שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג דיני עבודה העסקת עובדים זרים מומחים - כל מה שחשוב לדעת

העסקת עובדים זרים מומחים - כל מה שחשוב לדעת

 
מאת: אלקבץ כהן משרד עורכי דין    | פורסם ב: 27/12/2017 | צפיות: 196
רוצה שנחזור אליך?
אל אלקבץ כהן משרד עורכי דין

חברות רבות בישראל זקוקות לעובדים זרים מומחים, בעלי ידע מקצועי ייחודי החיוניים להצלחתו של בית העסק. העסקת עובד זר מומחה בישראל כרוכה בקבלת היתר ורישיון העסקה ומדובר בפרוצדורה לא פשוטה, לכן חשוב לפנות לעו"ד לדיני עבודה, העוסק בניוד עובדים זרים מומחים לישראל


קראו עוד בתחום

 העסקת עובדים זרים מומחים מוגבלת לתחומי עיסוק אשר הוגדרו בחוק, כך למשל מסעדות המגישות אוכל אסייתי, רשאיות להעסיק שפים זרים מומחים. כמו כן, ניתן להעסיק עובד מומחה זר בתחום ספציפי.

 

קבלת היתר העסקה

 

האפשרות להעסקת עובדים זרים מומחים נוצרה מתוך ההבנה כי ישנן עבודות שישראלים מקומיים אינם יכולים או אינם מעוניינים לבצע וקיומו של העסק תלוי בהבאת עובדים מחו"ל. עם זאת, העסקת עובדים זרים מומחים איננה עניין פשוט והיא כרוכה בהליך בירוקרטי מורכב מול משרד הפנים לצורך הוצאת היתר העסקה ואשרת עבודה.

 

לאחר קבלת ההיתר, ישנן פרוצדורות נוספות כגון: הארכת ההיתר, קבלת אישור ליציאת העובד לחופשת מולדת וכיו"ב. כל אלו דורשים בקיאות ענפה בנהלים וידע מקצועי מתאים, על מנת שהבקשה תטופל ביעילות המרבית ותתקבל.

 

צירוף מסמכים

 

הבקשה לקבלת היתר העסקה חדש, דורשת צירוף מסמכים רבים, ביניהם: טופס בקשה, תצהיר נלווה של מורשה חתימה, מסמכי רו"ח, קו"ח ותעודות המעידות על השכלה ו/או מומחיות של העובד הזר שהעסקתו מבוקשת, מתורגמות על ידי נוטריון וכיו"ב.

 

כאשר מוגשת בקשה למשרד הפנים אשר אינה מלווה בכל האסמכתאות הדרושות, נשלחת הודעה בדבר המסמכים החסרים ועד להשלמתם, הבקשה איננה מטופלת ולדבר יכולות להיות משמעויות הרות גורל עבור בית העסק. על כן ישנה חשיבות רבה לכך כי עניינים אלו יטופלו על ידי עורך דין מומחה, אשר יאגד את כל המסמכים הדרושים ויגיש את הבקשה באופן מקצועי ומדויק, לטיפול מהיר ויעיל.

 

משאושרה בקשה להעסקת עובד זר מומחה, תוקפו של ההיתר הוא בדרך כלל שנה, כאשר ניתן להאריכו בכל שנה לתקופה מצטברת מקסימאלית של 63 חודשי עבודה. הארכת ההיתר, גם היא דורשת הגשת מסמכים שונים למשרד הפנים ויש לעמוד בלוח הזמנים שנקבע לעניין זה על מנת שהעסקתו של המומחה הזר תהיה כדין.

 

דרוש לכם מומחה זר לתקופה קצרה?

 

לפני מספר שנים, יצא נוהל המאפשר את העסקתם של מומחים זרים לתקופה של 45 יום או 90 יום. זוהי פרוצדורה נפרדת, לרוב, מזורזת יותר, במסגרתה לא נדרש בית העסק לעבור את כל שלבי ההליך הרגיל.

 

חשיבותו של ליווי משפטי

 

עבור בתי עסק רבים, העסקת עובדים זרים מומחים הכרחית לפעילותו של העסק והוא לא יוכל לשגשג בלעדיו. למרות ההבנה בצורך זה, הפרוצדורה להעסקת עובדים אלו בישראל מורכבת מאוד ובקשות רבות מתעכבות ואף נדחות כאשר זו אינה מבוצעת כהלכה. כמו כן, לאחר שהתקבל היתר העסקה, יש לדאוג להארכתו מדי שנה ולפרוצדורות נוספות הכרוכות בהעסקתו של עובד זר מומחה.

 

בנוסף על בית העסק לוודא כי הוא ממלא אחר חוקי העבודה במלואם, בעת העסקתם של עובדים זרים מומחים, שהרי אלו זכאים לכל הזכויות הסוציאליות המוקנות לעובדים ישראלים. כל אלו דורשים ליווי משפטי של עורך דין לדיני עבודה, המתמחה בהעסקת עובדים זרים מומחים. עורך הדין יטפל בכל הפרוצדורות מול משרד הפנים ויעניק לבית העסק ייעוץ משפטי שוטף להתנהלות עסקית ומשפטית נכונה.

 

הכתבה מאת אלקבץ כהן משרד עורכי דין

 


עודכן ב: 27/12/2017

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא דיני עבודה
חדשות ופסקי דין בנושא דיני עבודה
לאחר שמונה שנות עבודה, זומנה עובדת לשימוע בשיחה ולא בכתב. השימוע התקיים יום למחרת, וביום שלאחריו כבר פוטרה. בית הדין לעבודה קבע שהליך הפיטורין לא היה כדין, וחייב את המעסיקה לפצות את העובדת ב-40 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 04/06/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
דניאל קליין, משרד עורכי דיןדניאל קליין, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9370267המשרד עוסק בתחום דיני עבודה כתחום עיקרי תוך מיצוי זכויות העובד
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
שוובר - קלביר משרד עו"דשוובר - קלביר משרד עו"דאזור הצפון053-9386787המשרד עוסק בדיני משפחה וירושה, ייפוי כוח מתמשך, דיני עבודה ולשון הרע.
כפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןכפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןאזור המרכז053-8007609פעילותנו מתמקדת לדיני עבודה ותביעות ביטוח לרבות אובדן כושר עבודה וסיעוד.
עו"ד ארנסט גדייבעו"ד ארנסט גדייבאזור השפלה והסביבה053-9428890המשרד עוסק בתחום דיני העבודה, המקרקעין, הוצאה לפועל ומשפט אזרחי-מסחרי
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין
משרד עו"ד רן קוסטיצקימשרד עו"ד רן קוסטיצקיאזור הדרום053-8007676המשרד מתמחה במתן ייצוג, ליווי ויעוץ בתחום החוזים, חברות נדל"ן ודיני עבודה
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.