שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים

תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים

 
מאת: עו"ד יהונתן רבינוביץ    053-6112798| פורסם ב: 16/01/2017 | צפיות: 13599
4.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 1)

  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: ז`בוטיסקי 35 (מגדל התאומים 2), קומה 2
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-6112798
רוצה שנחזור אליך?
אל עו"ד יהונתן רבינוביץ

תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים


קראו עוד בתחום

חוק בתי המשפט מסמיך שופט שהרשיע נאשם לדון בתביעה אזרחית בשל העובדות המהוות את העבירה וכך הוא מורה:


" הורשע אדם בבית משפט שלום או בבית משפט מחוזי והוגשה נגדו - ונגדו בלבד - תביעה אזרחית בשל העובדות המהוות את העבירה שבה הורשע, מוסמך השופט או המוטב שהרשיעו, לאחר שפסק הדין בפלילים הפך לחלוט, לדון בתביעה האזרחית, אם ביקש זאת מגיש התביעה; לעניין זה מוסמך בית משפט מחוזי לדון גם אם התביעה לפי שוויה היא בתחום סמכותו של בית משפט שלום."


כפי שעולה מהסעיף הנ"ל, תביעה אזרחית יכולה להיות מוגשת כתביעה נגררת להרשעה בפלילים בהתקיים יסודות הסעיף, ומהם בין היתר:


1. שפסק הדין בפלילים הפך לחלוט.


2. פסק הדין האמור מרשיע את הנאשם.


3. שהתביעה האזרחית תוגש בפני השופט שהרשיע בתיק הפלילי - וזאת לפי בקשת מגיש התביעה.


בסעיף זה מוצעת דרך נוספת, שיש בה למנוע כפילות הליכים ולחסוך בזמנו של בית המשפט, והיא לאפשר העברת תביעה אזרחית, שנתגבשה תוך ההליכים במשפט פלילי, לשופט שפסק במשפט הפלילי וקבע את המסקנות שבו.


התובע האזרחי אינו צד להליך הפלילי ואינו רשאי להתערב בו, ואילו הריכוז המבוקש מושג: השופט הבקי בעניין, שקבע את העובדות והסיק את המסקנות, הוא שיפסוק גם בשאלת האחריות לנזק, כשהעניין כולו טרם נשכח ואינו מצריך בירור חדש.


מכאן, שסעיף זה לא בא לשרת דווקא את ענינו של התובע שנפגע על ידי מעשה העבירה שבגינו הורשע הנתבע, אלא - ואולי, בעיקר - לשרת את ענינו של בית המשפט על ידי מניעת הידיינויות ועל ידי חיסכון בזמן.


כאשר ביהמ"ש מוצא שהנאשם עשה את המעשה, נשוא האישום והרשיעו יחשב פסק הדין כראיה במשפט אזרחי. תנאי זה לא סתם נדרש. הרשעה בפלילים חייבת כידוע להישען על ראיות אשר הוכחו מעבר לכל ספק סביר. זה השיקול המונח ביסוד הכשרתה של הרשעה כזאת כראיה לפי הסעיף הנ"ל בהליך אזרחי, שהרי בו נדרשת הכרעה אך על יסוד מאזן הסתברויות בלבד.


גם אם התביעה לא הוגשה בפני השופט שהרשיע את הנאשם ולפיכך לא ניתן לנהל את התביעה האזרחית כתביעה נגררת לתביעה הפלילית פקודת הראיות מורה כדלקמן:


" הממצאים והמסקנות של פסק דין חלוט במשפט פלילי, המרשיע את הנאשם, יהיו קבילים במשפט אזרחי כראיה לכאורה לאמור בהם אם המורשע או חליפו או מי שאחריותו נובעת מאחריות המורשע, ובכלל זה מי שחב בחובו הפסוק, הוא בעל דין במשפט האזרחי."


כפי שעולה מהסעיף, ישנם שלושה תנאים לקבילות פסק דין פלילי כראיה במשפט אזרחי והם:


1. פסק דין חלוט במשפט פלילי: הכוונה לפסק דין הניתן בסוף משפט פלילי, ושאין עליו ערעור.


2. פסק הדין מרשיע את הנאשם.


3. שאחד מבעלי הדין במשפט האזרחי הוא "המורשע, או חליפו, או מי שאחריותו נובעת מאחריות המורשע, ובכלל זה מי שחב בחובו הפסוק."


כאמור, מה שמתקבל כראיה מתוך פסק הדין הפלילי הם הממצאים והמסקנות של פסק הדין הפלילי, לרבות הממצאים העובדתיים המבוססים על מהימנות ומשקל ראייתי, וגם מסקנות משפטיות שמתחייבות מהממצאים האמורים - וכל זאת כראיה לכאורה.


דוגמא להליך זה היו מקרה בו תובע, יליד שנת 1957, מורה במקצועו, הגיש בבית המשפט "תביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים" נגד הנתבעים, לאחר שאלו הורשעו בתקיפתו של התובע במסגרתה תבע לחייבם לשלם לו פיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו לו, לטענתו, בגין האירוע .
שלושת הנתבעים הועמדו לדין על כך שהגיעו אל מקום האירוע כאשר " בליבם החלטה להיפרע מן המתלונן על פציעתו הקשה של בן משפחתם" כשהם מצוידים בסכין ומקלות ומיד פתחו בתקיפת התובע. מן המתואר בגזר הדין עולה כי הנתבע מס' 1 חתך את התובע בראשו באמצעות סכין, הנתבע מס' 2 חתך את התובע בחזהו באמצעות סכין ואילו כל שלושת הנתבעים המשיכו והכו את התובע במקלות שאחזו בידיהם, תוך שהינם פוגעים בגופו.


השלושה הורשעו, כאמור, בעבירה של גרימת חבלה חמורה בנסיבות מחמירות.


התובע אושפז למשך יומיים לאחר האירוע ובהמשך נעדר מעבודתו למשך 4 חודשים, בסופם חזר לעבודה.


בית המשפט קבע כי לאחר עיון בחוות הדעת המומחים הרפואיים מטעם הצדדים בחוות דעת המומחה מטעם ביהמ"ש, בשים לב למהות הפגיעה ונסיבותיה, תקופת אי כושר רלוונטית, אחוזי נכות רלוונטיים ומידת שיעורם התפקודי, גילו של התובע בעת האירוע, מועד האירוע הוא חייב את הנתבעים לשלם לתובע סך של 65,000 ₪ וכן שכ"ט עו"ד.

 


עודכן ב: 16/01/2017

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,