שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג מקרקעין נדלן טיפים לפני שמגישים תביעה בגין ליקויי בנייה

טיפים לפני שמגישים תביעה בגין ליקויי בנייה

 
מאת: שחר & שחר - משרד עורכי דין    053-9377930| פורסם ב: 17/07/2017 | צפיות: 868
5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 1)

  • איזור: ירושלים והסביבה
  • כתובת: תל אביב: טוסקנימי 1. ירושלים: בזל 5.
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-9377930
רוצה שנחזור אליך?
אל שחר & שחר - משרד עורכי דין
 

אם גם אתם סובלים מרטיבויות או ליקויים שונים בנכס ומעוניינים להגיש תביעה נגד הקבלן או המוכר, המאמר הזה הוא חובה בשבילכם


קראו עוד בתחום

פעמים רבות, אנשים הרוכשים נכס, מגלים בשלב מסוים רטיבויות וליקויים שונים שכנראה מקורם בבנייה לא תקנית ובד"כ אף בניגוד לתקן הישראלי.


במקרה כזה הדבר הראשון שהינו חשוב ביותר ועשוי להשליך על סיכויי התביעה הינו, פנייה בכתב לגורם האחראי, כלומר, יש לתת הזדמנות סבירה לקבלן או למוכר (להלן: "הקבלן") לתקן את הנזק שנעשה. בשאלה כמה זמן יש לתת לקבלן לתיקון הליקויים על מנת שייחשב למתן הזדמנות סבירה דנו רבות בפסיקה ועל כך לא יורחב במאמר זה.


על מנת לבחון את היקף הנזקים ראשית, יש לקחת מהנדס מומחה אשר יבצע בדיקה מקיפה ומעמיקה בנכס, יאמוד את הליקויים ויתמחר אותם


יודגש כי חוות הדעת איננה מספיקה שכן קיימים מומחים רבים שעיקר עיסוקם מסתכם במתן חוות דעת ואינם עובדים כמהנדסים בפרקטיקה ומשכך ייתכן פער גדול בין המחירים בהם נקב המומחה לבין המחירים בשוק בפועל. על כן, מומלץ לפנות לקבלת הצעות מחיר מקבלני ביצוע לעבודות בנייה ושיפוצים (לפחות שניים), בעוד שהצעתם תכלול את תיקון הליקויים המצוינים בחוות הדעת.


רצוי לפנות כמובן לקבלנים מורשים המתחייבים לעבודה ולחומרים בהתאם לתקן הישראלי, שכן קבלנים רבים עושים שימוש במוצרים וחומרים שאינם תואמים את התקן בניסיון לחסוך בעלויות ובכך להגדיל את רווחיהם, מה שעשוי להוביל לליקויים נוספים.


לאחר מכן יש לערוך השוואה בין המחירים אותם ציין המהנדס בחוות דעתו ובנוסף מומלץ להשוות את תמחור המהנדס גם למחירונים המקובלים בשוק הבנייה כגון מחירון לוי יצחק בנייה ושיפוצים וכן מחירון הדקל שיפוצים ובמידה ותמחור המהנדס לתיקון הליקויים נמוך בצורה משמעותית מהצעות המחיר ומהמחירונים המקובלים בשוק, רצוי לבקש מהמומחה שיתקן את חוות דעתו ויתאים את המחירים למחירים בפועל.


נזק נוסף אותו יש לבחון הינו ירידת ערך בנכס


קרוב לוודאי שערכו של נכס פגום שתוקן אינו משתווה לערכו של נכס דומה שמעולם לא נדרש לעבור תיקונים. יוזכר כי גם לאחר שהליקויים תוקנו ואינם נראים עוד, אין לדעת אם הנזקים תוקנו כראוי וייתכן כי הליקויים יחזרו או לחלופין עלולים להתגלות נזקים נוספים בעתיד המתהווים משך שנים, כך לדוגמה רטיבות מתחת לרצפות עלולה לבוא לידי ביטוי לאחר מספר שנים ולגרום לשקיעה של המרצפות.


כמו כן, יובא כי גם אם הנכס טופל ותוקן בצורה מושלמת, הפסיקה בישראל מכירה כיום בירידת ערך פסיכולוגית, כלומר שהקונה הפוטנציאלי עלול לסמן את הנכס בראשו כנכס בעייתי ובכך יעדיף לקנות באותו המחיר נכס דומה שמעולם לא היו בו ליקויים, או לחלופין, ידרוש הורדה משמעותית במחיר הנכס.


