שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפחה וירושה פרקליט האיחוד האירופי: "בני זוג מאותו המין צריכים ליהנות מתנועה חופשית"

פרקליט האיחוד האירופי: "בני זוג מאותו המין צריכים ליהנות מתנועה חופשית"

 
מאת: משרד עו"ד דליה סקלאר    053-9428411| פורסם ב: 22/01/2018 | צפיות: 607
3.2 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 4)

  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: מצדה 9 מגדלי בסר
  • עיר: בני ברק
  • טלפון: 053-9428411
רוצה שנחזור אליך?
אל משרד עו"ד דליה סקלאר
 

מהן זכויות זוגות חד מיניים במדינות האיחוד האירופי?


קראו עוד בתחום

לטענת פרקליט האיחוד האירופי, המונח "בן זוג" כולל (לאור חופש ההתיישבות של תושבי האיחוד האירופי ובני משפחותיהם) גם בני זוג מאותו המין.


אף על פי שמדינות החברות באיחוד חופשיות לאשר או שלא לאשר נישואין בין אנשים מאותו המין, הן אינן רשאיות לעכב את חופש ההתיישבות של אזרחי האיחוד על ידי סירוב להעניק לבן זוגו מאותו המין, אזרח של מדינה שאינה חברה באיחוד, זכות למגורי קבע בשטחה.


הדברים נאמרו בעקבות עתירה אותה הגיש רולו אדריאן קומאן, אזרח רומני שנישא לאיש אמריקאי בבלגיה ב -2012

 

עתה מבקש קומאן אישור שהייה עבור בן זוגו שיוכל לחיות ולעבוד ברומניה לצדו.


ד"ר אלינה טרנפונדאו בעלת בלוג בו היא מנתחת את חוקי האיחוד האירופי סיכמה: "נאמר לקומאן כי אישור שהייה עבור בן זוגו יידחה בטענה שלא ניתן להכיר בנישואים של בני אותו המין ברומניה, שכן החוק הרומני אוסר על ההכרה בנישואין חד-מיניים המתבצעים בחו"ל. אם בן זוגו של מר קומן היה אישה, הנישואין היו מוכרים אוטומטית ברומניה ובן זוגו של מר קומן היה זכאי להיתר שהייה מכוח הנישואין".

 

העניין המרכזי של העתירה הוא לא קריאה לחקיקה המתירה נישואים בין בני זוג מאותו המין ברומניה, אלא על ההכרה בנישואים חד מיניים לצורך תנועה חופשית (החופש להתיישב עם בן זוג) ברחבי האיחוד.


המקרה יוכרע בשאלה האם המונח "בן זוג" כפי שמצוין בהוראה 2004/38 בחוקי האיחוד, כולל בן זוג מאותו מין. לדעתו של פרקליט האיחוד, התשובה היא בהחלט כן. למרות זאת, אין זה אומר שבית המשפט עצמו יחליט בצורה דומה, אם כי לעתים קרובות השופטים פוסקים בדומה לדעתו של פרקליט האיחוד.


מדינות בהן נישואים גאים חוקיים:


קפריסין, ארצות הברית, איסלנד, פורטוגל, דרום אפריקה, קנדה, אורוגוואי, אירלנד, ארגנטינה, בלגיה, ברזיל, קולומביה, בריטניה, דנמרק, הולנד, לוקסמבורג, ניו זילנד, נורווגיה, ספרד, פינלנד, צרפת, קולומביה, שוודיה, אוסטרליה, גרמניה, מלטה.


למרות הרשימה הארוכה של מדינות רבות בהן נישואים גאים חוקיים, ישנן מדינות מתקדמות שבהן נישואים גאים עדיין לא מעוגנים בחקיקה:

 

● איטליה: בערים רומא ומילאנו יש סצנה גאה מפותחת אך בשל השפעתה החזקה של הכנסייה, נישואים חד-מיניים עדיין לא חוקיים. בשנת 2016 העבירה איטליה חוק "איגוד אזרחי", אך הוא אינו באותו המעמד של נישואים, בייחוד בנושא אימוץ.


● אוסטרליה: למרות ששני שליש מהאוסטרלים תומכים בנישואים גאים, המאמצים להעביר חוק כזה בפרלמנט סוכלו פעם אחר פעם.


● ישראל: ישראל היא המדינה הידידותית ביותר במזרח התיכון לחברי הקהילה הלהטב"ית, זאת בשל חגיגות הגאווה המסיביות שמקיימת ישראל וכן בשל חוקים נגד אפליה בחינוך, תעסוקה ושירותים ציבוריים. למרות ש-79% מהישראלים תומכים בנישואים גאים, המיעוט היהודי הדתי מטרפד חקיקת חוק בנושא.


● מקסיקו: נישואים חד מיניים אינם חוקיים בכל מקסיקו, אלא בערים מקסיקו סיטי, קינטנה רו, קואווילה וצ'יוואוה בלבד. הצעת חוק שוויון בנישואים הופלה על ידי הקונגרס של מקסיקו בשנת 2016.


● יוון: למרות שיותר ממחצית מהיוונים תומכים בנישואים חד מיניים, בשל ההשפעה של הכנסייה היוונית האורתודוקסית לא נחקק עדיין חוק בנושא.


● אוסטריה: עקב התנגדות של מפלגת העם האוסטרית (OVP), לא נחקק חוק המתיר נישואים חד מיניים. אולם בשנת 2010 הכירו ברשומות של זוגות חד מיניים ובשנת 2015 הוענקו זכויות אימוץ מלאות.


● שווייץ: למרות ששוויץ נחשבת לאחת המדינות המתקדמות ביותר מבחינה חברתית בעולם, נישואים חד מיניים עדיין לא חוקיים בשווייץ. כמו כן זוגות חד מיניים לא יכולים לאמץ ילדים ועדיין משלמים מיסים וביטוח לאומי בנפרד.

 

ההחלטה הסופית תזכה לכיסוי נרחב יותר ברגע שתתקבל. "אנחנו נותנים את ההחלטה הסופית כיסוי נרחב יותר."

 

משרד DRSI LAW מטפל בתיקים רבים של זוגות להט"בים ומעריך את החשיבות לשוויון זכויות לקהילה הלהטב"ית. לא מדובר רק בדבר שנכון לעשות, אלא גם בדבר שחכם לעשות.


DRSI LAW משבח את העסקים הגדולים במדינה לא רק בשל מדיניות תעסוקה התומכת בקהילה הלהט"בית, אלא גם בשל ההשתתפות במאבק הרחב יותר לשוויון.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל משרד עו"ד דליה סקלאר
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
משרד עורכי דין משה ליפשיץמשרד עורכי דין משה ליפשיץאזור השרון והסביבה053-7933120 קצין משטרה לשעבר. עוסק במשפט הפלילי, דיני תעבורה ודיני ומשפחה
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
עו"ד טלי כהן דנינועו"ד טלי כהן דנינואזור המרכז053-9370259ייצוג לגירושין של נשים נפגעות אלימות במשפחה בביה"ד הרבני ובה"מ למשפחה.
משרד עו"ד לוסי מאירמשרד עו"ד לוסי מאיראזור המרכז053-8007576עוסקת 13 שנה בדיני משפחה וירושה לרבות ליטיגציה בכלל הערכאות המשפטיות
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול	משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול אזור המרכז053-6112798 עוסק בתחומים: דיני משפחה, טיפול ומחיקת חובות, דיני תעבורה ומשפט פלילי.
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.