שלח הודעה ללא התחייבות

החזקת סכין

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 06/12/2016 | צפיות: 23862

לפני מספר חודשים, מצא את מותו נער בן 17 בנתניה וזאת לאחר שחש לעזור לחברו אשר הותקף ע"י שני נערים נוספים, אחד הנערים שלף סכין ודקר את הנער למוות. בנוכחותי הרבה בבית המשפט, אני מבחין בתופעה של מ


קראו עוד בתחום

לפני מספר חודשים, מצא את מותו נער בן 17 בנתניה וזאת לאחר שחש לעזור לחברו אשר הותקף ע"י שני נערים נוספים, אחד הנערים שלף סכין ודקר את הנער למוות.
בנוכחותי הרבה בבית המשפט, אני מבחין בתופעה של ממש בה אנשים רבים נתפסים כשסכין נמצאת על גופם וברוב מוחלט של המקרים בניגוד לחוק.

למרבה הצער, רוב הציבור אינו מבין את הפסול הפלילי שבנשיאת סכין ובכך, גדלה ההסתברות למעורבות באירוע בו יעשה שימוש בסכין, והן מעצם נשיאת הסכין, בכתם פלילי ועונש חמור.
רבים מתושבי המדינה נושאים על גופם סכין בצורות כאלה ואחרות, מי אשר הסכין משמש לו ככלי עבודה, מי להגנה עצמית ומי מתוך כוונות זדון.

חוק העונשין מבחין בין סכין לבין אולר. החוק קובע כי "סכין" הוא כלי להב או כלי אחר שמסוגל לדקור או לחתוך. "אולר" הינו סכין שאורך להבה אינו עולה על עשרה ס"מ ושלא ניתן להפכה בעזרת קפיץ או באמצעי אחר, לסכין שלהבה קבוע.

ממשיך וקובע החוק, כי מי שנתפס שברשותו סכין עליו מוטל נטל הראייה להוכיח כי החזיק את הסכין למטרה כשרה. כלל זה מנוגד לעקרון יסוד במשפט הפלילי לפיו על התביעה מוטל נטל הבאת הראייה והוכחה לפיו עליה להוכיח כי אין האדם החזיק את הסכין למטרה כשרה. חריג לעקרון יסוד זה יצר המחוקק עקב הסיכון הרב הנשקף מהחזקת סכין לציבור ומהקלות הבלתי נסבלת של אירועי הדקירה במדינתנו. האדם אשר החזיק את הסכין יכול להוכיח את כשרות החזקתה ע"י הבאת עדויות בדבר היותה של הסכין כלי עבודה במסגרת עבודתו וכיו"ב.

לעומת הסכין הדין לגבי האולר שונה. החוק קובע כי מי שנתפס כשהוא נושא ברשותו אולר ההנחה היא כי הוא החזיק את האולר למטרה כשרה, אלא אם כן תוכיח התביעה אחרת. משכך לגבי אולר עקרון היסוד בדבר נטל הבאת הראייה וההוכחה נשמר וזאת עקב גודלו הקטן של האולר עפ"י הגדרתו בחוק, ומשכך הסיכון הנמוך הנשקף ממנו לציבור.

אך ממשיך וקובע החוק, כי הדין של החזקת אולר זהה לדין של החזקת סכין, בשני מקרים: האחד- כאשר הלבה קצרה מ- 10 ס"מ אך ניתן לקבע אותה.

השני - וזאת עפ"י תיקון בחוק העונשין שנכנס לתוקפו בשנת 2000 לפיו הוראת החוק המורה כי החזקת אולר מחוץ לבית הינה למטרה כשרה (אלא אם תוכיח המדינה אחרת) לא תחול ביחס להחזקת אולר במקומות המפורטים בתוספת לתיקון כגון: מוסדות חינוך, מועדון, דיסקוטק, מגרשי ספורט, אצטדיונים, בתי קולנוע, תיאטראות וכו'. התכלית של הוראת סעיף חוק זה באשר להחזקת אולר אשר תחשב כהחזקת סכין הינה באשר לסיכון הנשקף לציבור באותם מקומות אשר מטיבם הינם הומי אדם. כמו כן נקבע באותו תיקון לחוק כי אסור לבעל עסק למכור לקטין אגרופן או סכין (למעט סכין לצרכי בית). מי שעובר על הוראה זו צפוי, על פי התיקון, לעונש של שבע שנות מאסר.

