שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג נזקי גוף ותאונות שולחים את הילד לחוגים - האם הוא מבוטח?

שולחים את הילד לחוגים - האם הוא מבוטח?

 
מאת: אסף-זלוואס-פן עורכי דין    053-7101882| פורסם ב: 02/12/2018 | צפיות: 172
4.5 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 8)

 • איזור: אזור המרכז
 • כתובת: הארבעה 28 (מגדל צפוני), קומה 5
 • עיר: תל אביב
 • טלפון: 053-7101882
רוצה שנחזור אליך?
אל אסף-זלוואס-פן עורכי דין
מאמרים נוספים
מאת אסף-זלוואס-פן עורכי דין

  אנו בפתחה של שנת הלימודים ועכשיו, לאחר שהסתיימו כל החגים וחוזרים לשגרה, מתחילים גם החוגים בכלל המסגרות, אם במסגרת בית הספר, הצהרונים וכמובן שבמסגרות הפרטיות. רבים החוגים אשר טומנים בחובם סכנות לילדינו ואני כעו"ד ובראש ובראשונה בתור אבא, ממליץ לכל אחד ואחד לבדוק האם קיים כיסוי ביטוחי ומה הוא וזאת לפני ששולחים את הילד או הילדה ומפקידים אותם בידיים זרות


  קראו עוד בתחום

  ישנם מספר ביטוחים אלמנטאריים אותם בדר"כ מוסדות (המסודרים ולא אלו שעושים כל מיני חוגים "פיראטיים") נוהגים לעשות.


  א. ביטוח החובה מכוח חוק הספורט, התשמ"ח-1988, עפ"י החוק אגודת ספורט, ארגון ספורט, התאחדות ואיגוד יבטחו את הספורטאים הנוטלים חלק בתחרויות ספורט המאורגנות בידם או מטעמם.


  ב. בנוסף לביטוחים אלו ישנם עוד ביטוחים אותם נוהגים לעשות לצורך הרחבת הכיסויים (שכן לפי חוק הספורט הכיסוי והפיצוי הוא מינימאלי). ביטוחים אלו הם, ביטוח לצד שלישי, ביטוח לאחריות מקצועית וביטוח תאונות אישיות.


  אם לסכם בפשטות, ביטוח צד שלישי מכסה נזקים שמקורם ברשלנות, קרי מקרים בהם התרשל המדריך ו/או המאמן וכתוצאה מכך נפגע המתאמן (למשל, המדריך שכח להדק היטב רתמה של ילד בחוג טיפוס וכתוצאה מכך נפל הילד מגובה…).


  ביטוח אחריות המקצועית מנגד, מכסה נזקים שנגרמו כתוצאה מהדרכה מקצועית לא טובה של המדריך כלפי המתאמן ( למשל, המדריך הורה לבצע פעולה כלשהי והיא שהביאה לפגיעה…).


  הביטוח השלישי שהוזכר ולטעמי מומלץ לעשות לילדים המשתתפים בחוגים הוא ביטוח תאונות אישיות. בעוד שסוגי הביטוחים הם די מחייבים, הן מכוח החוק והן מכורח המציאות (מאמן שלא יעשה את הביטוחים הללו עלול להסתבך קשות כלכלית במקרה של תאונה כלשהי), הרי שביטוח זה אינו חובה, אולם ישלים היטב את הביטוחים הקיימים (שצויינו לעיל).


  ביטוח תאונות אישיות למעשה יכסה כל נזק תאונתי שיגרם לאדם, זאת ללא כל קשר למקור הפגיעה


  תנאי הפוליסה למעשה קובעים כי במקרה של פגיעה תאונתית, יוענק לנפגע תשלום חד פעמי בגין אותה הפגיעה (למשל שבר), תשלום חד פעמי במידה ונגרמה נכות לצמיתות וכן תשלום חודשי קבוע על כל תקופת אי כושרו (כמובן שהפוליסה מעניקה גם כיסויים שונים המיטיבים עם הנפגע, אולם זהו הבסיס לפוליסה עצמה).


  במאמר מוסגר אציין כי ישנם מוסדות חינוכיים אשר נותנים את הכיסוי הביטוחי של פוליסת תאונות אישיות כחלק מהשתתפות הילד בחוגים וכחלק מהמטריה הביטוחית אותה הם מעניקים לילדים המתאמנים (היקף הפוליסה משתנה).


