שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפחה וירושה אפוטרופסות וייפוי כוח מתמשך: מהם ההבדלים ולמה חשוב לערוך מסמך ייפוי כוח מתמשך?

אפוטרופסות וייפוי כוח מתמשך: מהם ההבדלים ולמה חשוב לערוך מסמך ייפוי כוח מתמשך?

 
מאת: לוסי מאיר, משרד עורכי דין וגישור    053-8007576| פורסם ב: 18/10/2018 | צפיות: 563
5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 2)

  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: מצדה 7, מגדלי ב.ס.ר 4 (קומה 18)
  • עיר: בני ברק
  • טלפון: 053-8007576
רוצה שנחזור אליך?
אל לוסי מאיר, משרד עורכי דין וגישור
 

בעת האחרונה מדובר רבות על ייפוי כוח מתמשך, וזאת בעקבות התיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. מהו ייפוי כוח מתמשך, ואיך עורכים מסמך ייפוי כוח מתמשך?


קראו עוד בתחום

ייפוי כוח מתמשך הינו מסמך משפטי, במסגרתו בזמן שאנחנו צלולים, ממש עכשיו, אנו יכולים למנות אדם או מספר אנשים, אשר ינהלו את ענייננו השונים כאשר אנו לא נהיה כשירים לכך. בשל חשיבותו של מסמך זה נקבע כי לשם עריכת ייפוי כוח מתמשך יש לפנות לעורך דין דיני משפחה, אשר עבר הכשרה ייעודית לכך.


מהו ייפוי כוח מתמשך?


זהו מסמך משפטי המאפשר לכל אדם בגיר, קרי מעל גיל 18, להחליט מי ידאג לו ויקבל החלטות עבורו כאשר הוא לא יוכל לעשות כן בשל מגבלה פיזית/מנטלית. האדם הממנה נקרא מייפה כוח והאדם הממונה נקרא מיופה כוח, כאשר היקף סמכויותיו ייקבע במסגרת המסמך המשפטי.


ניתן למנות מיופה כוח אחד או מספר מיופי כוח שונים לכל עניין. כך למשל, מינוי אדם אחד אשר יטפל בענייניו הכלכליים של מייפה הכוח ואדם אחר אשר יהיה אחראי לפן הרפואי ויקבל עבורו החלטות בנוגע לטיפולים רפואיים.


במקרה של מינוי מספר מיופי כוח שונים, עורך הדין המנסח את ייפוי הכוח ידאג להבהיר את אופן שיתוף הפעולה ביניהם ולקבוע מה קורה במקרה של חילוקי דעות בין מיופי הכוח השונים. מייפה הכוח יכלול בהסכם הוראות והנחיות באשר לאופן קבלת החלטות עבורו וכמובן יקבע באלו תנאים ייכנס ייפוי הכוח לתוקפו ומתי יבוטל תוקפו.


ביטול ייפוי כוח מתמשך


כפי שאדם ממנה את מייפה הכוח, הרי שיכול הוא גם לבטל את המינוי וזאת בהודעה בכתב למיופה הכוח. כמו כן, יש לשלוח הודעה מסודרת גם לאפוטרופוס הכללי. ייפוי כוח מתמשך יכול שיבוטל גם על ידי בית המשפט, בהתאם לבקשה שהוגשה לו.


באלו מקרים יבטל בית המשפט את ייפוי הכוח?


למשל כאשר ראה כי מתקיימים אחד התנאים שקבע המייפה, אשר בקרותם, תבוטל תקפותו של המסמך. דוגמא נוספת היא כאשר מיופה הכוח אינו פועל בהתאם להוראות שנקבעו בייפוי הכוח וגורם בשל כך לנזק משמעותי למייפה הכוח. דוגמא נוספת היא מקרה של ניצול לרעה של הסמכויות שניתנו למייפה הכוח תוך עשייה לביתו וזו אינה רשימה סגורה כלומר יכולות להיות נסיבות נוספות שיובילו לביטול ייפוי הכוח.


עורך דין לעריכת המסמך


אין צורך להכביר במילים בדבר השלכות רבות המשקל של ייפוי כוח מתמשך, במסגרתו אנו מעניקים את הסמכות לאדם אחר לקבל החלטות עבורנו כאשר לא נוכל עוד לדאוג לעצמנו. מסיבה זו קבע המחוקק כי ייפוי כוח מתמשך ייחתם בפני עורך דין אשר עבר הכשרה מיוחדת בסוגיה ייחודית זו. תפקידו של עורך הדין הוא לנסח את ייפוי הכוח בהתאם לרצונו של מייפה הכוח, לוודא כי הוראותיו ברורות ונהירות, בדגש על פרטי מיופה הכוח, הנחיות לקבלת החלטות והתנאים לכניסתו לתוקף של ייפוי הכוח.


בשל העדר פיקוח של בית המשפט (בשונה מהליך של מינוי אפוטרופוס) ישנה חשיבות רבה לכך כי מייפה הכוח יבחר בקפידה את מי שהוא ממנה לקבל החלטות בשמו. בהקשר זה, יוודא עורך הדין עמו כי הוא משוכנע כי בחר באדם המתאים ביותר וכי המייפה מבין את משמעותו של המסמך. בבוא העת, כאשר יהיה צורך להפעיל את ייפוי הכוח, ידאג עורך הדין לפרוצדורה הרלוונטית.


מהו ההבדל בין אפוטרופסות לייפוי כוח מתמשך?


