שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפחה וירושה כתובה- שטר חוב או גימיק רומנטי?

כתובה- שטר חוב או גימיק רומנטי?

 
מאת: רעות אוחנה שקד - עורכת דין ומגשרת    | פורסם ב: 04/12/2007 | צפיות: 7017
  • איזור: אזור השרון והסביבה
  • כתובת: קיבוץ ברקאי
  • עיר: קיבוץ ברקאי
  • טלפון: לחץ להצגת המספר
רוצה שנחזור אליך?
אל רעות אוחנה שקד - עורכת דין ומגשרת
מאמרים נוספים
מאת רעות אוחנה שקד - עורכת דין ומגשרת

רבים מאתנו, נוטים שלא לייחס לכתובה את החשיבות הראויה לה ובשל כך עלולים להסתבך בצרה לא פשוטה. אז בטרם נמלא בשטר סכום אסטרונומי, ובדרך אולי נזכה גם לכמה מבטים מעריצים, כדאי שנדע מספר פרטים חשובים, על מנת שלא נשאר חדלי פירעון.


קראו עוד בתחום
הכתובה – שטר חוב או גימיק רומנטי?

מאת: עו"ד רעות אוחנה שקד

החתונה, לפחות לחלקנו, היא מעמד מרגש ורומנטי. אלו מאתנו שבוחרים לקיים אותה בטקס דתי כהלכתו, לא תמיד מודעים לעובדה, כי מעבר להתחייבויות ההדדיות לאהבה ולחיים משותפים, נוצרת גם התחייבות משפטית מסוג אחר – התחייבות שטרית – היא הכתובה.

רבים מאתנו מתייחסים למסמך זה בביטול ואף נוטים לציין בו סכומים בעלי משמעות טקסית, או אחרת, מבלי לדעת שאת הסכום הזה יתכן ונדרש לפרוע באחד הימים.

בפסקי דין רבים שניתנו לאחרונה, הן בבתי המשפט האזרחיים והן בבתי הדין הרבניים, חוייב הבעל לפרוע את שטר הכתובה עליו הוא חתם.
לכן , כדאי וחשוב לדעת יותר על המוסד שנקרא כתובה ובעיקר רצוי שלא למהר להרשים את הכלה , ממילא היא כבר נתנה הסכמתה להתחתן.

חשוב לדעת, עריכת שטר הכתובה, הינה חובה שאינה ניתנת להתנאה, שכן מדובר בחלק בלתי נפרד מנישואין עפ"י דין תורה, ולפיכך הרי שלא ניתן להנשא בנישואין דתיים, ללא עריכת שטר כתובה.

קצת על מוסד הכתובה הקדום:

הכתובה היא מוסד משפטי עתיק יומין ומקור הדינים המסדירים אותה בתקופה הקדומה, הדין החל על כתובת האישה הוא הדין העברי .
מימים ימימה נהגו בקהילות ישראל, כי במעמד החופה ובפני שני עדים, חותם החתן על שטר כתובה ומוסרו לכלה. כבר בימי אברהם אבינו הנהיגו המנהג ואברהם אף הוא הפקיד בידי שרה, שטר כתובה.

דין הכתובה נהוג גם בימנו במדינת ישראל. משרד הדתות (כיום הרשות הארצית לשירותי דת) מדפיסים טפסי כתובה ואלו משמשים את בני הזוג המתחתנים דרך לשכות הרבנות ברחבי בארץ.

באמצעות שטר הכתובה מתחייב הבעל כלפי אשתו בחיובים שונים, חלק מהחיובים – חיובי מדור מזונות וכו' – מתייחסים לתקופת הנישואין.
חלק אחר – עיקר הכתובה, תוספת כתובה נדוניא ותוספת נדוניא – מתגבשים עם פקיעת הנישואין, בגירושין, או במות הבעל.

עיקר הכתובה הוא הסכום שעל הבעל (או יורשיו) לשלם לאישה מכיסו (או מעזבונו) במקרה בו הנישואין באים לקיצם, עקב גירושין, או מות הבעל , פרט לאותם מקרים בהם עפ"י הדין יוצאת האישה ללא כתובתה (ועל זה נדרש בפעם אחרת).
על סכום זה ניתן להוסיף, והתוספת תקרא – תוספת כתובה.

לכתובה – עיקר ותוספת, שתי תכליות מרכזיות :

א. חיזוק מוסד הנישואין ויציבותו, מתוך הנחה, כי כאשר הגירושין כרוכים בהשלכות
ממנויות, בני הזוג ישקלו צעדיהם וכפי שנכתב בתלמוד בבלי :"כדי שלא תהא קלה בעיניו להוציאה".

ב. הבטחת עתידה של האשה, לאחר הגיע הנישואין לקצם, בפרט כדי להקל על האישה
להתחתן מחדש, וכפי שנאמר בתלמוד ירושלמי :"כדי שיהיו הכל קופצין עליה
לשאתה".