  עניין נוסף שיש לתת עליו את הדעת הוא אותה ההכשרה שעוברים המדריכים ו/או המאמנים וכן האפשרות לטיפול חירום ו/או עזרה ראשונה. למעשה שני נושאים אלו, אף הם מכוסים, או אמורים להיות מכוסים בהתאם לחובות החוק:


  א. מבחינת הכשרת המאמנים, תקנות הספורט (חיוב בתעודת הסמכה), התשנ"ז-1997.קובעות רשימת חוגים בהם המדריך חייב להיות מוסמך, תוך שהחוק מציין באופן מפורש כי בהיעדר תעודת הסמכה, אין כל אפשרות חוקית להדריך בנושאים אלו (בדר"כ תחומי ספורט תחרותי).


  ב. לעניין טיפול רפואי חירומי קובעות תקנות הספורט (הוראות לענין כוח אדם רפואי וציוד עזרה ראשונה), התשנ"ט-1999 באופן מפורש מיהו האדם המוסמך להיות נותן עזרה ראשונה רפואית בהתאם לסוג הפעילות ובנוסף מפרטות מהו הציוד הרפואי הנדרש.


  לסיכום, החוק מחייב את מוסדות החינוך ועורכי החוגים לערוך ביטוחים שונים ולעמוד בתקנים מסויימים בכדי שאלו יוכלו לערוך חוגים. כפי שצויין לעיל ישנה חשיבות רבה לעריכת הביטוחים ועמידה בקריטריונים, אשר עלולים לסייע מאוד לנפגע בזמן אמת.


  יצויין כי עריכת הביטוחים השונים כפופה לעצם תוקפן של הפוליסות וכמובן תנאיהם וסייגיהן של הפוליסות המונפקות, כמו כן, לעיתים ריבוי של פוליסות עלול לגרום למצב בעייתי אל מול חברות הביטוח, וזאת כאשר מקורה של התאונה לא לגמרי ברור, ומכאן נוצר מצב בו לא ברור תחת איזה מן הביטוחים מכוסה האירוע. עם זאת יש לזכור כי כאשר קיימים מספר סוגי ביטוחים הסבירות כי הנפגע ייפול בין הכיסאות ויוותר ללא פיצוי, הינה נמוכה ביותר.


  חשוב כי הורה השולח את ילדיו, יבדוק בעצמו מהי ה"מטריה הביטוחית" אותה מעניק נותן השירות וכמו גם יבדקו בעצמם מה הם תנאי האימון והעזרה ראשונה למקרי הצורך


  נכון יהיה לומר שלא תמיד יכול המדריך להציג להורה הדורש את תעודת הביטוח שהנפיק, ונכון עוד יותר לומר כי גם באם זה יציג זאת בפני ההורה, אין הוא יכול להיות בטוח כי זו הפוליסה המתאימה והרלוונטית.


  אולם, עצם התעניינות ההורה בחוג עצמו על סביבתו והסכנות שבו, די בה בכדי להבהיר למאמן כי עדיף לו לעמוד בדרישות הבטיחות. כמו כן, קיימות קבוצות הורים אשר מגדילות ואף שוכרות את שירותיו של אדם חיצוני שיעשה בעבורם את מלוא הבירורים הן לעניין הביטוח והן לעניין הבטיחות.


  לסיום ומבלי להרחיב בנושא זה (במסגרת מאמר זה) יש לציין כי במסגרת החוגים מכוסים הילדים (שהינם תחת חוק חינוך חובה) גם במסגרת פוליסת תאונות אישיות לתלמידים. ולכן ככל שחו"ח נפגע ילדכם במסגרת חוג (הגם שהוא מחוץ למסגרת בית הספר) הרי שעומדת לכם הזכאות לתבוע גם מכוח פוליסה זו אשר פרטיה מצויים בכל מוסד חינוכי.

   

   


  המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

  דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
  עוד בנושא נזקי גוף ותאונות
  חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף ותאונות
  גבר בן 80 נפל בקטע רחוב משובש בבית שמש כשחזר לביתו מתפילה בבית הכנסת. עיריית בית שמש ואחד השכנים שביצע עבודות בנייה סמוך למקום נפילתו יחלקו בתשלום הפיצויים
  מאת: LawGuide | 18/04/2019
  תשובות של עורכי הדין בפורום
  (פרסום ממומן)


  אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
  בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
  מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
  אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
  תום יעקב, משרד עורכי דין וגישורתום יעקב, משרד עורכי דין וגישוראזור המרכז053-6112891עוסק בהוצאת תו נכה, רישוי עסקים, הוצאה לפועל, תאונות דרכים ודיני עבודה.
  לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
  עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
  דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
  שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
  משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`אזור השרון והסביבה053-9370240עוסקות בנזיקין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות וכספיות
  פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
  אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
  יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
  מזל רבה משרד עו"דמזל רבה משרד עו"דאזור השפלה והסביבה053-7298217 כל דיני העבודה, תביעות נזיקין יעוץ לפני חקירה במשטרה אזור המרכז והשפלה
  מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין