שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג תביעות ביטוח נזקי רכוש "שוד דרכים" - מאורע שנגרם בשל תקיפה - לא ייחשב כ"תאונת דרכים"

"שוד דרכים" - מאורע שנגרם בשל תקיפה - לא ייחשב כ"תאונת דרכים"

 
מאת: ג`ון גבע - עורכי דין    | פורסם ב: 13/04/2009 | צפיות: 2190
רוצה שנחזור אליך?
אל ג`ון גבע - עורכי דין

פסק הדין דן בהגדרה האם "שוד דרכים" - מאורע שנגרם בשל תקיפה ייחשב כתאונת דרכים


קראו עוד בתחום

בבית המשפט העליון נדון ערעורה של כלל חברה לביטוח בע"מ, שיוצגה על ידי עו"ד גסאן אגברייה (להלן: "כלל"), כנגד יהודית כהן נח, שיוצגה על ידי עו"ד רענן פרפרי (להלן: "יהודית").

פסק הדין ניתן בפברואר 2009 מפי הרכב השופטים המשנה לנשיאה אליעזר ריבלין, סלים ג’ובראן ויורם דנציגר, ועסק בשאלה האם חל חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 (להלן: "החוק") על אירוע "שוד דרכים".

יהודית הייתה מעורבת בתקיפה, בעת שעצרה את רכבה, על מנת לאפשר לחברתה שנסעה עימה לרדת מהרכב. בשלב זה, הותקפו השתיים על ידי מספר צעירים, אשר השליכו אותן מהרכב, פצעו אותן, ונמלטו מהמקום עם הרכב (להלן: "התוקפים").

בתביעה שהוגשה על ידי יהודית נפסק, בבית משפט השלום, כי האירוע מהווה "שוד דרכים" אשר מקיים את יסודות ההגדרה של "תאונת דרכים", על פי סעיף 1 לחוק.

לדברי בית משפט השלום, "השימוש ברכב תרם תרומה רלבנטית להתרחשות הנזק", וכי במציאות הקיימת, אירועי "שוד דרכים" הינם בגדר סיכון טבעי הנלווה למתחם הסיכון התעבורתי, ולשימוש ברכב.

על פי סעיף 1 לחוק, לאחר תיקון 8, הבחינה אם מאורע נחשב ל"תאונת דרכים", נעשית על פי המבחן התעבורתי – דהיינו, אם הסיכון להתרחשותו הינו סיכון הנובע מעצם השימוש ברכב. אשר על כן, ההגדרה הבסיסית למונח "תאונת דרכים", הינה "מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה".

פרט להגדרה הבסיסית הנ"ל, קובע החוק 3 מצבים נוספים אשר ייראו כ"תאונת דרכים", כגון תאונה בעת שהרכב חונה, או שנגרמה בשל התלקחות הרכב (חזקות מרבות). כמו כן קובע החוק, כי אירוע שנגרם כתוצאה ממעשה מכוון לגרום נזק גוף או רכוש, לא ייחשב כ"תאונת דרכים", ככל שהנזק נגרם על ידי המעשה עצמו ולא בשל השפעתו על השימוש ברכב למטרות תחבורה (חזקה ממעטת).

הואיל והדיונים בבית משפט השלום פוצלו לדיון בשאלת החבות ולדיון נפרד בשאלת הנזק, נדחתה בקשת רשות ערעור שהגישה "כלל" לבית המשפט המחוזי בעניין החבות, טרם הוכרעה שאלת הנזק, שכן נקבע ש"כלל" תוכל לערער כנגד פסק הדין הסופי, לאחר שיינתן.

על יסוד קביעה זו הוגש הערעור דנן, בו טענה "כלל", כי הנזקים שנגרמו ליהודית הינם תוצאה ישירה ובלעדית של מעשה התקיפה, ולא נגרמו בשל שימוש ברכב למטרות תחבורה.

בשל חשיבותה המשפטית של השאלה בדבר חבותה של "כלל" במקרה זה, אישר בית המשפט העליון את בקשת רשות הערעור, על אף שהדיונים בבית משפט השלום פוצלו, וטרם ניתן פסק דין סופי.

בית המשפט העליון הפעיל את מבחן "הזירה", ופסק שמכיוון שהתקיפה לא הייתה "פועל יוצא של השימוש ברכב", וכן כי לא חלו במקרה זה החזקות המרבות שבהגדרת "תאונת דרכים", שימש הרכב רק "זירה להתרחשות המאורע המזיק".

בנוסף, דחה בית המשפט את עמדת בית משפט השלום, כי מדובר בסוג מקרים שכיחים, שיש לראותם כחלק ממתחם הסיכון התעבורתי, ופסק שהשוד אינו חלק מהסיכונים התעבורתיים, שלגביהם חל החוק.

כן נפסק, כי בכל מקרה, התקיפה במטרה להרחיק את יהודית מהרכב לצורך גניבתו, נכללת בגדר החזקה הממעטת, בדבר מעשה מכוון, אשר מוציאה את המקרה מתחולת החוק.

הערעור התקבל, ונפסק כי לא מדובר ב"תאונת דרכים" כמשמעות החוק.
.


עודכן ב: 13/04/2009

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא תביעות ביטוח נזקי רכוש
חדשות ופסקי דין בנושא תביעות ביטוח נזקי רכוש
שני נהגים שהיו מעורבים בתאונת דרכים בצומת פורדיס טענו כל אחד כי נכנסו לצומת בחסות האור הירוק והסירו אחריותם על קרות התאונה ונזקי הרכב
מאת: LawGuide | 20/01/2016
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
כפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןכפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןאזור המרכז053-8007609פעילותנו מתמקדת לדיני עבודה ותביעות ביטוח לרבות אובדן כושר עבודה וסיעוד.
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
יניר הראל ושות`יניר הראל ושות`אזור המרכז053-6112830בעל 20 שנות ניסיון בתביעות ביטוח, אובדן כושר עבודה וביטוח סיעודי
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
רונן מורנו, עורך דיןרונן מורנו, עורך דיןירושלים והסביבה053-9374366משרדנו עוסק בביטוח חיים, אובדן כושר עבודה, סיעוד, משכנתא ונזיקין.