שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי חוק הגנה על הציבור מפני עברייני מין

חוק הגנה על הציבור מפני עברייני מין

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 06/12/2016 | צפיות: 5033

מטרת החוק הינה להגן על הציבור מפני ביצוע עבירות מין חוזרות על ידי עברייני מין, באמצעות הערכות מסוכנות בשלבים השונים של ההליך המשפטי ותכנית פיקוח ומעקב.


קראו עוד בתחום

חוק הגנה על הציבור מפני עברייני מין נכנס לתוקפו בחודש אוקטובר 2006. מטרת החוק הינה להגן על הציבור מפני ביצוע עבירות מין חוזרות על ידי עברייני מין, באמצעות הערכות מסוכנות בשלבים השונים של ההליך המשפטי ותכנית פיקוח ומעקב.

מידת המסוכנות הנשקפת ממי שהורשע בביצוע עבירת מין נעשית באמצעות חוות דעת הנערכת ע"י גורמים מקצועיים המוגדרים בחוק כ- "מערכי מסוכנות". חוות הדעת אמורה לחזות את אומדן רמת הסיכון, הנשקפים מאדם להישנות ביצוע עבירות מין על ידו, וכן המלצות לענין פיקוח ומעקב.

החוק קובע כי על שר הבריאות ושר הרווחה למנות מעריכי מסוכנות שתפקידם כאמור, לערוך הערכות מסוכנות ולפקח על אותם עבריינים. מעריך מסוכנות על פי החוק יהיה אחד מאלה: רופא פסיכאטר, פסיכולוג, עובד סוציאלי, קרימינולוג קליני.

החוק קובע כי מעריך המסוכנות יכול לקבל מידע מהמרשם הפלילי של אותו עבריין, את כתבי האישום, פרוטוקולים, הכרעות דין וגזרי דין לגבי עבירות בהם הורשע העבריין בעבר. כמו כן, הערכות מסוכנות קודמות, דוחות סוציאלים, מידע רפואי ועוד.

החוק מגדיר מהם אותם גופים אשר בטרם החלטתם ביחס להליכים שונים של מי שהורשע בביצוע עבירות מין, עליהם לקבל הערכת מסוכנות עדכנית.

הגוף הראשון הינו בתי המשפט וזאת בטרם ניתן גזר דין, אשפוז, צו פיקוח ומבחן.

הגוף השני הינו נשיא המדינה לגבי מתן חנינה או הקלה בעונש.

הגוף השלישי הינה ועדת השחרורים לגבי שחרור על תנאי (הכוונה לאותה ועדה אשר מחליטה על מתן קיצור של שליש מתקופת המאסר שנקבעה).

גופים נוספים הינם מפקד בית סוהר צבאי לגבי חופשה מיוחדת, ועדה פסיכאטרית שמונתה על פי חוק טיפול בחולי נפש לגבי מתן חופשה או שחרור מאשפוז, השר לבטחון הפנים או מי שהוא אצל לו את סמכותו לגבי חופשה מיוחדת של אסיר.

החוק קובע כי לאחר שבית המשפט קיבל את הערכת המסוכנות רשאי הוא להוציא לגבי עבריין המין צו פיקוח ומעקב לתקופה שיקבע ועד חמש שנים, אם סבר, לאחר שקיים דיון בעניין, שרמת הסיכון כי עבריין המין יבצע עבירת מין נוספת אינה נמוכה.

החוק קובע כי השר לבטחון הפנים יקים יחידות פיקוח אשר תפקידם לבצע פיקוח ומעקב על עברייני מין על פי החלטת בתי המשפט, לקיים קשר שוטף על אותם עברייני מין המצויים במעקב ופיקוח וכן להמליץ לבתי המשפט על תנאי הפיקוח והמעקב המתאימים לעבריין המין.

סמכויות קצין פיקוח הינן : לדרוש מעבריין המין להתייצב לפניו, לדרוש מעבריין המין ומבני משפחתו הבגירים למסור לו מידע, להכנס למקום מגוריו של עבריין המין בנוכחותו, לחפש על גופו של עבריין המין אם היה לו יסוד סביר להניח כי על גופו מצויים חפצים או ראיות, המצביעים על הפרת תנאי הפיקוח והמעקב, לחפש במקום מגוריו של עבריין המין וברכבו, לדרוש מעבריין המין לבצע בדיקה להימצאותם של משקאות משכרים או סמים מסוכנים בגופו ועוד.

החוק קובע כי בית המשפט, לאחר שקיבל את המלצות יחידת הפיקוח בדבר תנאי הפיקוח והמעקב המומלצים בעבור עברין המין, רשאי לכלול בצו הפיקוח את המגבלות הבאות: צריכת אלכוהול, המצאות בסביבת מקומות מסוימים, קיום קשר עם עברייני מין, התחברות עם קטינים, פגישה עם נפגעי עבירה או הימצאות בקרבת מקום מגוריו, עבודה במקומות מסוימים, מקום המגורים, שימוש בשירותי אינטרנט ועוד.

החוק קובע כי העונש על מי שמפר תנאי צו פיקוח לרבות אחד מתנאיו הינו עד שנתיים מאסר.


עודכן ב: 06/12/2016

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
כתב אישום חמור תיאר כיצד בליל הסילבסטר תקף גבר את זוגתו, איים עליה גם כשהשוטרים והתנגד בכוח למעצרו. הגבר, אשתו ואף הוריה שהיו במקום טענו כי מעולם לא תקף אותה ולא התנגד למעצר אלא פשוט היה שיכור. בית המשפט החליט לזכות אותו מכל האישומים
מאת: LawGuide | 30/04/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)