כיצד תוכל האישה לפרוע השטר:

כפי שציינו קודם, הדין החל על כתובת האישה הוא הדין העברי, וכל בקשה/תביעה לקבלת כתובה תבחן עפ"י עקרונות הדין העברי.

זכותה של האישה לגבות את כתובתה מוגנת גם בחקיקה האזרחית, בחוק יחסי ממון ובחוק הירושה.

אישה המבקשת לפרוע את כתובתה, תוכל לעשות זאת במסגרת תביעת הגירושין, במקרה זה היא תצטרך להוכיח, כי היא זכאית לקבל כתובתה (לא מרדה, לא בגדה וכיוצ"ב), או, לא עלינו, במסגרת תביעה כנגד העזבון של בעלה (בהנחה שהלך לעולמו).

חוב הכתובה הנו חוב ברור וכל הטוען נגדו עליו נטל ההוכחה!

בתי הדין מתייחסים אל הכתובה כאל שטר גמור, השאלה היחידה שתבחן כאן, היא האם הכתובה מוגזמת.
ומהי כתובה מוגזמת ? כתובה בה הסכום המדובר, הנו בלתי צפוי להיות מושג, באופן סביר, במהלך החיים, זאת להבדיל, מכתובה בסכום המספיק למחייה של שנה אחת.

בפס"ד שניתן בביה"ד הרבני האזורי בנתניה, בחודש אוטובר 06 נקבע, כי כתובה בסך של 1,000,000 ש"ח אינה מוגזמת והבעל חוייב לפרוע הכתובה.
גם כאן חשוב לדעת, הטוען לכתובה מוגזמת - עליו נטל ההוכחה.

גם טענה לפיה הכתובה חסרת תוקף, מאחר ולא ייחסו חשיבות אליה בעת עריכתה, לא תסייע בהכרח למבקשים להמנע מפרעון הכתובה.

במסגרת הסכם ממון לא ניתן לוותר על כתובה, גם הוראה בצוואה השוללת כתובה לא תהיה ברת תוקף.

נסכם ונאמר, כתובה היא שטר חוב לכל דבר ועניין! כדאי וחשוב ליתן הדעת לכך בעת החתימה על השטר, כדי שלא נמצא חדלי פירעון בסופו של יום.

רעות אוחנה שקד, עו"ד
מעמד אישי


המאמר אינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי מקיף ויש להתאים כל מקרה לנסיבותיו.
המאמר נכתב בנקודת זמן ולכן קיימת אפשרות של שינויים בחקיקה ובפסיקה.המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
אף על פי שהגרוש ניסה לטעון כי אשתו לשעבר איבדה את זכותה לקבל את הכתובה מכיוון שסבלה מבעיות נפשיות ומנעה ממנו יחסי אישות, בית הדין הרבני קיבל את תביעתה של האישה וקבע כי הגרוש לא הוכיח דבר מטענותיו. כיצד המירו את סכום הכתובה שנכתב בזקוקין לשקלים חדשים?
מאת: LawGuide | 07/04/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
משרד עו"ד יצחק קארומשרד עו"ד יצחק קארואזור הדרום053-9428453עוסק בדיני המשפחה ומעמד אישי ובדיני תעבורה. שלוחות בתל אביב ובאר שבע
מור כרמי עורכת דין ומגשרת מור כרמי עורכת דין ומגשרת אזור הצפון053-6112829מתמחה בהליכי גירושין הסכם ממון, צוואות, גביית מזונות וייפוי כח מתמשך
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
עו"ד עדי מלאכיעו"ד עדי מלאכיאזור השרון והסביבה053-7293465עוסקת בתחומים מקרקעין נדל"ן, חוזים, מסחרי ועסקים, צוואות וירושות.
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
משרד עו"ד גישור ונוטריון-חיה לזר נוטקיןמשרד עו"ד גישור ונוטריון-חיה לזר נוטקיןאזור השפלה והסביבה053-9428887דיני משפחה ומעמד אישי - גירושין, סכסוכי ירושה, אפוטרופסות, ידועים בציבור
עו"ד גילה עיניעו"ד גילה עיניאזור השפלה והסביבה053-9428406עוסקת בייפוי כח מתמשך, גירושין, ממון, משמורת, רכוש, צוואות וירושות ואבהות
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עו"ד ומגשרת ענבל כספי גאון עו"ד ומגשרת ענבל כספי גאון אזור הצפון053-6130839עוסקת בדיני משפחה, גישור בגירושין בין בני זוג, הסכם ממון וחיים משותפים.
עו"ד רועי לוינגרעו"ד רועי לוינגראזור הצפון053-6130159בוגר הפקולטה למשפטים באוני` חיפה, עוסק בדיני משפחה/ירושה, ניסיון רב בתחום