שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפחה וירושה חטיפת ילדים - אמנת האג

חטיפת ילדים - אמנת האג

 
מאת: לוסי מאיר, משרד עורכי דין וגישור    053-8007576| פורסם ב: 31/10/2018 | צפיות: 154
  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: מצדה 7, מגדלי ב.ס.ר 4 (קומה 18)
  • עיר: בני ברק
  • טלפון: 053-8007576
רוצה שנחזור אליך?
אל לוסי מאיר, משרד עורכי דין וגישור

החלטתם להתגרש. הסדרתם את שאלת הגירושין, הגעתם להסכמה בעניין תשלום המזונות וסוגיית הרכוש. בנוסף, הסכמתם מי יקבל משמורת על ילדיכם ונקבעו זמני שהייה של כל אחד מההורים עם הילדים. אך ביום בהיר, החליט\ה הגרוש\ה לקחת את הילדים ולעבור למדינה זרה, בניגוד להסכם המשמורת שלכם ותוך הפרה של ההסכם וזמני השהייה של כל הורה עם הילדים. מה עושים במקרה כזה? האם זו נחשבת חטיפת ילדים? וכיצד ניתן לטפל בכך משפטית? על כך, במאמר שלהלן


קראו עוד בתחום

החלטתם להתגרש. הסדרתם את שאלת הגירושין, הגעתם להסכמה בעניין תשלום המזונות וסוגיית הרכוש. בנוסף, הסכמתם מי יקבל משמורת על ילדיכם ונקבעו זמני שהייה של כל אחד מההורים עם הילדים. אך ביום בהיר, החליטה הגרושה לקחת את הילדים ולעבור למדינה זרה, בניגוד להסכם המשמורת שלכם ותוך הפרה של ההסכם וזמני השהייה של כל הורה עם הילדים. מה עושים במקרה כזה? האם זו נחשבת חטיפת ילדים? וכיצד ניתן לטפל בכך משפטית? על כך, במאמר שלהלן.

 

מהי "אמנת האג"?

 

אמנה האג בדבר ההיבטים האזרחיים של חטיפה בינלאומית של ילדים, נחתמה בשנת 1980 (להלן: "האמנה"). מטרתה ליצור מערכת חוקים בינלאומית, שתטפל בסיטואציות שבהן הורים עוזבים את מדינת האם עם ילדיהם, בניגוד לעמדת ההורה השני. שתי מטרותיה העיקריות של האמנה, הן להבטיח חזרה של ילדים, אשר הורחקו בניגוד לדין או בניגוד לרצונם, ממדינת האם שלהם. היעד השני הוא להבטיח, כי להורים תישמר זכות המשמורת, בהתאם לחוקי מדינת האם וכפי שנפסק במדינת האם.

 

האם האמנה תקפה בישראל?

 

אמנה בינלאומית שנחתמת ע"י מדינות, מחייבת את המדינות החתומות עליה. עם זאת, כדי שאמנה בינלאומית תחייב את בתי המשפט במדינה שחתומה על האמנה, יש לאשר שוב את האמנה בחקיקה מדינתית. באשר לאמנת האג, מדינת ישראל אכן אישרה אותה והפכה את האמנה לחקיקה מחייבת במדינת ישראל. בשנת 1991, חוקקה הכנסת חוק הנקרא חוק אמנת האג (החזרת ילדים חטופים), התשנ"א –1991 (להלן: "החוק"). החוק מקבל את הוראות האמנה ומחיל אותן כחלק ממארג החוקים במדינת ישראל.

 

אילו חובות מטילה האמנה?

 

האמנה מטילה על המדינות החברות מספר חובות, לגבי החזרת ילדים ושיתוף פעולה. לדוגמא: על המדינות להעביר זו לזו מידע לגבי החזרת ילדים או הימצאותם של ילדים בשטחן, לספק סיוע משפטי להורים המבקשים את החזרת ילדיהם, לנקוט בהליכים משפטיים בעת הצורך ועוד.