ניתן להקביל את הסיטואציה לעולם הרכבים: רכב שנעשו בו הרבה תיקונים, גם אם נראה כחדש לחלוטין, אינו שווה לרכב תקין שמעולם לא נדרש לתיקונים. כמובן שלא בכל מקרה קיימת ירידת ערך והכל תלוי בטיב הליקויים ובחומרתם ומשכך מומלץ לפנות לשמאי מקרקעין המתעסק בתחום ובמידה והשמאי, לאחר ביקורו בבית ולאחר בחינתו את חוות דעת המהנדס, יקבע כי אכן קיימת ירידת ערך פסיכולוגית כדאי לבקש חוות דעת מנומקת מטעמו, דבר שעשוי להגדיל את סכום התביעה עד כדי מאות אלפי שקלים.


כך למשל קבע בית המשפט בעניין רוזנצוויג, כי יש ירידת ערך בשווי הנכס בעקבות היסטוריה של ליקויי בנייה, למרות שאלו חלפו ואינם עוד. בית המשפט בעניין מוריאנו השתמש במינוח "ירידת ערך פסיכולוגית", והסביר כי ערך השוק נקבע גם על סמך התפיסה של שלמותו החזותית והאסתטית של הנכס.


בהמשך הוסבר בבית המשפט: "...יש כמובן תיקונים שמחזירים את הנכס למצבו הראשוני כאילו היה חדש, אולם, ראשית, המדובר על "כאילו", ושנית, לא תמיד הדבר אפשרי. פסלון שנשבר והודבק שווה פחות מפסלון שלם."


כמו כן, במידה והליקויים השפיעו על רמת החיים בנכס, יש לבקש משמאי המקרקעין שבחוות דעתו יכלול אף רכיב של אובדן הנאה בנכס.
נזקים נוספים אותם יש לקחת בחשבון בטרם הגשת תביעה מסוג זה הינם נזקים עקיפים כגון תשלום עבור דיור חלופי משך תקופת ביצוע עבודות השיפוץ בנכס, זאת במידה והתיקונים אכן אינם מאפשרים מגורים בנכס, וכן תשלום עבור הובלה ואחסון של ריהוט לתקופת עבודות השיפוץ במידת הצורך.


משרד עו"ד שחר & שחר הינו משרד בתחום האזרחי כאשר ציר מרכזי במשרד הינו ליווי משפטי וליטיגציה בתביעות כספיות-חוזיות. הנכם מוזמנים ליצור קשר ולהגיע לפגישת ייעוץ.

 

מאת: אמי שחר עו"ד


משרד עו"ד שחר & שחר
 המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר
דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא מקרקעין נדלן
חדשות ופסקי דין בנושא מקרקעין נדלן
בית המשפט חייב חברת קבלן שהייתה אחראית לבניית הדירה לשלם פיצויים בסכום של כ-39 אלף שקלים עבור תיקון הליקויים, ירידת ערך הנכס וכן עבור עוגמת הנפש שנגרמה לרוכשת כתוצאה מהליקויים
מאת: LawGuide | 08/04/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד שי טלעו"ד שי טלאזור המרכז053-8007594ניסיון מעל 10 שנים בדיני עבודה, דיני ספורט, מקרקעין נדל"ן ומשפט אזרחי
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
עו"ד גיא אורןעו"ד גיא אורןאזור המרכז053-6130155עוסק בצוואות, ירושות, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566בית משפט, נדל"ן, חוזים, נזיקין, דיבה, דיני עבודה ומשפחה
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ייעוץ וליווי משפטי לעסקים, חברות ושותפויות, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין
מוטי שחר, עו"ד ומגשרמוטי שחר, עו"ד ומגשראזור המרכז053-7101178עוסק בלשון הרע, דיני חברות, פשיטות רגל ומשפט אזרחי
בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון	בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון אזור השפלה והסביבה053-7933102עוסק בדיני משפחה ומעמד אישי, מקרקעין, הוצל"פ וחדלות פרעון
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
עו"ד חיים אליהעו"ד חיים אליהאזור המרכז053-7101868הצלחות מוכחות בדיני תעבורה, משפט פלילי ותכנון ובניה
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר