שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג דיני תעבורה ורכב עד מתי ניתן להסב דוחות על שם נהג אחר

עד מתי ניתן להסב דוחות על שם נהג אחר

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 06/12/2016 | צפיות: 17650

בעליו של רכב מסר את רכבו לנהג אחר כדוגמת אשתו, בנו, חבר וכיוצ"ב. הרכב צולם ע"י מצלמת מהירות או מצלמת רמזור. בעל הרכב אשר קיבל את הדו"ח בדואר שילם את הקנס ולאחר הצטברות נקודות בגין כלל דוחו


קראו עוד בתחום

בעליו של רכב מסר את רכבו לנהג אחר כדוגמת אשתו, בנו, חבר וכיוצ"ב. הרכב צולם ע"י מצלמת מהירות או מצלמת רמזור. בעל הרכב אשר קיבל את הדו"ח בדואר שילם את הקנס ולאחר הצטברות נקודות בגין כלל דוחותיו חזר ומצא כי לגבי חלק מדוחותיו נהג אחר נהג ברכב בזמן ביצוע העבירה.


בעל הרכב מבקש מבית המשפט לחזור בו מהודייתו ולאריך את המועד להישפט על מנת לאפשר לו להסב את הודעת הקנס משמו לשם הנהג בפועל. מהו הדין במקרה זה?


חוק סדר הדין הפלילי קובע, כי מי שקבל דו"ח עליו לשלמו תוך 90 יום מהיום שהומצא לו. אך הסעיף מוסיף אלטרנטיבות שבמסגרתן יכול לפעול מקבל קנס. האלטרנטיבות הן להגיש בקשה לביטול/ הסבת הדו"ח לתובע תוך 30 יום מיום ההמצאה או להגיש בקשה להישפט תוך 90 יום מיום ההמצאה.


מי שלא הגיש בקשותיו במועד, יראו אותו כמי שהורשע בבית המשפט ונגזר דינו. ובלשון הסעיף:


"לא שילם אדם את הקנס, חלפו המועדים להגשת בקשה לביטול הודעת תשלום קנס או להודעה על בקשה להישפט לפי סעיף קטן (א), ולא הוגשו בקשות כאמור או הוגשה בזמן בקשה לביטול הודעת תשלום קנס ונדחתה, יראו אותו, בתום המועדים הקבועים בסעיף קטן (א) להגשת בקשות אלה, כאילו הורשע בבית המשפט ונגזר עליו הקנס הנקוב בהודעת תשלום הקנס."


דהיינו במקרה של אי תשלום הקנס, בתום 90 הימים ממועד קבלת הדו"ח בהעדר בקשה לביטול או לשפיטה ע"י הנאשם, הנאשם מורשע בביצוע העבירה המיוחסת לו בדו"ח והרשעתו הופכת לחלוטה (אין אפשרות לערער עליה).


במקרה בו הודיע הנאשם – מקבל הדו"ח על רצונו להישפט על העבירה המיוחסת לו בדו"ח ( תוך 30 ימים כאמור), חוק סדר הדין הפלילי מסמיך את בית משפט להאריך המועד למשפט. ובלשונו:


"הודיע אדם לפי סעיף 229(א) שברצונו להישפט על העבירה, תישלח לו הזמנה למשפט תוך שנה מיום שנתקבלה הודעתו; בית המשפט רשאי, מנימוקים שיירשמו, לקיים את המשפט גם אם ההודעה האמורה ניתנה באיחור" (ההדגשה שלי י.ר).


אם כך מדובר במקרה בו בעל רכב מגיש לבית המשפט בקשה להארכת מועד בבקשה להישפט, וזאת כיוון שחלפו המועדים הקבועים בחוק כאמור להגשת הבקשה להישפט. בית המשפט פסק בעניין קבלת הבקשה לשפיטה ע"י הנאשם לאחר המועדים שצוינו כי יש להפעיל סמכות זו על דרך הצמצום ובשיקול דעת. המקרים בהם יאשר בית-המשפט בקשות כגון אלו צריכים להיות מועטים. רק מקרים בהם נבצר פיזית ו/או מסיבות שלחלוטין אינן בשליטתו של המבקש מתאימים לכך. אלו למשל מקרים של מחלה או מילואים לא צפויים. מקרים בהם טוען המבקש כי לא הוא נהג ברכב וכי הנהג היה מתחזה. ומקרים כגון אלו.


