שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג דיני מיסים חשבוניות פיקטיביות, האם ניתן לנכות מס תשומות?

חשבוניות פיקטיביות, האם ניתן לנכות מס תשומות?

 
מאת: ויקטור מי-פז, עו"ד, רו"ח ומגשר    | פורסם ב: 03/06/2018 | צפיות: 127
רוצה שנחזור אליך?
אל ויקטור מי-פז, עו"ד, רו"ח ומגשר
מאמרים נוספים
מאת ויקטור מי-פז, עו"ד, רו"ח ומגשר

  חשבוניות פיקטיביות כל מה שצריך לדעת


  קראו עוד בתחום

  ביום 9/5/2018 נתקבל ע"י ביהמ"ש העליון פס"ד בעניין טי. גי. די. הובלות בע"מ, שעסק בהוצאת חשבוניות שלא כדין למשיבה. החשבוניות שהוצאו כללו בחלקן עסקאות אמיתיות ובחלקן עסקאות סיבוביות.

   

  ביהמ"ש קיבל את עמדת רשות המיסים והבהיר כי פיצול חשבונית מס, שהוצאה שלא כדין וניכוי מס תשומות בגינה מעורר קושי בשני מישורים והם לשון החוק והמדיניות הרצויה.

   

  מאחר שהעסקאות שפורטו בחשבוניות אינן אמיתיות, הרי החשבוניות הוצאו שלא כדין, כאמור בסעיף 38(א) לחוק מע"מ.

   

  כלומר מהות העסקאות המפורטות בחשבוניות הנה פיקטיבית ולכן מדובר בחשבוניות שהוצאו של כדין

   

  במישור השני, הכרה באפשרות פיצול חשבונית שהוצאה שלא כדין, עשויה לעורר קשיים רבים בנוגע לרכיבים האמיתיים של העסקה, אך גם אם ניתן היה לעשות את ההבחנה, אין לעודד מעשי מרמה, בכך שאם תתגלה תרמית יוקטן הנזק למונע היעיל ביותר, שהוא מקבל החשבונית. כלומר מדובר בהרתעה.

   

  יחד עם זאת, צוין כי במקרים חריגים, כמו מ.א.ל.ר.ז. וסלע התיר ביהמ"ש לנכות מס תשומות, כאשר החשבונית הוצאה שלא כדין, אך הוא עשה כן במקרים חריגים. וזאת כאשר הנישום לא היה שותף לתהליך הרמייה, למרות שהחשבונית הוצאה שלא כדין מבחינה אובייקטיבית ובלבד שהנישום הוכיח כי נקט בכל האמצעים הסבירים, כדי לוודא שהחשבונית הוצאה כדין והוא לא גילה או לא יכול היה לגלות את הפסול שנפל בחשבונית.

   

  התנאי הוא לא רק היעדר שותפות בהוצאת החשבונית שלא כדין ולא רק היעדר רשלנות, אלא שעליו לנקוט באופן פוזיטיבי בכל האמצעים, כדי לוודא שהחשבונית הוצאה כדין.

   

  בענייננו, לא הוכח כי המשיבה עמדה בתנאי החריג, מאחר שהיא הייתה מודעת לעסקאות הסיבוביות שביצעה ולכן לא הותר ניכוי מס התשומות שנכלל בחשבונית.

   


  עודכן ב: 03/06/2018

  המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

  דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
  עוד בנושא דיני מיסים
  חדשות ופסקי דין בנושא דיני מיסים
  במשך שלוש שנים גבתה העירייה דמי ארנונה מלאים, ולא העניקה לעסקו של בעל הנכות את ההנחה המגיעה לו. כעת בית המשפט חייב אותה לתקן את העוול
  מאת: LawGuide | 31/12/2015
  תשובות של עורכי הדין בפורום
  (פרסום ממומן)


  עו"ד ורו"ח אביסרור-שמעוני חיהעו"ד ורו"ח אביסרור-שמעוני חיהאזור המרכז053-9368604כ-25 שנות ניסיון בייעוץ ותכנוני מס המשלבים פתרונות מיסוי ייחודיים
  מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
  עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
  עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)