שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי איך ניתן לקבל הודאה פלילית?

איך ניתן לקבל הודאה פלילית?

 
מאת: עו"ד רפאל גרוס    | פורסם ב: 07/11/2017 | צפיות: 1944
4.8 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 7)

  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: ברקוביץ 4, מגדל המוזיאון
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: לחץ להצגת המספר
רוצה שנחזור אליך?
אל עו"ד רפאל גרוס
 

האם יש לקבל הודאה כראיה לכך שהנאשם באמת ביצע את העבירות המיוחסות לו? מדוע לרוב לא ניתן לקבל הודאות פליליות?


קראו עוד בתחום

יש הרבה שופטים שרואים את הודאת הנאשם במשטרה במעשה הפשע כראיה כמעט מלאה לכך שהנאשם אשם. הם מוכנים במקרים יוצאי דופן לא לקבל את ההודאה אם הנאשם הוכיח שלא ניתנה מרצונו החופשי, ודבר זה קשה ביותר להוכחה. בכל מקרה, הנטל עליו.


מעניין שלפני כאלפיים שנה קבעו חז"ל שאין לקבל הודאה כמוכיחה שאדם אשם. הנימוק שלהם מבוסס על שתי סיבות: האחת היא שהתורה קבעה שרק עדים הם ראיה מהימנה, והכוונה היא לשני עדים מהימנים בלבד, והסיבה השנייה היא מתוך הנימוק ש"אין אדם משים עצמו רשע".


האם יש לקבל הודאה באשמה בחקריה משטרתית, אם הנאשם מכחיש לאחר מכן במהלך המשפט את הודאתו?


אני סבור שאי אפשר לקבל את הודאת הנאשם במשטרה כראיה בכלל, במיוחד כאשר במשפט עצמו הוא מכחיש את הודאתו. ברשותכם, אנמק.


דבר ראשון הוא האבסורד של העדפת ההודאה במשטרה על פני הודעתו במשפט. נשאלת השאלה: כיצד אנו מאמינים להודאה במשטרה ולא מאמינים להכחשתו במשפט. אם אנחנו סוברים שהחשוד דובר אמת, אז למה לא צריכים להאמין לו שאין הודאתו אמיתית?


כיצד ניתן להאמין להודאה ולא להאמין להודעה שמכחישה את ההודאה? זה היגיון פשוט ביותר. אם אתה מאמין לו שהוא דובר אמת בהודאה אז יש להאמין לו כשהוא חוזר בו מההודאה, ואם אתה לא מאמין לו בהודאה, אז ודאי שיש לקבל את חזרתו מההודאה כי היא הרי לא נכונה.


דבר שני הוא נסיבות גביית ההודאה. הודאה במשטרה ניתנת לרוב כאשר החוקרים מציקים לחשוד עד שבסוף הוא מודה. במשפט הוא מעיד ללא לחצים לו ובלי הפחדות. אז ודאי שיש להאמין יותר להכחשתו מאשר להודאתו.


מקרים בהם אדם הולך למשטרה ומיד מודה בעבירה הם נדירים. לרוב מדובר בחקירה ארוכה של הנאשם עד שהוא מודה. לרוב מדובר על הליך שלוקח כמה ימים. אז איך אפשר לקבל הודאה כזו?


קיימים מקרים רבים בהם הוכח שהודאה אפילו במקרים חמורים היא כוזבת. למשל, הבדואי חוסיין עובייד, שעבר חקירה ארוכה ביותר עד שהוא מסר הודאה. למרות שלא זוכה בבית המשפט העליון ברור לכל שהוא לא אשם כי מצאו את הגופה רחוק מהמקום שהוא טען שהרג אותה. הגופה לא נמצאה במקום שהוא אמר שהיא נמצאת.


מקרה נוסף הוא עמוס ברנס. בית משפט לבסוף זיכה אותו אחרי הרבה שנים. מקרה נוסף הוא מקרה האדון זדורוב. למרות שהורשע, מי שבוחן את הראיות מבין שמדובר בהרשעת שווא. במיוחד כאשר שליש ההרכב מצא אותו זכאי מחמת הספק.


לאור זאת, מדובר בטעות חמורה של הסתמכות על הודאה במשטרה באופן שלא ברור לגמרי כיצד ניתנה ובאילו תנאים על פני הודאה בתנאים פתוחים בבית המשפט שמכחישה את ההודאה לחלוטין.

רק כאשר נאשם מודה בבית המשפט מרצונו החופשי ניתן לקבל את הודאתו, למרות שייתכנו מקרים ספורים בהם אדם מאשים את עצמו למרות שאינו אשם, או כאשר הדבר עולה במפורש מחקירתו שהוא אשם.

מקרים כאלה ייתכנו למשל אצל אדם מופרע שרוצה לטעון שהוא אשם במעשה פשע שלא ביצע. הדבר אפשרי. אבל גם כאן, יש לחקור היטב אם לא מדובר במקרה כזה בטרם הרשעה.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
לאחר שנישואיהם עלו על שרטון, בני זוג החלו בהליך גירושין והתגוררו בדירות נפרדות. בתקופה זו התקין הבעל שתי מצלמות נסתרות בביתה של האישה ללא ידיעתה, ותיעד אותה במצבים אינטימיים. הוא הורשע בריבוי עבירות של פגיעה בפרטיות, ירצה עבודות שירות וישלם פיצויים לאשתו לשעבר
מאת: LawGuide | 21/01/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257ניסיון רב בתחום המשפחה, משפט מסחרי עם דגש על ליווי חברות ופלילי
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
מוטי אדטו מוטי אדטו אזור המרכז 053-9377926עו"ד פלילי באזור מרכז וירושלים עם 20 שנות ניסיון בייצוג נורמטיביים במשפט פלילי
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פליליים המייצג לקוחות נורמטיביים
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות