שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג נזקי גוף ותאונות תאונות אופניים חשמליים - את מי תובעים?

תאונות אופניים חשמליים - את מי תובעים?

 
מאת: ענת אשכנזי, משרד עורכי דין    053-9386724| פורסם ב: 23/01/2018 | צפיות: 2328
4.2 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 4)

  • איזור: אזור השפלה והסביבה
  • כתובת: מקבלת לקוחות בתל אביב, ראשון לציון ורחובות
  • עיר: ראשון לציון
  • טלפון: 053-9386724
רוצה שנחזור אליך?
אל ענת אשכנזי, משרד עורכי דין
מאמרים נוספים
מאת ענת אשכנזי, משרד עורכי דין
 

ממי ניתן לקבל פיצוי כספי במקרה של פגיעה בתאונה עם אופניים חשמליים?


קראו עוד בתחום

חוק נפגעי תאונות דרכים (חוק הפלת"ד) קובע הסדר מיוחד ומקל עבור תובעים שהיו מעורבים בתאונת דרכים ונפגעו בגופם מכלי רכב מנועי הסדר בו אין כל חשיבות בו למרכיב האשמה או האחריות לתאונה, דהיינו אין צורך להוכיח רשלנות של גורם כלשהו לתאונה.


מידי יום עולה כמות רוכבי האופניים החשמליים ברחבי הארץ, וכן גם עולה בהתאמה כמות הנפגעים מתאונות אופניים, אלא שעל פי רוח הפסיקה אופניים חשמליים (להבדיל מאופנוע) לא חוסים תחת ההגדרה של רכב מנועי, חוק הפלת"ד לא חל עליהם, ואנשים שהיו מעורבים וניזוקו גופנית בתאונות אופניים מתקשים לקבל פיצוי כספי.


אז איך בכל זאת ניתן לקבל פיצוי כספי בתאונות של אופניים חשמליים?


התשובה אינה חד משמעית ותלויה בנסיבות:


• תלמיד בית ספר שנפגע בעודו רוכב על אופניים חשמליים יוכל לתבוע את הפוליסה לתאונות אישיות בה הוא מבוטח 24 שעות ביממה. במסגרת היותו תלמיד במערך החינוך בארץ (סעיף 6 (ד1) לחוק לימוד חובה).


• תאונת אופניים שארעה תוך כדי עבודה ועקב העבודה, בדרך לעבודה בעבודה או בדרך חזרה ממנה, מוגדרת בחוק הביטוח לאומי כתאונת עבודה, ולפיכך יהא הניזוק שנפגע בתאונת אופניים תוך כדי עבודה זכאי לקבל פיצוי מביטוח לאומי.


• רוכב אופניים אשר נפגע בגופו שלא במסגרת העבודה, ובשל התאונה ניאלץ להיעדר מעבודתו, יוכל לתבוע את המוסד לביטוח לאומי בתביעה לתשלום דמי תאונה (לתאונה שאינה מעבודה).


• רוכב אופניים אשר ניזוק בגופו בתאונה בה היה מעורב כלי רכב מנועי (מכונית, משאית, אוטובוס וכדומה) מוגדרת על פי החוק כתאונת דרכים, ולפיכך רוכב האופניים יוכל לתבוע את המבטחת בביטוח חובה של הרכב שהיה מעורב בתאונה.

 

• הלכה פסוקה היא כי לרשות מקומית חובת זהירות כלפי המשתמשים ברחובותיה או במסלוליה ובאזורים הציבוריים בתחום שיפוטה, וכי הינה אחראית לתחזוקת המקרקעין באופן שלא יהיו בהם מכשולים בלתי סבירים, ולפיכך רוכב אופניים שניזוק בגופו בתאונה כתוצאה ממפגע או בור או מהמורה על שביל האופניים, יוכל לתבוע את העירייה בתחומה ארעה התאונה (ע"א 862/80 עירית חדרה נ' אהרון זוהר).


• רוכב אופניים אשר רכש עובר לתאונה ביטוחים פרטיים כגון פוליסת אובדן כושר עבודה או פוליסה לתאונות אישיות, יוכל לתבוע את הפוליסה בהתאם לתנאיה.


• במקרים חריגים יוכל רוכב אופניים חשמליים או הולך רגל שנפגע מאופניים חשמליים לחסות (ובניגוד להלך הפסיקה) תחת חוק הפלת"ד, וזאת בהסתמך על פסק דינו פורץ הדרך של כבוד השופט אלדד נבו מתאריך 16/8/2017 (בית משפט שלום בכפר סבא), בו הוגדרו אופניים חשמליים לראשונה ככלי רכב מנועי, ולכן תרחישים מסוימים עשויים להקנות גם לנפגע בתאונת אופניים חשמליים פיצוי על פי חוק הפלת"ד (בשלב זה עדיין המדובר בפסק דין של בית משפט השלום אשר אינו מהווה הלכה).

 

כאמור, בארץ הפיצוי לנפגעי תאונות דרכים נעשה על פי התנאים הקבועים בחוק הפלת"ד, אלא שפיצוי לפי הפלת"ד ייעשה רק כאשר הפגיעה היא מכלי רכב מנועי כהגדרתו בחוק, ואופניים חשמליים לא נכללים בהגדרה זו. יחד עם זאת ניתן למצוא דרכים לטפל בתאונות אופניים, להכניסם לעולם המשפט ולקבל פיצוי כספי הולם, ולכן חשוב שאדם שניזוק בתאונת אופניים ידע שעומדת בפניו האופציה לקבל פיצוי כספי על נזקיו, וזאת בסיוע של עורך דין מומחה בתחום.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף ותאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף ותאונות
אישה כבת 60 נתקלה במפגע ברחוב בעיר עכו, אשר באותו הזמן בוצעו בו עבודות תשתית. הקבלן נמצא אחראי לנזקי הגוף שנגרמו לה, אך גם על העירייה הוטלה אחריות מאחר שהייתה צריכה לפקח על העבודות שבוצעו בשטחה
מאת: LawGuide | 20/01/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`אזור השרון והסביבה053-9370240עוסקות בנזיקין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות וכספיות
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
נעים, קוניין ושות` – משרד עורכי דיןנעים, קוניין ושות` – משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9429017משרדנו בעל ניסיון רב בתחומים: דיני משפחה, נזיקין, רשלנות רפואית ודיני עבודה.
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
דוד סער, משרד עו"דדוד סער, משרד עו"דאזור המרכז053-9428975עוסק בתביעות נזקי גוף, דיני עבודה, ביטוח, פנסיה
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון