שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפחה וירושה ביטוח כבר יש לכם. ומה לגבי הסכם ממון?

ביטוח כבר יש לכם. ומה לגבי הסכם ממון?

 
מאת: הילה בורנשטיין - משרד עו"ד וגישור    053-7931302| פורסם ב: 12/11/2017 | צפיות: 794
5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 5)

  • איזור: אזור השפלה והסביבה
  • כתובת: הכישור 47
  • עיר: חולון
  • טלפון: 053-7931302
רוצה שנחזור אליך?
אל הילה בורנשטיין - משרד עו"ד וגישור
 

מדוע בני זוג נמנעים מלערוך הסכם ממון, למה כדאי להתגבר על חוסר הנעימות, ובאילו נסיבות יש חשיבות יתרה בעריכת הסכם ממון?


קראו עוד בתחום

על חשיבותו של הסכם ממון נכתב ונאמר כבר רבות, ובכל זאת אנשים רבים נמנעים מעריכת הסכם ממון כשהסיבות לכך הן לרוב חוסר נעימות מבן או בת הזוג ואמונה תמימה כי אין להם שום צורך בהסכם ממון.


לעומת זאת ביטוח בריאות וביטוחים סיעודיים יש למרבית האוכלוסייה, כאשר לחלק ניכר מן האוכלוסייה יש בנוסף ביטוחים פרטיים אשר עלותם אלפי שקלים בשנה.


חשוב להבין כי כפי שאדם דואג לגופו ולבריאותו באמצעות ביטוח הבריאות, על אף שהוא מקווה כי לעולם לא ייאלץ לעשות שימוש בביטוח זה, כך הסכם ממון הוא ה"ביטוח" החשוב ביותר בענייני רכוש למרות שכולם מקווים שלא ייאלצו להתגרש.


נכון, כולם חושבים "לי זה לא יקרה", אבל המציאות והמקרים אשר מגיעים לפתח משרדי מוכיחים אחרת, ופעמים רבות אני פוגשת במקרים של סכסוך משפטי קשה ומתמשך אותו ניתן היה למנוע באמצעות הסכם ממון פשוט.


הסכם ממון - גם במקרה מוות


הסכם ממון רלוונטי גם במקרה בו הצדדים חיו יחדיו בהרמוניה עד לפטירת אחד הצדדים או שניהם. הכיצד? המקרה המוכר ביותר הוא כאשר מדובר בבני זוג בקשר אשר להם ילדים מקשר זוגי קודם. במקרה זה אין די בצוואה על מנת להגן על זכויות ילדיו של כל צד שכן רק הסכם ממון יבהיר באופן מלא את גבולות הרכוש של כל צד, דבר שצוואה אינה יכולה לעשות.


במקרה נוסף בו הסכם הממון חשוב גם במקרה של פטירה, מדובר בבני זוג אשר נשואים שנים רבות באושר, אך קיים נכס או רכוש מסוים לגביו הסכימו הצדדים כי שייך רק לאחד מהם. אי קיומו של הסכם ממון יכול להשפיע על האופן בו אותו רכוש יתחלק בין הנותר בחיים לבין הילדים.


באילו מקרים חשוב לערוך הסכם ממון?


במרבית המקרים. במקרים בהם מדובר בזוגיות שנייה כאשר הסכם ממון מגן לא רק על הצדדים אלא גם על ירושת ילדיהם מן הנישואין הקודמים (אין די בצוואה במקרה כזה), במקרים בהם קיימים פערים כלכליים משמעותיים בין הצדדים לפני הנישואין, במקרים בהם במהלך הנישואין אחד הצדדים קיבל או הרוויח רכוש או כספים מכל מקור והוא אינו מעוניין לחלוק בו עם הצד השני, ובכל מקרה בו צד סבור כי מכל סיבה שהיא חלוקת הכספים או הרכוש אינה צריכה להיות חצי חצי.


כאשר מדובר בידועים בציבור עריכת הסכם ממון חשובה במיוחד, זאת בשל הסטטוס השונה של הצדדים וחוסר הבהירות שעלול להיות בעניינים כלכליים רבים בעת פרידה.


"לא נעים"


אחת השאלות המופנות אליי לעיתים קרובות היא כיצד להגיד לבני הזוג שאנחנו מעוניינים בהסכם ממון בלי שהיא או הוא יפגעו או יעלבו? חשוב שהסכם הממון יהיה מכבד ולא קטנוני וכן שיהיה דו צדדי ככל הניתן, כלומר ישמור על האינטרסים הכלכליים של שני הצדדים גם במקרה של פערים כלכליים גדולים.


במקרה כזה מומלץ לנהל שיחה אינטימית, להיות אנשי שיווק טובים ולהסביר לצד השני מדוע כדאי גם לו או לה לערוך הסכם ממון.


האמור בכתבה אינו משמש כייעוץ משפטי


© כל הזכויות שמורות לעו"ד הילה בורנשטיין

 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל הילה בורנשטיין - משרד עו"ד וגישור
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
עו"ד יסמין מאירעו"ד יסמין מאיראזור השפלה והסביבה053-9386798דיני משפחה וגישור, בדיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל בפרט.
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
משרד עורכי דין משה ליפשיץמשרד עורכי דין משה ליפשיץאזור השרון והסביבה053-7933120 קצין משטרה לשעבר. עוסק במשפט הפלילי, דיני תעבורה ודיני ומשפחה
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד טלי כהן דנינועו"ד טלי כהן דנינואזור המרכז053-9370259ייצוג לגירושין של נשים נפגעות אלימות במשפחה בביה"ד הרבני ובה"מ למשפחה.
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול	משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול אזור המרכז053-6112798 עוסק בתחומים: דיני משפחה, טיפול ומחיקת חובות, דיני תעבורה ומשפט פלילי.