שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפחה וירושה למה חשוב לחתום על צוואה?

למה חשוב לחתום על צוואה?

 
מאת: אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריון    053-9428996| פורסם ב: 05/09/2017 | צפיות: 1228
3.8 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 6)

  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: הסנפיר 19
  • עיר: ראשון לציון
  • טלפון: 053-9428996
רוצה שנחזור אליך?
אל אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריון
 

אף שאנשים רבים מעדיפים להימנע מעריכת צוואה, חתימה על צוואה שמסדירה את חלוקת הירושה יכולה למנוע סכסוכי ירושה ממושכים


קראו עוד בתחום

כולם יודעים שצוואה הינה מסמך משפטי העוסק בהוראות בדבר הרכוש שנותיר אחרי לכתנו, חלוקתו, תשלום חובות (אם יש), העברתו במלואו, במקרים מסוימים, לבת/ בן זוג, ועוד.


ואולם, רוב האנשים חשים אי נוחות כשמציעים להם לערוך צוואה או כששואלים אותם אם הסדירו את הנחלת רכושם בצוואה, וזאת מהטעם הברור, והוא סירוב או הימנעות מעיסוק במותינו וביום שאחריו. זאת למרות שעל פי הסטטיסטיקה, כולנו, ביום מן הימים, נעבור מן העולם.


הניסיון מלמד, שחתימה על צוואה (כמו גם על הסכם יחסי ממון, לדוגמא), הגם שמדובר בעיסוק שיש בו "אי נעימות" מסוימת כאמור, פותרת סכסוכי ירושה רבים, ארוכים ויצריים, ומכניסה סדר וודאות על פני סימני השאלה ולעיתים כעס, הנוצרים בעת פטירתו של אדם, תוך הותרת רכוש בהעדר צוואה. סכסוכים אלו באים לעולם בדרך כלל על ידי יורשים או מי שסבור שהוא ראוי להיות בין היורשים.


לפיכך המלצתנו היא להיעזר בנוטריון או עורך דין שזהו תחום עיסוקם ולערוך צוואה מפורטת הקובעת מה ייעשה ברכוש שצברנו (או שנצבור בעתיד) ב"יום שאחרי". הדברים יפים גם לגבי אדם הבוחר להדיר (קרי לנשל) בני משפחה מלרשת את עזבונו, יהיו סיבותיו אשר יהיו.


כיצד תחולק הירושה ללא צוואה?


הכלל הראשי, שנקבע גם בפסיקה, אומר שיש לכבד את רצונו של הנפטר, בהתעלם משאלות של הגיון, מוסר וכדומה, וזאת אף אם הוראות הצוואה הינן אכזריות, חסרות רגש או מעוותות, וזאת לאור כלל כיבוד האוטונומיה של הפרט, לעשות כרצונו ברכושו, בין היתר כפי שהן באות לידי ביטוי בהוראות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.


בהעדר צוואה - חלים דיני הירושה על פי חוק הירושה. ואולם דיני הירושה נחקקו לפני כחמישים שנה, ואינם גמישים, ולבטח אינם מכסים מיקרים הנפוצים היום, כמו לדוגמא מה יחול במקרה של שני גברים, בני זוג, אשר הביאו לעולם ילדים מתרומת ביצית, על ידי אם פונדקאית.


במקרה כאמור רק עריכת צוואה על ידי עורך דין שזהו עיסוקו תסדיר באופן וודאי את זכויותיהם של ההורים, והילדים הנ"ל, מכיוון שדיני הירושה ה"מסורתיים", לא ערוכים לטפל בכך, בהיותם ארכאיים וקשיחים.


סוגי הצוואות המוכרים על פי החוק, הינם, בקצרה, צוואה בכתב יד, צוואה בעדים, צוואה בפני רשות (לרבות בפני נוטריון), צוואת שכיב מרע (מקרה ספציפי של אדם הרואה עצמו בפני מוות חלילה).


כל צוואה ניתנת לביטול, שינוי ותיקון בכל עת, כל עוד המוריש בין החיים


נושא עריכת צוואה משמעותי פי כמה וכמה במקרים של "פרק ב' " לאחר גירושין, אלמנות ואלמנים, בעלי ממון רב, ידועים בציבור, עריריים, חולים במחלות קשות, בני קהילת הלהט"ב (כאמור לעיל), ועוד. זאת מאחר ובמקרים אלו קיימות מורכבויות שהדין לא יודע לפתור בקלות בהעדר צוואה מסודרת, ויוצר עיוותים משמעותיים.


ראוי לציין כי חשוב מאד להיעזר בעורך דין שזו תחום התמחותו, ולא לערוך צוואה באופן עצמאי או על ידי הורדת דוגמאות הזמינות באינטרנט, מאחר ובנושא זה קיימות סוגיות מורכבות ואף חדשניות שלא כולם ערים להן או מכירים, כגון הסדרת זכויות סוציאליות בקרן פנסיה, ביטוח מנהלים, ביטוחים וקרנות השתלמות/קופות גמל, לצד הוראות הצוואה, וכן סוגיה חדשה יחסית, שעניינה עריכת צוואה הדדית בין בני זוג וההשלכות העתידיות לגביה, ועוד.


בעניין זה יודגש כי על פי הוראות החוק, אדם החותם על צוואה הדדית עם בן/בת זוגו, יכול למצוא עצמו "מסונדל" מלבצע שינויים בעזבון ובהנחלתו לאחר פטירת בן הזוג ועל כן רצוי מאד לקבל הסבר מקיף לגבי המגבלות, טרם החתימה על הצוואה ההדדית, באשר ייתכן כי אינה מתאימה לכל הזוגות, מטעמים שונים (לדוגמא במצב בו יש חוסר שוויון בין נכסי בני הזוג).


אייל אשכנזי, עו"ד ונוטריון
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריון
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
משרד עו"ד לוסי מאירמשרד עו"ד לוסי מאיראזור המרכז053-8007576עוסקת 13 שנה בדיני משפחה וירושה לרבות ליטיגציה בכלל הערכאות המשפטיות
משרד עורכי דין משה ליפשיץמשרד עורכי דין משה ליפשיץאזור השרון והסביבה053-7933120 קצין משטרה לשעבר. עוסק במשפט הפלילי, דיני תעבורה ודיני ומשפחה
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
עו"ד יסמין מאירעו"ד יסמין מאיראזור השפלה והסביבה053-9386798דיני משפחה וגישור, בדיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל בפרט.
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול	משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול אזור המרכז053-6112798 עוסק בתחומים: דיני משפחה, טיפול ומחיקת חובות, דיני תעבורה ומשפט פלילי.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
עו"ד טלי כהן דנינועו"ד טלי כהן דנינואזור המרכז053-9370259ייצוג לגירושין של נשים נפגעות אלימות במשפחה בביה"ד הרבני ובה"מ למשפחה.
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל