שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי מהן ההשלכות המשפטיות למערכת יחסים אינטימית בין מפקד וחיילת?

מהן ההשלכות המשפטיות למערכת יחסים אינטימית בין מפקד וחיילת?

 
מאת: עורך דין אלדד פלד    053-9428958| פורסם ב: 28/04/2019 | צפיות: 851
5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 5)

  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: קפלן 12
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-9428958
רוצה שנחזור אליך?
אל עורך דין אלדד פלד
 

השלכות משפטיות למערכת יחסים אינטימית, בתוך המסגרת הצבאית, במקרה שבו קיימים יחסי מרות בין בני הזוג


קראו עוד בתחום

צה"ל הנו ארגון המקבץ יחדיו חיילים שהם גברים ונשים צעירים ומטבע הדברים שכיח מאוד שנקשרים יחסים רומנטיים בין חיילים לחיילות. לא בכדי זכה צה"ל לכינוי משרד השידוכים הגדול במדינה.


מה כולל האיסור ומה עומד בבסיסו?


אולם, פקודות הצבא אוסרות על קיום יחסים אינטימיים בתוך היחידות ואוסרות כליל מערכת יחסים אינטימית בין כאלו אשר משרתים באותה יחידה וקיימת ביניהם היררכיה של דרגות ו/או תפקידים.


חומרת האיסור גוברת ככול שיחסי המרות הצבאיים בין בני הזוג הנם מובהקים. במקרה של עבירה מסוג זה, אף אם שני בני הזוג מעידים כי מערכת היחסים הייתה מתוך רצון חופשי של שניהם ואף אחד מבני הזוג אינו מתלונן, עשוי הבכיר מבני הזוג לעמוד לדין בגין התנהגות בלתי הולמת לדרגתו ומעמדו או אפילו בגין הטרדה מינית, תלוי בנסיבות המקרה.


איסור על יחסים אינטימיים בן שניים המשרתים בצבא, שמתקיימים בעניינם יחסי מרות, קבוע גם בחוק. במקרים רבים עשויה מערכת יחסים אינטימית בין המשרתים באותה יחידה, במצב בו קיימת ביניהם מערכת של יחסי מרות מתוקף תפקידם ודרגתם, להוביל לכתב אישום בבית דין צבאי בעבירה של הטרדה מינית כנגד הבכיר בדרגה ובתפקיד.


במקרים בהם היה ניצול מצד הבכיר עשויה העבירה להיות בעילה אסורה בהסכמה ובמקרים בהם מדובר בקצין בכיר ו/או בעל השפעה משמעותית על חיילת, מתוקף תפקידו, כך שהחיילת לא יכלה לסרב אף שלא רצתה במערכת היחסים, עשוי להיות סעיף האשמה אונס.


מטרת החוק ופקודת מטכ"ל בנושא הנה לשמור על סביבת עבודה מכבדת, נטרול השפעתן של מערכות יחסים בין אישיות מורכבות העשויות להשפיע על תפקודה התקין של היחידה ולמנוע אפשרות של ניצול או פגיעה של בכיר בדרגה ובתפקיד של זוטר/ה ממנו.


מה קורה במקרה בו מתגלה מערכת יחסים במקום בו מתקיימים יחסי מרות?


צה"ל נוקט בנושא זה במדיניות מחמירה: פעמים רבות, נפתחת חקירה פלילית במצ"ח אף אם אין תלונה. אם ישנה תשתית ראייתית הפרקליטות הצבאית מגישה כתבי אישום מחמירים ודורשת ענישה חמורה, הכוללת לרוב מאסר, הורדה בדרגה קנס כספי ופיצויים, שבית הדין הצבאי נענה לה.


במקביל לצעדים הפליליים ננקטים צעדים פיקודיים בדרך של השעיית המעורבים, או לפחות בעל התפקיד הבכיר. אם נמצא שיש בסיס לקיום מערכת יחסים אינטימית, אף אם לא התקיים הליך פלילי, יעמוד הבכיר בפני וועדה להתרת חוזה ויפוטר משירות, גם אם האמור בפגיעה חמורה בו ובמשפחתו.


לסיכום, מכל אלה, אל אף שהדבר מנוגד לדחף טבעי ולרגש, על כל מפקד/ת להימנע מקיום מערכת יחסים רומנטית ואינטימית עם מי המשרת עמם באותה יחידה ונמוך מהם בדרגה ו/או עשוי להיות מושפע בדרך ישירה או אפילו עקיפה כתוצאה מהקשר.


בכל מקרה בו עולה שאלה ראוי להיוועץ עם מי שבקיא בתחום. אם מפקד נקרא לחקירה בנושא, חשוב מאד שייעזר בייעוץ וליווי של עו"ד הבקיא בתחום, זאת נוכח מורכבות ורגישות חקירות מסוג אלו, הדיוק הנדרש במסירת גרסה בנושא רגיש ומערכת יחסים שבדרך כלל הנה מורכבת, וההשלכות החמורות העשויות להיות כנגד מי שנחשד בעבירה מסוג זה. 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
כנגד הגבר הוגש כתב אישום בטענה שאיים על אשתו לשעבר בזמן שהיו בהליכי גירושין, כאשר במהלך ויכוח אמר לה שיקבור אותה ושידאג שיזרקו אותה מהעבודה. מדוע בית המשפט החליט לזכות אותו מעבירת האיומים?
מאת: LawGuide | 15/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
שי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןשי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428482משפט פלילי, רישיון נשק. קצין בכיר בדימוס במשטרה, צווארון לבן ועבירות מין.
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.