שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי שוב פסלו אתכם בגלל תיק פלילי ישן? כך תמחקו את הרישום!

שוב פסלו אתכם בגלל תיק פלילי ישן? כך תמחקו את הרישום!

 
מאת: משרד עו"ד שני אלקובי    053-9377920| פורסם ב: 21/10/2018 | צפיות: 932
5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 1)

  • איזור: אזור הצפון
  • כתובת: גושן 17
  • עיר: קרית מוצקין
  • טלפון: 053-9377920
רוצה שנחזור אליך?
אל משרד עו"ד שני אלקובי
 

רישום פלילי עשוי ליצור בעיות בקבלה למקומות עבודה או לתפקידים בכירים ובאופן כללי עשוי לתייג אדם כ"עבריין", לעיתים רק בשם כך שנחקר לפני שנים רבות. הרישום לעיתים מתייחס לתיקים שהם נקבע שאין ראיות מספיקות להגשת כתב אישום, אולם בכל זאת נותר רישום פלילי. אז כיצד ניתן למחוק את הרישום ולקבל גיליון רישום פלילי נקי?


קראו עוד בתחום

גם אנשים אשר מנהלים אורח חיים נורמטיבי לחלוטין, עשויים למצוא את עצמם נתקלים בבעיה להתקבל למקומות עבודה מסוימים או להתמנות לתפקיד כלשהו, בשל קיומו של רישום פלילי בעניינם. לעתים רבות מדובר ברישום ישן המתייחס לחקירה שבוצעה לפני רבות ויתכן אף שהנחקר כבר שכח מקיומה, או האמין כי בשל חלוף הזמן הרישום נמחק. אולם, ללא טיפול מתאים הרישום יוותר כפי שהוא ועשוי ליצור בעיות בתחומים רבים בחיים.


אז כיצד ניתן למחוק רישום פלילי?


ראשית יש לדעת כי קיימים 2 סוגים של רישומים פליליים - רישום משטרתי ורישום פלילי. שניהם מופיעים בגיליון הרישום הפלילי, אולם נעמוד על ההבדלים ביניהם:


רישום משטרתי - מתייחס לתיקים שנסגרו באחת עילות הסגירה ולא הבשילו לכדי כתב אישום, עילות הסגירה עשויות להיות: היעדר ראיות או היעדר עניין לציבור. חשוב לציין כי תיקים שנסגרו בעילה של היעדר אשמה לא יופיעו בגיליון הרישום הפלילי.


רישום פלילי - מתייחס לתיקים שהוגש בהם כתב אישום וההליך הסתיים בבית המשפט ללא זיכוי של הנאשם. גם כאן חשוב לציין כי תיק שהסתיים בזיכוי לא יופיע בגיליון הרישום הפלילי.


על אף שרישום פלילי מותיר "כתם", חשוב לדעת כי רק מספר גורמים מסוימים אשר נקבעו בחוק רשאים לעיין ברישומים פליליים של אזרחים, בין היתר: שב"כ, משטרת ישראל, שירות המבחן, היועץ המשפטי לממשלה וכיו"ב.


בנוסף, חשוב לדעת שהגופים המורשים, ראשים לעיין במידע הפלילי לעיתים אף מבלי ידיעתו של האזרח. עם זאת, מלבד הגופים המפורטים בחוק, לא קיימת לאף גורם אחר זכות לעיין במידע, פרט לאדם עצמו.


חשוב לזכור - הרישום המשטרתי מכיל גם תיקים שנסגרו בעילה של היעדר ראיות, מבלי שכלל הוכחו החשדות.


מי שמעוניין למחוק רישומים מגיליון הרישום הפלילי שלו, צריך לפעול בהתאם לסוג הרישום ופרק הזמן שחלף ממועד הרישום.


באופן כללי, זוהי הדרך למחוק רישום פלילי:


תיקים הרשומים במרשם המשטרתי: תיקים משטרתיים סגורים בעבירות שאינן פשע (כלומר - עבירות שבצידן עונש של פחות מ-3 שנות מאסר), יימחקו בחלוף 7 שנים אם מדובר בבגיר וכעבור 5 שנים אם מדובר בקטין.


על מנת למחוק את הרישום בטרם חלפו 7 שנים, ניתן להגיש בקשה למחלקה המתאימה במשטרת ישראל.


יש לציין שכאשר מדובר בעבירה מסוג פשע, ניתן יהיה להגיש בקשה למחיקת הרישום רק כעבור 7 שנים מיום האירוע, בצירוף נימוקים.


קיימת דרך נוספת למחיקת הרישום המשטרתי, וזאת באמצעות פנייה לגוף שהחליט על סגירת התיק (התביעה המשטרתית או הפרקליטות) ובקשה לשינוי עילת הסגירה לעילה של היעדר אשמה, כאמור עילה זו איננה מותירה רישום.


על מנת להגיש בקשה לשינוי עילת הסגירה, יש לעיין בחומר הראיות ולבסס את הבקשה על נימוקים עובדתיים ומשפטיים, לאחר ניתוח הראיות בתיק. מומלץ מאוד שלא להגיש בקשה לשינוי עילת סגירה באופן עצמאי אלא רק באמצעות עורך דין פלילי אשר בקיא היטב בחוק ובפסיקה.


בנוסף, חשוב לציין כי הגשת בקשה לשינוי עילת הסגירה אינה כרוכה בתקופת המתנה וניתן להגישה בכל עת.


תיקים במרשם הפלילי: לתיקים שהסתיימו בהרשעה, נקבעה בחוק תקופה התיישנות, בהתאם לעונש שנגזר על הנאשם. לאחר 10 שנים ממועד התיישנות ההרשעה, ההרשעה תיחשב כהרשעה שנמחקה.


מידע לגבי הרשעה שנמחקה יימסר למספר מצומצם מאוד של גופים שנקבעו בחוק, ביניהם: היועמ"ש, צה"ל, שב"כ וכיו"ב.


על מנת למחוק הרשעה עוד בטרם חלפה תקופת המחיקה לגביה, יש להגיש בקשת חנינה מנומקת לנשיא המדינה, אשר מוסמך לקצר את התקופות. באם תתקבל הבקשה וההרשעה תימחק, האדם שהרישום מתייחס לגביו יוכל לקבל "תעודת יושר" מהמשטרה.


באם קיים לגביכם רישום פלילי, חשוב שתדעו שגם אם חלף זמן רב מאז נסגר התיק או מאז הורשעתם, הרישום לא יימחק מעצמו ויש לנקוט בפעולות על מנת שיימחק. זיכרו שאינכם יודעים מתי יפגוש בכם אותו רישום ומה יהיו השלכותיו ולכן חשוב מאוד להיעזר העורך דין פלילי בכל בקשה למחיקת רישום. רישום פלילי הוא כתם ועלול לתייג אדם כ"עבריין", ולכן חז"ל אמרו - "טוב שם טוב משמן טוב".
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,