 

מהי "חטיפת ילד", לפי החוק?

 

חטיפת ילדים משמעה לקחת ילד ממקומו הקבוע אליו הוא רגיל, מבלי ששני הוריו יסכימו לכך. למעשה יש בכך גם נזק לילד עצמו וגם נזק להורה האחר, תוך שמפרים כנגדו את הסכם הגירושין, תוך שמונעים ממנו להיות הורה לילד ולשהות עימו.

 

חשוב להבחין בין סיטואציה שבה הורה לוקח את ילדיו לטיול בחו"ל, לבין סיטואציה שבה הורה עוקר עם ילדיו למדינה אחרת. החוק קובע, כי "חטיפה" היא הרחקה או אי החזרה, הנעשית שלא כדין, בנסיבות הבאות: כאשר ילד נלקח בניגוד לתנאי המשמורת הניתנים להורה אחר או לצד אחר (למשל: משמורת יכולה להינתן גם לסבים, במקרים מסוימים).

 

כמו כן, חשוב להבדיל בין סיטואציה של "חטיפה", כמשמעותה בחוק, לבין הפרה "קלה" של הסכם משמורת או תנאי משמורת, שנקבעו להורים בפסק דין. לדוגמא, לא כל איחור של כמה שעות בהחזרת ילדים לאחר בילוי, ע"י הורה אחד להורה המשמורן, ייחשב בתור "חטיפה" בהתאם לאמנה. יש לבחון את המונח "חטיפה" בסבירות מתבקשת.

 

כיצד פועלים במקרה שבו ילד "נחטף" למדינה זרה?

 

חטיפת ילדים מצריכה פעולה מהירה, מידית ומחושבת אסטרטגית הן להווה והן להליכים העתידים לבוא - להשבת הילד , אכן דיווח למשטרה הינו הצעד הראשוני שיש לעשות אולם אין בו די!

 

החוק קובע, כי במקרה שבו ילד נחטף ע"י הורה למדינה זרה, יש לפנות לבית המשפט לענייני משפחה, שהוא בית המשפט המוסמך. חשוב לציין, כי על פי האמנה, תפקידו של בית המשפט במדינה אליה נחטף הילד הוא לספק עזרה ראשונית בלבד, ואין המדינה אליה נחטף הילד, אחראית או מוסמכת לדון בנושאים הקשורים בילד. במסגרת בקשה להחזרת ילד חטוף, בית המשפט לענייניי משפחה רשאי לקבל את תגובת הצד השני. במידה ובית המשפט לענייניי משפחה מצא, כי אכן הילד הורחק או נלקח שלא כדין, אזי הוא ייתן צו להחזיר את הילד ארצה.

 

לאחר שניתן הצו, יש לפנות למדינה אליה נלקח הילד, בבקשה לאכיפת הצו.

 

חשוב לציין, כי צו להחזרת ילד חטוף, לא בהכרח יינתן אם חלפה שנה מאז שהילד נחטף וההורה לא הגיש בקשה להחזרתו. במקרים כאלו, קיימת הנחה שהילד כבר השתלב בסביבתו החדשה ויש להימנע מלפגוע בו.

 

האם ניתן לסרב להחזיר ילד חטוף?

 

התשובה חיובית. גם בית המשפט לענייני משפחה וגם רשות מנהלית במדינה זרה, יכולים לסרב להורות על החזרת ילד חטוף.

 

סעיף 13 בחוק קובע, כי במקרים שבהם קיים חשש שמא ההורה המשמורן שממנו נלקח הילד, נוהג שלא כדין, או כאשר קיים חשש לפגיעה בחייו של הילד או בהתפתחותו, אזי עשוי בית המשפט לקבוע, כי אין להחזיר את הילד לאותו הורה. במידה ובית המשפט לענייני משפחה התרשם שהילד כבר בגיר ואין ברצונו לחזור להורה, ייתכן ותתקבל עמדת הילד, אך בכפוף לכך שהוא אכן הגיע לרמת בגרות והבנה מספקת בנדון.

