שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג תביעות ביטוח נזקי רכוש כשחברת הביטוח אומרת לא - למה היא מתכוונת?

כשחברת הביטוח אומרת לא - למה היא מתכוונת?

 
מאת: ענת אשכנזי, משרד עורכי דין    053-9386724| פורסם ב: 29/04/2018 | צפיות: 128
  • איזור: אזור השפלה והסביבה
  • כתובת: מקבלת לקוחות בתל אביב, ראשון לציון ורחובות
  • עיר: רחובות
  • טלפון: 053-9386724
רוצה שנחזור אליך?
אל ענת אשכנזי, משרד עורכי דין

לעתים קרובות חברת הביטוח דוחה את תביעת המבוטח לקבלת תגמולים, למרות שהקפיד לשלם את הפרמיה כנדרש, תוך העלאת טענות שונות ומשונות ומתן פרשנות יצירתית לחריגים בפוליסה


קראו עוד בתחום

 

לעתים קרובות חברת הביטוח דוחה את תביעת המבוטח לקבלת תגמולים, למרות שהקפיד לשלם את הפרמיה כנדרש, תוך העלאת טענות שונות ומשונות ומתן פרשנות יצירתית לחריגים בפוליסה.


רובינו מבוטחים בחברות הביטוח במגוון ביטוחים: רכב, חיים, אחריות מקצועית וכו'. ומשוכנעים שבעת קרות הנזק, נוכל לקבל פיצוי הולם מחברת הביטוח. אלא שלעיתים, חברת הביטוח אומרת לא, ודוחה את תביעת המבוטח לקבלת תגמולי ביטוח, כשהיא מעלה טענות שונות ומשונות, נותנת פרשנות יצירתית להתנהגות המבוטח ולחריגים בפוליסה, ומותירה את המבוטח ללא פיצוי, וזאת על אף שבמשך שנים הקפיד לשלם את הפרמיה כנדרש.


חוק חוזה הביטוח, שהוא חוק צרכני במהותו ושורה ארוכה של פסקי דין, קובעים כי המבטחת ברוב המקרים מחויבת לשלם למבוטחים לפחות חלק מתגמולי הביטוח, וזאת גם אם אין הלימה מושלמת בין תנאי הפוליסה לבין התנהגות המבוטח במועד האירוע הביטוחי.


אלא שהמבוטח הסביר אינו מודע לזכויותיו בהתאם להוראות החוק והפסיקה, וחברת הביטוח מנצלת אי ידיעה זו ודוחה את דרישת המבוטח ללא כל הצדקה.


מקרה שהגיע זה מכבר למשרדי: מבוטח אשר היה מעורב בתאונת דרכים, עת נהג ללא רישיון נהיגה בתוקף עקב אי תשלום אגרת רישיון

 

מכוניתו של המבוטח ניזוקה קשה בתאונה, משביקש לקבל מהמבטחת פיצוי על נזקים אלו, טענה המבטחת שהמבוטח נהג ללא רישיון נהיגה בתוקף, ומאחר שכך, הרי שהיא פטורה מתשלום הנזק.


בית המשפט העליון פסק בשורה ארוכה של פסקי דין ובהתבסס על סעיף 7(3) לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, כי לא כל הגבלה או שלילה של רישיון נהיגה שומטת את הבסיס לכיסוי ביטוחי, ואי תשלום אגרת רישיון כמוהו כאי תשלום קנס, אינו שולל את הזכות של המבוטח לקבל מהמבטחת תגמול כספי בגין נזקיו.


במקרה דומה, היה מבוטח נוסף מעורב בתאונת דרכים, בעת שאחיו (בן 49 ועשרה חודשים) נהג ברכב. כתוצאה מהתאונה רכבו של המבוטח ניזוק, ומשפנה למבטחת לקבלת פיצויים,


נודע לו לראשונה, כי בפוליסה שלו קיים תנאי הקובע כי גיל הנהגים המכוסים בפוליסה הוא 50 ומעלה, והמבטחת טוענת להיעדר כיסוי היות וגיל הנהג נושק ל-50 ואינו 50 ומעלה.


חוק חוזה הביטוח ורוח הפסיקה קובעים כי חלה על המבטחת החובה למסור את הפוליסה למבוטח, ולציין בהבלטה את סייגי הפוליסה וחריגיה, כדי להביאם בבירור לידיעת המבוטח. המבוטח מעולם לא קיבל לידיו את הפוליסה, וחריג הגיל אינו מופיע בפוליסה בהבלטה, ולפיכך דחיית הכיסוי הביטוחי על ידי המבטחת אינו מוצדק.


חברת הביטוח תהיה פטורה מתשלום תגמולי ביטוח למבוטח במקרים חריגים, שבהם נהג המבוטח בכוונת מרמה, ומבוטח אמור לעדכן את המבטחת, רק "בשינוי מהותי אשר יש בו להחמיר את סיכון המבטחת החמרה של ממש". האם העובדה, כי גילו של הנהג נושק לגיל 50 (ולא 50 ומעלה), נגועה בכוונת מרמה, ומהווה שינוי מהותי וסיכון מוגבר לתאונה, בהשוואה לזה שהיה ידוע למבטחת בעת כריתת חוזה הביטוח? - בוודאי שלא, ולפיכך מחויבת המבטחת לתת כיסוי ביטוחי לתאונה.


יודגש כי גם אם הנהג ברכב היה נהג צעיר (שינוי מהותי המגביר את הסיכון לתאונה) - תוצאה כזו אינה פוטרת את המבטחת מכיסוי ביטוחי, אלא לכל היותר גוררת הפחתה כלשהי של שיעור התגמולים שאותם זכאי המבוטח לקבל.


חברות הביטוח עובדות ב"שיטת מצליח", ובמקרים רבים דוחות את הכיסוי הביטוחי ללא כל הצדקה, ובניגוד לקבוע בחוק ובפסיקה, ולכן חשוב שמבוטח אשר קיבל תשובה שלילית מחברת הביטוח, יידע שעומדת בפניו גם האופציה לעמוד על זכויותיו ולקבל את מלוא תגמולי הביטוח המגיעים לו, וזאת בסיועו של עורך דין הבקיא בדיני הביטוח.


*המידע המוצג כאן אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד.

 

 


עודכן ב: 29/04/2018

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא תביעות ביטוח נזקי רכוש
חדשות ופסקי דין בנושא תביעות ביטוח נזקי רכוש
שני נהגים שהיו מעורבים בתאונת דרכים בצומת פורדיס טענו כל אחד כי נכנסו לצומת בחסות האור הירוק והסירו אחריותם על קרות התאונה ונזקי הרכב
מאת: LawGuide | 20/01/2016
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
רונן מורנו, עורך דיןרונן מורנו, עורך דיןירושלים והסביבה053-9374366משרדנו עוסק בביטוח חיים, אובדן כושר עבודה, סיעוד, משכנתא ונזיקין.
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
כפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןכפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןאזור המרכז053-8007609פעילותנו מתמקדת לדיני עבודה ותביעות ביטוח לרבות אובדן כושר עבודה וסיעוד.