בית המשפט העליון התייחס לא מכבר לסוגיית אפשרותו של נאשם להתגונן גם כנגד הרשעה חלוטה בפלילים. ובלשונו:


"אלה גם אלה סוללים בפני אדם, אשר קנס הושת עליו בגין עבירת תעבורה שביצע, לרבות בפני מי ששילם את הקנס, דרכים שונות להתגונן מפני הרשעה או לשנות ממנה. בחלקן, מוגבלת הפעולה בזמן, וזאת משיקולים של סופיות הדיון ושל יעילות ההליך."
מוסיף השופט וקובע באילו מקרים ניתן לחרוג מהמועד הקבוע בחוק.


רק אם "לא ידע ולא יכול היה אדם לדעת כי אישום תלוי ועומד נגדו, עשויה להימצא הצדקה לחריגה מסדר זמנים זה"

במקרה שנידון בבית המשפט לתעבורה בנתניה השנה, ביקשה בעלת רכב שצולם בשנת 2003 כשהוא מבצע עבירת מהירות להאריך את המועד בבקשה להישפט, וזאת כיוון שלטענתה העבירה את הטיפול בהודעת תשלום הקנס לידי בנה, אשר החזיק ברכב ונהג בו. לדבריה, שילם בנה את הקנס, אך לא טיפל בהסבת האישום על שמו. בעלת הרכב הבהירה בבקשתה כי רק לאחרונה נודע לה, כי הודעת תשלום הקנס לא הוסבה על שם בנה ונשארה רשומה על שמה. משכך, עתרה בפני בית המשפט לאפשר לה לחזור מהודיה ולהאריך המועד להישפט, על מנת לאפשר לה הסבת הודעת הקנס משמה לשם בנה.

בית המשפט פסק:


"המבקשת ידעה, כי תלוי ועומד נגדה אישום בגין נהיגה במהירות.


המבקשת העבירה את הטיפול בהודעת תשלום הקנס לבנה, אך בכך לא יצאה ידי חובתה לבדוק ולבקש, כי האישום יומר משמה לשם הבן. במשך תקופה ארוכת שנים לא בדקה המבקשת ולא וידאה מה עלה בגורל האישום והאם אכן בוצעה ההסבה. העברת הודעת התשלום לאדם אחר , גם אם מדובר בבן, אין בה כדי להסיר אחריות מהמבקשת שהיא הנאשמת על פי הודעת התשלום. בנסיבות אלה אין למבקשת להלין אלא על עצמה.


משקיבלה המבקשת את הודעת התשלום עמדו לרשותה 90 ימים לפעול לצורך הסבת האישום. המבקשת לא עשתה דבר פרט לכך שהעבירה את ההודעה לטיפול של אדם אחר.


טענתה, כי לא פעלה במסגרת הזמנים הקבועים בחוק מאחר שלא ידעה את ההליכים ונתקלה בהם לראשונה, אין בה כדי להוות נימוק לאפשר להתגונן היום, לאחר שנים, בפני ההרשעה החלוטה.


המבקשת כאן פנתה בבקשה להארכת המועד לאחר למעלה משלוש שנים. מדובר בפרק זמן ארוך בו ישנה המבקשת על זכויותיה. אין מקום להישמע היום לטענותיה כאשר שנים לא התעניינה בגול הודעת תשלום הקנס שנשלחה אליה. המבקשת לא פעלה באופן סביר להעברת האישום על שם בנה בזמן שלא הייתה כל מניעה לפעול כאמור במסגרת 90 הימים הקבועים בחוק. נוכח כל הנסיבות שפרטתי לא מצאתי כי התקיימו במקרה זה נסיבות חריגות ויוצאות דופן המצדיקות הענות לבקשה להארכת מועד להישפט. נוכח כל האמור לעיל, הבקשה נדחית."


עודכן ב: 06/12/2016

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא דיני תעבורה ורכב
חדשות ופסקי דין בנושא דיני תעבורה ורכב
חמישה ימים לפני שנגמרה תקופת המאסר על תנאי אשר הוטלה עליו בעקבות נהיגה בהשפעת אלכוהול, נתפס הנהג מבצע את אותה העבירה. מה העונש שקיבל?
מאת: LawGuide | 01/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות