שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג נזקי גוף ותאונות תאונת דרכים שארעה תוך הפרת חובת הליווי - נזקי רכוש

תאונת דרכים שארעה תוך הפרת חובת הליווי - נזקי רכוש

 
מאת: ג`ון גבע - עורכי דין    | פורסם ב: 13/04/2009 | צפיות: 2704
רוצה שנחזור אליך?
אל ג`ון גבע - עורכי דין

פסק הדין דן האם תאונת דרכים שארעה תוך הפרת חובת הליווי היא תביעה מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים או נזקי רכוש


קראו עוד בתחום
בבית המשפט העליון נדונה בקשת רשות ערעור שהגישה אריה חברה לביטוח בע"מ (להלן: "אריה"), שיוצגה על ידי עו"ד עדי מיכלין, כנגד מרי ועמרם אבו, והראל חברה לביטוח בע"מ (להלן: "עמרם" ו"הראל"), שיוצגו על ידי עוה"ד נאורה סידי וערן רוטמן בהתאמה.
 
פסק הדין ניתן במרץ 2009, מפי הרכב השופטים המשנה לנשיאה אליעזר ריבלין, עדנה ארבל וחנן מלצר.
 
עמרם, בהיותו "נהג חדש", נהג ללא מלווה ברכב שבוטח אצל "הראל" בפוליסת ביטוח מקיף, ותוך כדי נסיעתו התנגש ברכב חונה, שבוטח אצל "אריה" (להלן: "התאונה").
 
בגין נזקי התאונה (נזקי הרכוש לרכב שבוטח אצל "אריה"), הוגשה כנגד עמרם תביעת שיבוב.
 
בית משפט השלום קיבל את התביעה, ופסק שלא מדובר בתביעה מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 (להלן: "חוק הפיצויים"), אשר מבכר את המטרה הסוציאלית למתן פיצוי לכל נפגע, וכי בענייני רכוש לא עומדת מטרה כזו. כן ציין בית משפט השלום את ההבדל בין תביעות רכוש, בהן שאלת האשם הינה שאלה מכריעה, לבין תביעות גוף מכוח חוק הפיצויים, בהן כלל לא דנים באשמו של הנהג, ועל כן פסק שאין מניעה כי תהיינה תוצאות שונות בין שתי התביעות בגין אותו מקרה.
 
בשלוש הערכאות, השלום, המחוזי והעליון, נדונה ההלכה שנקבעה בע"א 8183/01 ספיאשוילי נ' מנורה, פ"ד נח(6) 106 (להלן: "הילכת ספיאשוילי"), שם התקבל ערעור בגין נזקי גוף מכוח חוק הפיצויים, לנהג חדש שנהג במועד התאונה ללא מלווה כחוק, תוך שנקבע שמבטחתו בביטוח חובה אינה פטורה מאחריות בשל הפרת חובת הליווי.
 
בבית משפט השלום נקבע שיש לאבחן בין התאונה שנגרמה באשמתו של עמרם לבין הילכת ספיאשוילי, ולא להחיל את הילכת ספיאשוילי על המקרה דנן, ומשכך לא ניתן לראות בעמרם כמי שנהג ברישיון לעניין פוליסת הביטוח המקיף.
 
בבית המשפט המחוזי בחיפה התקבל ערעורו של עמרם, ונפסק שדינו של מי שנהג בהפרת חובת הליווי לעניין נזקי גוף וחוק הפיצויים, יהיה זהה לדינו של מי שנהג כאמור לעניין נזקי רכוש. כן ציין בית המשפט המחוזי, כי האיסור על נהג חדש לנהוג ללא מלווה, צריך לבוא לידי ביטוי במסגרת הדין הפלילי, ולא להשפיע על תוקף הביטוח.
 
לבסוף נפסק בבית המשפט המחוזי, כי יש להשיג התאמה בין שתי מערכות הדינים השונות, ועל כן, כשם שלפי הילכת ספיאשוילי רואים נהג שהפר את חובת הליווי כמי שנהג ברישיון לצורך חוק הפיצויים, יש לראות בעמרם כמי שנהג ברישיון גם לצורך פוליסת ביטוח המקיף שהוציאה "הראל".
 
בית המשפט העליון דחה את בקשת רשות הערעור שהגישה "אריה", וחיזק את פסק דינו של בית משפט המחוזי. נפסק, כי אין מקום להבחנה שהציע בית משפט השלום בין תביעה מכוח חוק הפיצויים לבין תביעה מכוח פוליסת מקיף, בגין אותה תאונה, מהטעם שיש ליצור אחידות בקביעה אם הנהג נהג עם רישיון תקף, ללא תלות בשאלה אם מדובר בנזק גוף או רכוש.
 
לפיכך נפסק, כי כשם שהפרת חובת הליווי אינה שוללת את תוקף הרישיון לצורך חוק הפיצויים, הפרה מסוג זה אינה שוללת את תוקף הרישיון גם לגבי פוליסת המקיף, וכי יש מקום להחיל את הילכת ספיאשוילי גם בענייננו, בגין נזקי רכוש המכוסים בפוליסה.
 
 

עודכן ב: 13/04/2009

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף ותאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף ותאונות
עובד במסגרייה נפגע קשות בידו השמאלית בעת שהתקין קמין. בית המשפט התרשם כי דרך העבודה שהייתה נהוגה במקום עבודתו הייתה רשלנית וסיכנה את העובדים, ולכן הטיל את האחריות לתאונה על מעסיקתו והורה לה לשלם לו פיצויים
מאת: LawGuide | 11/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.