שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג תביעות ביטוח נזקי רכוש מסירת מידע כוזב בקשר למפתחות תשלול מבעל הרכב פיצויים

מסירת מידע כוזב בקשר למפתחות תשלול מבעל הרכב פיצויים

 
מאת: ג`ון גבע - עורכי דין    | פורסם ב: 13/04/2009 | צפיות: 1948
רוצה שנחזור אליך?
אל ג`ון גבע - עורכי דין

פסק הדין ניתן באוגוסט 2008, מפי כבוד השופטת שירלי רנר, ודן בנושא מרמה בתביעות לקבלת דמי ביטוח, בהתאם לסעיף 25 לחוק חוזה הביטוח, תשמ"א-1981 (להלן: "החוק").


קראו עוד בתחום

בבית משפט השלום בירושלים נדונה תביעתו של יהודה אוחיון (להלן: "יהודה"), אשר יוצג על ידי עו"ד איתן לבני, כנגד סהר ציון חברה לביטוח בע"מ (להלן: "סהר ציון"), אשר יוצגה על ידי עו"ד יקיר קול.

פסק הדין ניתן באוגוסט 2008, מפי כבוד השופטת שירלי רנר, ודן בנושא מרמה בתביעות לקבלת דמי ביטוח, בהתאם לסעיף 25 לחוק חוזה הביטוח, תשמ"א-1981 (להלן: "החוק").

במועדים הרלוונטיים לתביעה, היה יהודה מבוטח אצל "סהר ציון", בביטוח מקיף למשאית שבבעלותו (להלן: "המשאית"), ושנגנבה מחצר ביתו.

יהודה טען, כי בשעת הגניבה פעלו ברכבו כל אמצעי ההגנה הדרושים. מאידך טענה "סהר ציון", כי עובר לגניבה השאיר יהודה את המפתחות בתוך המשאית, וכן כי מסר עובדות כוזבות, אשר בעטיין יש לדחות את התביעה בשל כוונת מרמה.

"סהר ציון" טענה בסיכומיה, כי יהודה הזמין מפתח שלישי נוסף למשאית, וכן כי מסר מידע כוזב אודות המפתח השני שהיה ברשותו – זה שנטען להיות מקור לשכפול. יודגש, כי המפתח השני מעולם לא נמסר ל"סהר ציון" במסגרת מסירת מפתחות למבטחת, כמקובל, לאחר דיווח על מקרה גניבה.

"סהר ציון" הסתמכה, בסיכומיה, בין היתר, על פסק הדין בע"א 9625/06 (מחוזי י-ם) הפניקס נ’ סימה מלכה, בו נדחתה תביעה לתגמולי ביטוח בשל מסירת עובדות כוזבות לחברת הביטוח, ואף ללא שהיה בהן כדי להשפיע על הכיסוי הביטוחי.

בית המשפט קבע, כי ממכלול הנתונים עולות שתי מסקנות חלופיות – או שכלל לא נגנבה המשאית (קרי, מדובר בביום מקרה הביטוח), או שהמשאית נגנבה, אך המפתחות נשארו בתוכה (סט המפתחות השני), ואמצעי המיגון לא הופעלו.

לדברי בית המשפט, הנסיבות נוטות דווקא לעבר האפשרות לפיה הגניבה אכן ארעה, אולם המפתחות נשארו במשאית.

הטענה, לפיה יהודה שיכפל את מפתחות המשאית רק לאחר שהודיע על גניבתה, לא התקבלה, הואיל ולדברי בית המשפט יהודה ידע שיהיה עליו למסור את שני הסטים של המפתחות, מיד לאחר הדיווח ל"סהר ציון". בית המשפט ציין, כי אם רצה יהודה לביים את מקרה הביטוח, היה דואג לשכפל את המפתח השני בשלב מוקדם יותר.

לפיכך נפסק, כי אירוע הגניבה אכן התרחש, אך באותו זמן לא פעלו אמצעי המיגון – בין משום שלאחר נטרול תקין של אמצעי המיגון חיבלו בהם, ובין משום שבטרם הגניבה לא הופעלו ולא חלף פרק הזמן הדרוש לדריכה עצמית.

בית המשפט ציין את 3 היסודות הנדרשים להוכחת מרמה לפי סעיף 25 לחוק, כפי שנפסקו בעניין סימה מלכה הנ"ל: מסירת עובדות כוזבות; מודעות לכך שנמסרו עובדות כאמור; כוונה לקבל כספים על סמך העובדות שנמסרו.

לצד סעיף 25 הנ"ל, מונחת סנקציה כבדה, הפוטרת את המבטח מחובותיו לפי הפוליסה, אם המבוטח מסר מידע כוזב בעניין מהותי לכיסוי הביטוחי. בנסיבות דנן, נדרש בית המשפט רק ליסוד השלישי, בעניין הכוונה.

לדברי בית המשפט, בהשארת סט המפתחות השני במשאית, ממילא היה כדי לגרום להפחתה משמעותית של תגמולי הביטוח לפי הפוליסה, ועל כן, בנסיבות העניין, הוכח שליהודה הייתה כוונה לקבל כספים שלא היו מגיעים לו כדין.

כאמור, בית המשפט דחה את התביעה, וקבע שבמקרה זה חל סעיף 25 לחוק.

מאת עו"ד ג’ון גבע.


עודכן ב: 13/04/2009

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא תביעות ביטוח נזקי רכוש
חדשות ופסקי דין בנושא תביעות ביטוח נזקי רכוש
שני נהגים שהיו מעורבים בתאונת דרכים בצומת פורדיס טענו כל אחד כי נכנסו לצומת בחסות האור הירוק והסירו אחריותם על קרות התאונה ונזקי הרכב
מאת: LawGuide | 20/01/2016
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
כפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןכפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןאזור המרכז053-8007609פעילותנו מתמקדת לדיני עבודה ותביעות ביטוח לרבות אובדן כושר עבודה וסיעוד.
רונן מורנו, עורך דיןרונן מורנו, עורך דיןירושלים והסביבה053-9374366משרדנו עוסק בביטוח חיים, אובדן כושר עבודה, סיעוד, משכנתא ונזיקין.
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
יניר הראל ושות`יניר הראל ושות`אזור המרכז053-6112830בעל 20 שנות ניסיון בתביעות ביטוח, אובדן כושר עבודה וביטוח סיעודי