 

כך למשל במקרים של חטיפת ילד למדינת ישראל, הרי שצריך להוכיח לבית המשפט לענייני משפחה, כי מקום הימצאו בישראל הוא המקום הטוב והמטיב עבור הילד, כי המעבר אינו מזיק לו ו/או ייצר לו נזק לעתיד, טובת הילד תמיד ולאורך כל ההליך תיבחן על ידי בית המשפט לענייני משפחה ואם יוכח, ימצא ובית המשפט ישתכנע כי כך ייטב עבור הילד, יכול ויכריע כי יש להותיר את הילד במדינה ישראל ולהסדיר את זמן השהות, הדרך והאופן שבו הילד יפגוש בהורה האחר בלא שתיפגע זכותו ההורית.

 

כל מקרה, חטיפת ילדים מישראל, חטיפת ילדים לישראל, ייבחן לפי טובת הילד לאורך כל הדרך ועל פי נסיבותיו הספציפיות של אותו מקרה.

 

לסיכום:

 

הסוגיה של חטיפת ילדים ואמנת האג היא סוגיה מורכבת ורגישה מאוד. ההליך המשפטי הוא הליך מהיר, הסעדים מהירים, הדיונים נקבעים מהרגע להרגע. חשוב לזכור כי עיכוב בהגשת בקשה להחזרת ילד, עלול לפגוע בסיכויי החזרתו ולכן בסוגיה זו של חטיפה - רצוי מאוד לפנות במהרה לעורך דין העוסק בדיני משפחה ויש לו ניסיון בתיקי אמנת האג.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


עודכן ב: 31/10/2018

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
אף על פי שהגרוש ניסה לטעון כי אשתו לשעבר איבדה את זכותה לקבל את הכתובה מכיוון שסבלה מבעיות נפשיות ומנעה ממנו יחסי אישות, בית הדין הרבני קיבל את תביעתה של האישה וקבע כי הגרוש לא הוכיח דבר מטענותיו. כיצד המירו את סכום הכתובה שנכתב בזקוקין לשקלים חדשים?
מאת: LawGuide | 07/04/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
משרד עורכי דין שרון סגל ושות`משרד עורכי דין שרון סגל ושות`אזור השרון והסביבה053-9374376עוסק בדיני גירושין, משפחה וירושה ובמעמד אישי. שלוחות בתל אביב ובנתניה.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
עו"ד עדי מלאכיעו"ד עדי מלאכיאזור השרון והסביבה053-7293465עוסקת בתחומים מקרקעין נדל"ן, חוזים, מסחרי ועסקים, צוואות וירושות.
עו"ד גילה עיניעו"ד גילה עיניאזור השפלה והסביבה053-9428406עוסקת בייפוי כח מתמשך, גירושין, ממון, משמורת, רכוש, צוואות וירושות ואבהות
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
משרד עו"ד גישור ונוטריון-חיה לזר נוטקיןמשרד עו"ד גישור ונוטריון-חיה לזר נוטקיןאזור השפלה והסביבה053-9428887דיני משפחה ומעמד אישי - גירושין, סכסוכי ירושה, אפוטרופסות, ידועים בציבור
עו"ד ומגשרת ענבל כספי גאון עו"ד ומגשרת ענבל כספי גאון אזור הצפון053-6130839עוסקת בדיני משפחה, גישור בגירושין בין בני זוג, הסכם ממון וחיים משותפים.
עורכת דין סופי אביב עורכת דין סופי אביב אזור הצפון053-7101180עוסקת במקרקעין ונדל"ן ליטיגציה צוואות וירושות אזור חיפה והצפון
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
משרד עו"ד לוסי מאירמשרד עו"ד לוסי מאיראזור המרכז053-8007576עוסקת 13 שנה בדיני משפחה וירושה לרבות ליטיגציה בכלל הערכאות המשפטיות