האם החזקת סכין יפנית הינה בחזקת החזקת סכין או אולר? במקרה שנידון בבית משפט לנוער בתל-אביב הואשם קטין בעבירה של החזקת סכין לאחר שבחיפוש בכיסיו מצא השוטר סכין יפנית. הנאשם טען כי את הסכין מצא זמן קצר לפני שנמצאה בכיסו והוא התעד להשתמש בה לצורך עבודות בהובלה והרכבת ארונות וכן בעבודות הבית.
בית המשפט קבע כי מבחינת החוק המדובר בסכין וזאת עפ"י הגדרת החוק באשר לאורך הלהב.
אם זאת קבע בית המשפט כי הקטין הצליח להרים את נטל ההוכחה כי נשא את הסכין למטרה כשרה ולכן החליט לזכותו.

במקרה אחר, אשר נידון בבית המשפט השלום בחיפה במסגרת חיפוש של שוטרים על גופו של הנאשם ובהסכמתו, נתפס עט ממנה יצא להב סכין באורך 7 ס"מ.
השופטת קבעה כי לא ניתן להבין מדוחות השוטר התופס האם המדובר בסכין שהלהב בה קבוע או לאו ולא הייתה בידי התביעה חוות דעת בעניין ומשכך הרי שניתן לקבוע שהמדובר באולר.
השופטת פסקה כי כיוון שמדובר בסכין שאורך להבה פחות מעשרה ס"מ ולא הוכח ע"י התביעה כי להבה קבוע, וכן התביעה לא הרימה את נטל ההוכחה בדבר אי כשרות החזקת האולר, הרי שיש לזכות את הנאשם.
למרבה הצער, רבים מאוד המקרים בהם נושאיהם של סכינים עושים בהם שימוש, דוקרים ופוצעים אדם, בשעה בה מתלקחים הרוחות בינם לבין האדם האחר. משום כך, בחרתי להביא מספר ציטוטים מכמה פסקי דין של בית המשפט העליון, עת דן בערעוריהם של נאשמים אשר נשאו סכין ובעת ויכוח שלפוהו, דקרו ופצעו את האדם האחר ונידונו בשל כך לתקופות מאסר ממושכות וערערו על חומרת העונש שהוטל עליהם.

" נוהגם של מקצת אנשים ליישב חילוקי - דעות ביניהם במוטות ברזל, בקרשים ובסכינים, נוהג מגונה הוא. ראוי הוא לתגובה קשה של בתי המשפט. תת תרבות הסכין, כפי שאמרו לא אחת, דינה כי תיעקר, והעושים ייענשו בכל חומרת הדין. יצא הקול מבית המשפט ויידעו הכול, כי הנועץ סכין בגופו של הזולת ייסגר בבית האסורים לתקופות שנים. אכן, המערער הוא אדם בן חמישים ושתיים, ואין זה מקובל שאדם בגילו יעשה כמעשים שבגינם הורשע. ואולם, משעשה ייענש. "

"אמרנו לא פעם כי מי שדעתו קלה בעשיית שימוש בסכינים ובמכשירים חבלניים דומים, ראוי כי ייענש במאסר ממשי לתקופה ארוכה. משפט הבכורה בסוג זה של עבירות חייב להינתן לצורכי ההרתעה ולשיקולי ההגנה על הציבור וההתחשבות בנסיבותיהם של העבריינים אינה יכולה להיות אלא משנית".

"מעשהו של המערער חמור הוא ביותר, ובתי המשפט מתריעים ומוסיפים על תת תרבות הסכין אשר שפטה במחנינו. בתי המשפט מטילים עונשי מאסר על הנושאים סכינים על גופם ועל העושים בסכין שימוש כנגד זולתם. אך דומה כי השפעתם של גזרי דין אלה אינה מביאה אנשים לשקול את מעשיהם הרעים קודם שהם עושים אותם. אפשר הגיעה העת להוסיף ולהחמיר בעונשים ואלי כך ידעו אנשים מה צפוי להם אם יעשו מעשים כמעשי המערער שלפנינו".


עודכן ב: 06/12/2016

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות