שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג הוצאה לפועל וחובות ההבדלים העיקריים בין ערב "רגיל" " ערב יחיד" ו"ערב מוגן"

ההבדלים העיקריים בין ערב "רגיל" " ערב יחיד" ו"ערב מוגן"

 
מאת: גלית סלע - משרד עורכי דין    | פורסם ב: 22/03/2009 | צפיות: 31984
4.7 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 7)

רוצה שנחזור אליך?
אל גלית סלע - משרד עורכי דין

ישנם מספר סוגים של ערבויות וערבים. להבדלים שבין סוגי הערבים לחוב יש משמעות רבה, הן לגבי ההליכים הננקטים, הן לגבי טענות ההגנה מפני התביעה, והן לגבי גובה החוב.


קראו עוד בתחום


התיקון לחוק הערבות, משנת 1998, יצר בין היתר הבחנה בין "ערב יחיד" לבין "ערב מוגן" :

"ערב רגיל" הוא כל מי שאינו נכנס להגדרת "ערב יחיד" או "ערב מוגן".

"ערב יחיד" הוא מי שאיננו תאגיד, איננו בעל ענין בתאגיד (אם התאגיד הוא החייב), איננו בן זוגו של החייב ואיננו שותפו של החייב בשותפות רשומה. כל אלו אינם יכולים להינות מההגנות הניתנות בחוק לערב יחיד, מכיוון שהחוק רואה אותם כבעלי ענין השלובים בעניינו של החייב העיקרי. בן זוגו או שותפו של החייב, למשל, אשר חתמו לו כערבים, אינם ערבים תמימים שנקלעו לסיטואציה של ערבות מבלי שיש להם ענין כלכלי בעסקה מושא הערבות, ועל כן אינם יכולים להינות מהגנת "ערב יחיד".

"ערב מוגן" הוא ערב יחיד (כהגדרתו לעיל) שבחוזה הערבות נקוב סכום שאינו עולה על : - 60,000 ש"ח (כשמדובר בהלוואה "רגילה") או אינו עולה על : - 500,000 ש"ח כשעסקינן בהלוואה לרכישת דירה למגורי החייב / ילדיו הבגירים / הוריו.

כאמור, בפרק הקודם, נושה אינו רשאי לנקוט בהליכים נגד ערב מוגן אלא לאחר שניתן פסק דין נגד החייב העיקרי וכן ראש ההוצאה לפועל אישר כי מוצו כל ההליכים נגד החייב העיקרי.

כמו כן, מחוייב ראש ההוצאה לפועל לזמן את הערב המוגן לדיון, בטרם יחליט אם אכן מוצו כל הליכי ההוצאה לפועל נגד החייב העיקרי. אחד הטעמים לחובה זו נעוץ בכך שייתכן שבידי הערב מידע על יכולתו הכלכלית של החייב, אשר אינו ידוע לנושה.

גם לאחר שנקבע כי מוצו ההליכים נגד החייב, מחוייב הנושה להגיש בקשה לראש ההוצאה לפועל לנקוט בהליכים נגד הערב המוגן, וגם אז נתונה לערב המוגן זכות לטעון טענותיו בפני ראש ההוצאה לפועל. אם התברר כי הערב לא זומן לדיון כדין וניתנה החלטה בהעדרו – הרי שדין ההחלטה להתבטל.

יוצאי דופן הם המקרים בהם החייב העיקרי נפטר, הוכרז פסול דין, ניתן נגדו צו כינוס נכסים או עזב את הארץ לצמיתות – בכל אחד מהמקרים הללו יהיה רשאי הנושה לנקוט בהליכים נגד הערב המוגן, באופן מיידי.


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל גלית סלע - משרד עורכי דין
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
בעל הרכב שגילה בשעת לילה כי רכבו מעוקל אף ששילם את חובו לרשויות מע"מ באותו בוקר, נפל במדרגות ונפצע כשרץ בבהילות להציג את אישור התשלום בפני המעקלים. הוא יקבל פיצוי מהמדינה על עוגמת הנפש שנגרמה לו
מאת: LawGuide | 29/11/2015
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול	משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול אזור המרכז053-6112798 עוסק בתחומים: דיני משפחה, טיפול ומחיקת חובות, דיני תעבורה ומשפט פלילי.
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד יסמין מאירעו"ד יסמין מאיראזור השפלה והסביבה053-9386798דיני משפחה וגישור, בדיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל בפרט.
פרי מרקו - עורך דיןפרי מרקו - עורך דיןאזור המרכז053-9429019פשיטת רגל, מחיקת חובות הוצאה לפועל ובנקים