שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג נזקי גוף ותאונות העבודה היא חיינו, מהן הזכויות לאחר תאונת עבודה?

העבודה היא חיינו, מהן הזכויות לאחר תאונת עבודה?

 
מאת: ענת אשכנזי, משרד עורכי דין    053-9386724| פורסם ב: 22/11/2017 | צפיות: 1845
4.6 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 3)

  • איזור: אזור השפלה והסביבה
  • כתובת: מקבלת לקוחות בתל אביב, ראשון לציון ורחובות
  • עיר: רחובות
  • טלפון: 053-9386724
רוצה שנחזור אליך?
אל ענת אשכנזי, משרד עורכי דין
מאמרים נוספים
מאת ענת אשכנזי, משרד עורכי דין
 

מהן זכויות העובדים בעקבות פגיעה בעבודה בביטוח הלאומי ומתי ניתן לתבוע את המעסיק?


קראו עוד בתחום

הן על פי פקודת הנזיקין והן על פי חוק פקודת הבטיחות בעבודה, המעסיק מחויב ואחראי לספק לעובדים מקום עבודה בטיחותי. על פי פסיקות שניתנו בבית המשפט העליון בנושא זה, נקבעו מספר תנאים אשר המעסיק מחויב לספק לעובדיו בסביבת העבודה.


בין היתר, המעסיק מחויב לספק לעובדים הדרכה מקצועית ובטיחותית לגבי דרך ביצוע העבודה, ולהדגיש את נוהלי הבטיחות שבמסגרת עבודתם. כמו כן הוא נדרש לפקח ולוודא שהעובדים אכן מבצעים את עבודתם תוך שמירה על הוראות הבטיחות.


על המעסיק להתריע בפני העובדים על הסיכונים הבטיחותיים במקום העבודה, וזאת על ידי הצבת שלטי אזהרה באזורים המהווים סכנה בטיחותית וכן על ידי אמצעי בטיחות נוספים. עליו לספק לעובדים כלי עבודה ייעודיים ותקינים, ליצור סביבת עבודה נקייה ממפגעים שעלולים לגרום לפציעות ולספק אמצעי מיגון בטיחותיים בהתאם לאופי העבודה, לרבות כפפות מגן, משקפי מגן ואוזניות.


מלבד זאת, המעסיק נדרש להתאים את היקף העבודה למספר העובדים, וזאת כדי למנוע סיכונים שנובעים מעומס ולחץ בעבודה.


למרות זאת, לא כל העובדים מודעים לזכויותיהם, ופעמים רבות נפצעים בשל עבודה בתנאים מסוכנים.


העובד נפל מגג ביום העבודה הראשון, ויקבל פיצויים בסך חצי מיליון שקלים


מקרה שהגיע זה מכבר למשרדנו: ביום הראשון לעבודה, נשלח עובד לבצע עבודות על גג, מבלי שקיבל הדרכה על נוהלי הבטיחות. הגג השביר התמוטט והעובד אשר נפל מגובה של עשרה מטרים נפצע באורח קשה.


הוא הגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי אשר קיבל את תביעתו והכיר בו כנפגע עבודה, ושיעור נכותו המשוקללת נקבע על 48%. בד בבד עם התביעה לביטוח הלאומי, הגיש העובד תביעה כנגד המעסיק. בית המשפט קיבל את התביעה והטיל על המעסיק אשר התרשל לשלם לעובד פיצויים בסך של 500 מאות אלף שקלים.


העובד נפצע עקב שימוש בכלי עבודה לא מתאימים, וקיבל פיצויים מהמעסיק


מקרה נוסף שהגיע למשרדנו: עובד שהועסק כמכונאי מלגזה נשלח על ידי מעסיקו להחליף גלגל במלגזה של אחד הלקוחות. ואולם, מכיוון שאצל הלקוח לא ניתנו לעובד הכלים המתאימים וכוח העזר הנדרש, גלגל המלגזה נשמט מידו ונחת על ידו הימנית. כתוצאה מכך, חלק מאצבעו השלישית נכרת.


אמנם לאחר פציעתו אולץ העובד לחתום על מסמך אשר מצהיר כי המעסיק אינו אחראי לתאונה, אולם לאחר זמן מה ובסיוע משרדנו, הוא הגיש תביעה כנגד המעסיק. בית המשפט קיבל את התביעה על סמך חומר הראיות, וקבע כי על המעסיק מוטלת אחריות לדאוג לבטיחות עובדיו גם מחוץ לשטח המפעל. מכיוון שהתרשל בכך שלא סיפק לעובד כלים תקינים, הוא חויב בתשלום פיצויים בסכום של 250 אלף שקלים.


הלכה פסוקה היא כי מעסיק מחויב בחובת זהירות כפולה כלפי עובדיו, בהנהגת שיטת וסביבת עבודה בטוחה ובפיקוח על העבודה. מעסיקים רבים מתרשלים ואינם מקפידים על אכיפת כללי הבטיחות ועל קיום תנאי עבודה ראויים במקום העבודה, וכופים על העובדים תנאים קשים, שבסופו של דבר גורמים לתאונות קשות ולנזקים כבדים. למרבה הצער, לא ניתן להשיב את הגלגל לאחור ולהחזיר את מצב העובד לקדמותו, אך לכל הפחות אפשר להגיש תביעה כנגד המעסיק בשל התנהלותו הרשלנית, ולקבל פיצוי כספי ראוי בשל הנזק הגופני שנגרם לעובד.


מאת: ענת אשכנזי, עו"ד
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף ותאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף ותאונות
המוסד לביטוח לאומי סירב להכיר בפציעתו של שחקן כדורגל בליגה ג' כפגיעה בעבודה, בטענה שלא היה לו כיסוי ביטוחי כעובד שכיר. בית הדין לעבודה הפך את החלטתו וקבע שעליו להכיר בפציעה כתאונת עבודה
מאת: LawGuide | 13/03/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`אזור השרון והסביבה053-9370240עוסקות בנזיקין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות וכספיות
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
יניר הראל ושות`יניר הראל ושות`אזור המרכז053-6112830בעל 20 שנות ניסיון בתביעות ביטוח, אובדן כושר עבודה וביטוח סיעודי
דוד סער, משרד עו"דדוד סער, משרד עו"דאזור המרכז053-9428975עוסק בתביעות נזקי גוף, דיני עבודה, ביטוח, פנסיה
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות