במטרה להתגבר על המחסום הדיוני הנובע מהתיישנות תביעתו, קרי לאפשר לשנאן ליהנות מפיצויים בגין תביעה חלופית, בעילות נזיקיות, המתבססת על אותן עובדות ואותן נסיבות כמו זו המקורית.

בית המשפט קבע, שבמהלך זה יש משום סיכול כוונת המחוקק, בקביעת תקופת התיישנות ספציפית בחוק חוזה הביטוח, לגבי תביעות ביטוח.

בנוסף פנה בית המשפט לדון בטענותיה של "הפניקס" להיעדר כיסוי ביטוחי, שנבע מכך שלא נכרת חוזה ביטוח, בשל הסתרת מידע בהצעת הביטוח.

בית המשפט קיבל את טענת "הפניקס", כי לא היה לשנאן ביטוח תקף במועדים הרלוונטיים לאירוע, וזאת משום שלא הועברה הצעת ביטוח חתומה ומלאה עד לרגע האירוע. כן נפסק, שגם אם הייתה מגיעה הצעת הביטוח לפני האירוע, עדיין לא היה בכך די, הואיל ובהצעה היו פרטים חסרים, לא שולמו דמי הביטוח, וכן הוסתר עברו הביטוחי של המחפר.

נפסק, שבכל מקרה לא ייתכן שנוצר חוזה ביטוח מחייב טרם האירוע, משום שהפרטים שהיו חסרים בהצעת הביטוח הושלמו רק לאחר שחלף המועד בו יכול היה הסוכן, טכנית, להעביר ההצעה לידי "הפניקס" לפני האירוע.

התביעה כנגד הסוכן נדחתה אף היא, ככל שלא הוכח שבפני שנאן הוצג מצג לפיו במועד האירוע, היה הביטוח בתוקף, אלא שהסוכן הודיע במפורש שהמחפר לא יהיה מבוטח אצל "הפניקס" עד לקבלתה את טופס ההצעה חתום ומלא.

בנוסף נפסק, כי גם לאחר השלמת פרטים בטופס ההצעה לביטוח, הוסתרו פרטים מהותיים, ומשמעות הדבר ש"הפניקס" הייתה יכולה לדחות בשל כך את הכיסוי הביטוחי, גם אם היה כיסוי תקף.

בין הפרטים, ציין בית המשפט את מצב המחפר, העובדה שבמועד החתימה על הצעת הביטוח נמצא המחפר בתיקון, וכן כי הפוליסה הקודמת שהוצאה בגינו, בוטלה בגין אי תשלום דמי ביטוח.

אשר על כן נפסק, שדין התביעה להידחות, הן מכוח הוראות הדין הדיוניות – התיישנות התביעה לתגמולי ביטוח, ככל שחלפה תקופת ההתיישנות הקבועה בחוק חוזה הביטוח, והן מכוח הדין מהותי – כי ממילא לא היה ביטוח תקף, ככל שלא נכרת חוזה ביטוח בשל הסתרת מידע מהותי.

מאת עו"ד ג’ון גבע.


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף ותאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף ותאונות
עובד במסגרייה נפגע קשות בידו השמאלית בעת שהתקין קמין. בית המשפט התרשם כי דרך העבודה שהייתה נהוגה במקום עבודתו הייתה רשלנית וסיכנה את העובדים, ולכן הטיל את האחריות לתאונה על מעסיקתו והורה לה לשלם לו פיצויים
מאת: LawGuide | 11/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-7933128כ-20 שנות ניסיון במקרקעין, נזקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..