מטבע הדברים, ישנו בלבול רב בקרב הציבור באשר לשני ההליכים הללו: מינוי אפוטרופוס מחד וייפוי כוח מתמשך מאידך. ובכן, נבהיר כעת את ההבדלים בין השניים:


1. זהות הממונה: מינוי אפוטרופוס נעשה בדרך כלל לאחר שאותו אדם הזקוק לו, כבר איננו צלול בדעתו והבקשה למינוי מוגשת על ידי בן משפחה. באופן הזה, ייתכן מאוד ולא תהיה לאותו אדם כל השפעה, או השפעה מינורית על זהות האפוטרופוס. זאת בשונה מעריכת ייפוי כוח מתמשך, שהינה יוזמה של המייפה עצמו והוא זה שקובע בעודו צלול את זהות האדם שיטפל בענייניו לכשלא יוכל לעשות זאת.


2. כשירות משפטית: במקרה של מינוי אפוטרופוס נשללת לחלוטין כשירותו המשפטית של החסוי בנושא מסוים, כאשר ייפוי כוח מתמשך נותן מענה גם למצבי ביניים ומאפשר למנות מיופה כוח בסוגיה ספציפית מאוד. באופן הזה, יוכל מייפה הכוח לשמור על עצמאותו ולהמשיך ולקבל החלטות בכל עניין אחר.


3. פרוצדורה: מינוי אפוטרופוס מתבצע על ידי פנייה לבית המשפט בבקשת מינוי, בעוד שעריכת ייפוי כוח מתמשך נעשית באמצעות עורך דין דיני משפחה, במשרד, והיא אינה דורשת את מעורבותה של ערכאה משפטית.


חשוב להבין שמינוי אפוטרופוס דרך בית המשפט, לאדם שאיבד צלילותו או כשירותו, הינה דרך הפוגעת יותר בזכויות אותו אדם שממנים לו אפוטרופוס. לעיתים הבקשה למינוי אפוטרופוס לאדם, שמבקשים אותה בני משפחה: ילדים כלפי הוריהם המבוגרים, נעשית כאשר אותו אדם מסרב שימונו לו אפוטרופוס, מאבק בין ילדים להורים מבוגרים, מאבק בין האחים מי ימונה ומאבקים נוספים הנובעים ממינוי אפוטרופוס, הינם מאבקים לא נעימים בעליל, לשון המעטה, אשר ניתן לייתר אותם(!)


כאשר אדם, בעת שהינו צלול, קובע מה ייעשה ברכושו או בענייניו הבריאותיים והאישיים, כאשר אדם בעת שהינו צלול, קובע מי הוא אותו אדם שיטפל בענייניו ככל שיאבד את כשירותו או צלילותו, הרי שמדובר בהכנת ייפוי כוח מתמשך, שזוהי דרך הפוגעת משמעותית פחות באותו אדם המכין את ייפוי הכוח המתמשך בעת שהינו צלול.


שאל את עצמך - מה תעדיף אם חס וחלילה תאבד את צלילותך? שילדייך יפנו לקבל סעד מבית המשפט? שבית המשפט יכריז עלייך חסוי? או שמא תעדיף דרך שהוכנסה לחוק בעת האחרונה, ובדרך זו למעשה יכבדו מסמך שאתה ערכת בכובד ראש, כאשר היית צלול, שבו קבעת איך ינוהלו עניינך הרכושיים, האישיים והבריאותיים?


לקבלת ייעוץ משפטי והכנת ייפוי כוח מתמשך, הנכם מוזמנים לפנות למשרדנו לקבלת מענה ושירות בסוגיית ייפוי כוח מתמשך.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
בפסק דין שניתן ללא נוכחותו של הבעל, אשר ברח לארצות הברית לפני שלוש שנים ומאז הותיר את אשתו עגונה, קבע בית הדין הרבני כי יש לכפות עליו לתת גט בכל האמצעים האפשריים, ואיים לפרסם את פרטיו ברשתות החברתיות כדי להפעיל עליו לחץ להתיר את אשתו מעגינותה
מאת: LawGuide | 17/01/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


נעים, קוניין ושות` – משרד עורכי דיןנעים, קוניין ושות` – משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9429017משרדנו בעל ניסיון רב בתחומים: דיני משפחה, נזיקין, רשלנות רפואית ודיני עבודה.
עו"ד תומר ברביעו"ד תומר ברביאזור המרכז053-6112792עוסק מזה שנים במקרקעין, ליטיגציה אזרחית, דיני חברות, עבודה, והוצאה לפועל
בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון	בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון אזור השפלה והסביבה053-7933102עוסק בדיני משפחה ומעמד אישי, מקרקעין, הוצל"פ וחדלות פרעון
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות
עו"ד אביב סטרול עו"ד אביב סטרול אזור המרכז053-6112811עוסק בתחומים: דיני משפחה, דיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל
ליאת פסטרנק-אלקיים, משרד עורכי דיןליאת פסטרנק-אלקיים, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-7105244עוסקת בדיני משפחה, גירושין, מעמד אישי, ירושות וצוואות
טייבי נתנאל עו"ד ושות`טייבי נתנאל עו"ד ושות`ירושלים והסביבה053-9428367עוסק בתחום האזרחי-מסחרי, לרבות מקרקעין, משפחה, הוצאה לפועל ועבודה
משרד עו"ד לוסי מאירמשרד עו"ד לוסי מאיראזור המרכז053-8007576עוסקת 13 שנה בדיני משפחה וירושה לרבות ליטיגציה בכלל הערכאות המשפטיות
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עו"ד ומגשרת ענבל כספי גאון עו"ד ומגשרת ענבל כספי גאון אזור הצפון053-6130839עוסקת בדיני משפחה, גישור בגירושין בין בני זוג, הסכם ממון וחיים משותפים.
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל