שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי פקודת בזיון בית המשפט

פקודת בזיון בית המשפט

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 06/12/2016 | צפיות: 18627

פקודת בזיון בית המשפט מסדירה את סמכות בית המשפט לחייב עדים להיחקר ולהשיב על שאלות, וכן לחייב כל אדם לציית לצווי בית המשפט, לרבות צווים זמניים.


קראו עוד בתחום

אחת התופעות המתסכלות ביותר בפרקטיקה של עולם ההתדיינות המשפטית היא התעלמותם
הרועמת של צדדים לדיון, מצווים והחלטות שיפוטיות.


כבר לפני מאות בשנים הגו המשפטנים הבריטים את הפתרון למצבים אלו, הפתרון נשאב מהמשפט האנגלי, בזמן שלטון המנדט הבריטי בארץ ישראל ונותר בתוקפו במשפט הישראלי עד היום והיא פקודת בזיון בית המשפט.
פקודת בזיון בית המשפט מסדירה את סמכות בית המשפט לחייב עדים להיחקר ולהשיב על שאלות, וכן לחייב כל אדם לציית לצווי בית המשפט, לרבות צווים זמניים.


אדם המסרב לאחד מאלה מכונה "ממרה".


כך קובע סעיף 5 לפקודה:


"סירב עד להיחקר או להשיב על אותן שאלות שהוצגו לפניו כחוק, ולא הראה כל טעם צודק לסירובו, יכול בית-המשפט לתתו במאסר על-אתר, לתקופה שלא תעלה על חודש אחד, חוץ אם הסכים בינתיים, לפני סיום המשפט, להיחקר ולהשיב על שאלות."


דהיינו, אם עד סירב להיחקר או להשיב על שאלות בית המשפט, ולא הראה טעם לסירובו, בית המשפט רשאי להטיל עליו מאסר שלא יעלה על חודש, אלא אם לפני סיום המשפט הסכים העד להיחקר ולהשיב על השאלות.


סעיף 6 לפקודה קובע כך:


"בית המשפט העליון, בית המשפט מיוחד שנתכונן עפ"י סעיף 55 של דבר המלך במועצה על ארץ ישראל, 1922, בית המשפט המחוזי ובית המשפט השלום. תהא להם הסמכות לכוף אדם בקנס או במאסר לציית לכל צו שניתן על ידם והמצווה לעשות איזה מעשה או האוסר לעשות כל מעשה."


דהיינו, בית המשפט רשאי לכפות על אדם לציית לצו שניתן על ידו באמצעות קנס או מאסר, הפקודה לא קובעת מגבלה לעניין משך המאסר או גובה הקנס שניתן להטיל על המסרב לציית לצווי בית המשפט.


בית המשפט העליון קבע כי סעיף 6 לפקודת בזיון בית משפט, מעניק לבית המשפט כוח לכוף בציות לצו הן את החייב על פיו והן כל אדם שאינו חייב על-פיו, אך מעשיו או מחדליו גורמים להפרת הצו. בפרשה מסוימת שנידונה בבית המשפט העליון נדונה הפרתו של צו האוסר הובלת נוסעים משדה התעופה לוד.

 

נהג מונית אחד, שלא היה בעל-דין בהליכים שבהם ניתן צו המניעה הזמני, טען להגנתו במסגרת הליך בזיון בית משפט, שלא ידע שהצו מכוון נגדו אישית, לא קרא אותו ולא ידע את תוכנו המדויק.


נשיא בית המשפט העליון בדימוס השופט ברק קבע כך:


"בפתרון השאלה שלפנינו יש לבחון כמקובל, את לשונו של סעיף 6 לפקודה ואת המטרה החקיקתית העומדת ביסודו. כן יש ליתן את הדעת - במקום שכפות המאזניים שקולות - להסדר הרצוי. סעיף 6 לפקודה מעניק לבית-המשפט כוח לכוף ציות לצו. המקרה הרגיל לשימוש בכוח זה הוא באכיפת הצו על מי שהוא צד לו. אך נראה לי, כמו לשופט זוסמן בהמ’ 306/50, כי על-פי לשונו, אין סעיף 6 מצומצם למקרה זה בלבד.

 

 ציות לצו ניתן לכוף גם בנקיטת אמצעים כלפי אדם שאינו החייב על-פי הצו, אך שמעשיו או מחדליו הם המביאים להפרת הצו. צו המופנה כלפי פלוני, רק פלוני יכול לקיימו, אך אלמוני יכל להביא לידי כך שפלוני לא יקיים את הצו. נקיטת אמצעים כלפי אלמוני נעשית, על כן, לא כדי להביא אותו לידי קיום הצו - שהרי הצו אינו מכוון כלפיו - אלא כדי להביא את פלוני לידי קיום הצו. על כן, נקיטת אמצעים כלפי אלמוני היא במסגרת הכוח הניתן לבית-המשפט."

הפקודה קובעת כי אם הטיל בית המשפט מאסר עקב ביזיון בית המשפט, עליו להודיע על כך ליועץ המשפטי לממשלה. כמו כן הפקודה מורה כי במקרה של אסיר שנאסר עקב ביזיון בית המשפט, היועץ המשפטי לממשלה נדרש להביא את עניינו לפני בית המשפט שהטיל את המאסר לשיקול נוסף, כשראה צורך בכך, ולפחות אחת ל-6 חודשים.

 
אם אדם המואשם בביזיון בית המשפט אינו נמצא בתחום ישראל, בית המשפט רשאי לתת צו ירידה לנכסיו. צו הירידה לנכסים יתיר לשני אנשים או יותר, שמונו על ידי בית המשפט, לעקל את נכסיו של המואשם בביזיון בית המשפט, וכן לגבות רווחים ודמי שכירות מנכסים שבבעלותו.


ערעור על צו בעניין ביזיון בית המשפט ניתן לערעור ככל פסק דין פלילי כלומר ערעור בזכות לערכאה גבוהה יותר, לפני הרכב של 3 שופטים.


עודכן ב: 06/12/2016

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
גבר שהגיע עם בתו בת השבע לבדיקה רפואית בבית חולים, סטר לרופא הילדים שבדק אותה, וגרם לו לחבלות בלחי ובצוואר. לאחרונה ניתן גזר דינו בבית משפט השלום
מאת: LawGuide | 09/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
שי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןשי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428482משפט פלילי, רישיון נשק. קצין בכיר בדימוס במשטרה, צווארון לבן ועבירות מין.
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות