שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג נזקי גוף ותאונות תאונת דרכים שארעה תוך הפרת חובת הליווי - נזקי רכוש

תאונת דרכים שארעה תוך הפרת חובת הליווי - נזקי רכוש

 
מאת: ג`ון גבע - עורכי דין    | פורסם ב: 13/04/2009 | צפיות: 2629
רוצה שנחזור אליך?
אל ג`ון גבע - עורכי דין

פסק הדין דן האם תאונת דרכים שארעה תוך הפרת חובת הליווי היא תביעה מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים או נזקי רכוש


קראו עוד בתחום
בבית המשפט העליון נדונה בקשת רשות ערעור שהגישה אריה חברה לביטוח בע"מ (להלן: "אריה"), שיוצגה על ידי עו"ד עדי מיכלין, כנגד מרי ועמרם אבו, והראל חברה לביטוח בע"מ (להלן: "עמרם" ו"הראל"), שיוצגו על ידי עוה"ד נאורה סידי וערן רוטמן בהתאמה.
 
פסק הדין ניתן במרץ 2009, מפי הרכב השופטים המשנה לנשיאה אליעזר ריבלין, עדנה ארבל וחנן מלצר.
 
עמרם, בהיותו "נהג חדש", נהג ללא מלווה ברכב שבוטח אצל "הראל" בפוליסת ביטוח מקיף, ותוך כדי נסיעתו התנגש ברכב חונה, שבוטח אצל "אריה" (להלן: "התאונה").
 
בגין נזקי התאונה (נזקי הרכוש לרכב שבוטח אצל "אריה"), הוגשה כנגד עמרם תביעת שיבוב.
 
בית משפט השלום קיבל את התביעה, ופסק שלא מדובר בתביעה מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 (להלן: "חוק הפיצויים"), אשר מבכר את המטרה הסוציאלית למתן פיצוי לכל נפגע, וכי בענייני רכוש לא עומדת מטרה כזו. כן ציין בית משפט השלום את ההבדל בין תביעות רכוש, בהן שאלת האשם הינה שאלה מכריעה, לבין תביעות גוף מכוח חוק הפיצויים, בהן כלל לא דנים באשמו של הנהג, ועל כן פסק שאין מניעה כי תהיינה תוצאות שונות בין שתי התביעות בגין אותו מקרה.
 
בשלוש הערכאות, השלום, המחוזי והעליון, נדונה ההלכה שנקבעה בע"א 8183/01 ספיאשוילי נ' מנורה, פ"ד נח(6) 106 (להלן: "הילכת ספיאשוילי"), שם התקבל ערעור בגין נזקי גוף מכוח חוק הפיצויים, לנהג חדש שנהג במועד התאונה ללא מלווה כחוק, תוך שנקבע שמבטחתו בביטוח חובה אינה פטורה מאחריות בשל הפרת חובת הליווי.
 
בבית משפט השלום נקבע שיש לאבחן בין התאונה שנגרמה באשמתו של עמרם לבין הילכת ספיאשוילי, ולא להחיל את הילכת ספיאשוילי על המקרה דנן, ומשכך לא ניתן לראות בעמרם כמי שנהג ברישיון לעניין פוליסת הביטוח המקיף.
 
בבית המשפט המחוזי בחיפה התקבל ערעורו של עמרם, ונפסק שדינו של מי שנהג בהפרת חובת הליווי לעניין נזקי גוף וחוק הפיצויים, יהיה זהה לדינו של מי שנהג כאמור לעניין נזקי רכוש. כן ציין בית המשפט המחוזי, כי האיסור על נהג חדש לנהוג ללא מלווה, צריך לבוא לידי ביטוי במסגרת הדין הפלילי, ולא להשפיע על תוקף הביטוח.
 
לבסוף נפסק בבית המשפט המחוזי, כי יש להשיג התאמה בין שתי מערכות הדינים השונות, ועל כן, כשם שלפי הילכת ספיאשוילי רואים נהג שהפר את חובת הליווי כמי שנהג ברישיון לצורך חוק הפיצויים, יש לראות בעמרם כמי שנהג ברישיון גם לצורך פוליסת ביטוח המקיף שהוציאה "הראל".
 
בית המשפט העליון דחה את בקשת רשות הערעור שהגישה "אריה", וחיזק את פסק דינו של בית משפט המחוזי. נפסק, כי אין מקום להבחנה שהציע בית משפט השלום בין תביעה מכוח חוק הפיצויים לבין תביעה מכוח פוליסת מקיף, בגין אותה תאונה, מהטעם שיש ליצור אחידות בקביעה אם הנהג נהג עם רישיון תקף, ללא תלות בשאלה אם מדובר בנזק גוף או רכוש.
 
לפיכך נפסק, כי כשם שהפרת חובת הליווי אינה שוללת את תוקף הרישיון לצורך חוק הפיצויים, הפרה מסוג זה אינה שוללת את תוקף הרישיון גם לגבי פוליסת המקיף, וכי יש מקום להחיל את הילכת ספיאשוילי גם בענייננו, בגין נזקי רכוש המכוסים בפוליסה.
 
 

עודכן ב: 13/04/2009

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף ותאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף ותאונות
רכב פגע באדם שרכב על אופניו בקבוצת רכיבה, והמשיך בנסיעתו. עדת ראייה שהייתה במקום רשמה את פרטי הרכב, ורוכב האופניים הגיש תביעה כנגד בעלת הרכב וכנגד קרנית, הקרן המשלמת פיצויים לנפגעי תאונות דרכים. הוא יפוצה בסכום של 209 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 22/05/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
תום יעקב, משרד עורכי דין וגישורתום יעקב, משרד עורכי דין וגישוראזור המרכז053-6112891עוסק בהוצאת תו נכה, רישוי עסקים, הוצאה לפועל, תאונות דרכים ודיני עבודה.
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
יניר הראל ושות`יניר הראל ושות`אזור המרכז053-6112830בעל 20 שנות ניסיון בתביעות ביטוח, אובדן כושר עבודה וביטוח סיעודי
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
רונן מורנו, עורך דיןרונן מורנו, עורך דיןירושלים והסביבה053-9374366משרדנו עוסק בביטוח חיים, אובדן כושר עבודה, סיעוד, משכנתא ונזיקין.
משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`אזור השרון והסביבה053-9370240עוסקות בנזיקין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות וכספיות
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג