שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי חדירה לפרטיות והטרדה מינית בצבא

חדירה לפרטיות והטרדה מינית בצבא

 
מאת: עורך דין אלדד פלד    053-9428958| פורסם ב: 21/01/2018 | צפיות: 2104
5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 6)

  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: קפלן 12
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-9428958
רוצה שנחזור אליך?
אל עורך דין אלדד פלד
 

כיצד מגן החוק מפני חדירה לפרטיות ופגיעה על רקע מיני?


קראו עוד בתחום

שני חוקים יחדיו מגנים בשילוב על הזכות לפרטיות ועל מניעת פגיעה על רקע מיני של כל אדם במדינת ישראל בכלל ושל כל חייל וחיילת בפרט: החוק הראשון הוא החוק להגנת הפרטיות הקובע כי אסור לאדם לפגוע בפרטיות של זולתו ללא הסכמתו.


לשם השגת מטרה זו מגדיר החוק איסור הכולל בין היתר לבלוש או להתחקות אחרי אדם באופן העלול להטרידו, לצלם אדם כשהוא ברשות היחיד, לפרסם תצלומו של אדם ברבים בנסיבות שבהן עלול הפרסום להשפילו או לבזותו, את פרסומו או מסירתו של דבר שהושג בדרך של פגיעה בפרטיות וכן איסור על הפרת חובת הסודיות לעניין פרטים אישיים שנמסרו לו על ידי אדם אחר.


החוק השני הוא החוק להטרדה מינית הקובע, בין היתר, כי פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו ולא ניתנה הסכמתו לפרסום, מהווה עבירה שעניינה הטרדה מינית.


פירושו של דבר, שהחוק אוסר על הפצה של כל תמונה או סרטון המתמקד במיניותו של אדם, ללא הסכמתו של אותו אדם, וזאת באמצעות המחשב או הטלפון החכם והתוכנות הקיימות בהם אינסטגרם, ווטסאפ, פייסבוק, יוטיוב ואחרות. החוק מפרש כי הכוונה ב"תצלום סרט או הקלטה" כוללת גם עריכה או שילוב של כל אחד מהם, ובלבד שבנסיבות העניין ניתן לזהות את האדם.


עבירות על חוקים אלו כוללות קשת רחבה של מקרים, החל בעבירות עם כוונה לפגיעה כגון הצצה וצילום במקלחות, או בחדרי המגורים וכיוצא באלו, אבל גם צילומים שנעשו באקראי או כדרך של הלצה. הפצת התמונות או הסרטונים, הן על ידי המצלם והן על ידי מי שקבל אותם והעביר הלאה, הנה עבירה הנחשבת חמורה מאוד, אולם נעשית בדרך כלל ללא הבנת חומרת המעשה.


מהו הייחוד בצורך ובהגנה על הפרט בצה"ל?


בצה"ל, ארגון אשר השירות בו בצוותא נכפה על החיילים והחיילות, כולל שהייה, עבודה ופעמים רבות גם מגורים באותו מחנה, נוצרים מצבים המולידים הזדמנויות רבות לפגיעה בפרטיות ולפגיעה על רקע מיני ולכן מחויב צה"ל לשימת לב מיוחדת לשמירה על הפרטיות ולסביבת עבודה מכבדת.


לפיכך ניתן בצה"ל דגש מיוחד לגבי עבירות אלו וכנגד מי שעבר אותן מוגשים כתבי אישום חמורים לבית הדין הצבאי. פסקי הדין הניתנים כוללים מספר חודשי מאסר וגוררים רישום פלילי לחייל עובר העבירה. בגזרי הדין מודגש הכיעור במעשים אלו והפגיעה בכבוד נפגעי העבירה ובלכידות היחידה.


לצד היותן של עבירות בתחומים אלו פליליות הן מהוות גם עוולה אזרחית והנפגעים או הנפגעות יכולים לתבוע את הפוגעים תביעות נזיקיות אזרחיות.


אילו הגנות קיימות גם לחשוד בעבירות אלו?


יחד עם זאת עשויה להיות לנאשם בעבירה מסוג זו הגנה טובה אם הפרסום נעשה בתום לב, למטרה כשרה, או שבפרסום יש עניין ציבורי במצדיק אותו וכאשר הפרסום אינו כוזב ואינו מהווה ביקורת על בעל תפקיד בקשר לתפקידו והפרסום לא חרג מתחום הסביר לשם הסגת מטרתו. כמובן ישנן הגנות נוספות מסוימות לפי המקרה.


בשל החומרה שצה"ל מייחס לעבירות אלו ובשל מורכבות החוק בעניין זה מומלץ כי כל מי שנחשד בעבירות מסוג אלו, יפנה בהקדם לייעוץ משפטי אצל עורך דין המתמצא בתחום.

 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
גבר בשנות ה-30 לחייו התכתב עם קטינות בגילאים 13-14 בקבוצות וואטסאפ ואינסטגרם, בעודו מציג את עצמו כנער, הציע להן הצעות מיניות מפורשות וביקש תמונות אינטימיות. לאחרונה נקבע גזר דינו בבית המשפט
מאת: LawGuide | 19/06/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
שי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןשי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428482משפט פלילי, רישיון נשק. קצין בכיר בדימוס במשטרה, צווארון לבן ועבירות מין.
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.