שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי חשבונית מס פיקטיבית: לא מה שהכרת

חשבונית מס פיקטיבית: לא מה שהכרת

 
מאת: איתי גריידי משרד עורכי דין    053-6112785| פורסם ב: 02/04/2017 | צפיות: 2012
3.6 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 3)

 • איזור: ירושלים והסביבה
 • כתובת: (הארבעה 28 ( מגדלי הארבעה - צפוני) ת"א) הרטום 16 (הר חוצבים), ירושלים
 • עיר: ירושלים
 • טלפון: 053-6112785
רוצה שנחזור אליך?
אל איתי גריידי משרד עורכי דין
מאמרים נוספים
מאת איתי גריידי משרד עורכי דין
   

  מאמר שכל בעל עסק חייב לקרוא


  קראו עוד בתחום

  כל בעל עסק מכיר את המושג חשבונית מס. בעלי עסקים לרוב נתקלים בחשבונית המס בכל יום כאשר הם משלמים לספקים על סחורה שרכשו או שירות שקיבלו ומהצד השני גם כאשר מוציאים חשבוניות על שירות שנתנו או על מוצרים שמכרו ללקוחות השונים.


  על אף העובדה כי מדובר בפעולה יחסית פשוטה המתבצעת כיום "בכמה לחיצות העכבר" - מדובר בפעולה אשר טומנת בחובה סיכון פלילי גדול ואף חושפת את בעל העסק להגשת כתב אישום במקרים בהם קיזוז התשומות או הוצאת החשבוניות לא נעשות על פי דין.


  בעלי עסקים לרוב לא תמיד עברו הכשרה או למדו בבית הספר כיצד להתנהל עם חשבוניות מכל הסוגים והמינים ואף לא מודעים להוראות הקבועות בחוק. במאמר זה אספר בקצרה מהי חשבונית מס פיקטיבית ומדוע צריך לבדוק לעומק את החשבוניות הנכנסות ו/או היוצאות לנו מהעסק.


  חשבונית מס פיקטיבית מהי?


  • החשבונית הפיקטיבית הברורה ביותר לעין האנושית הינה חשבונית שאינה משקפת כלל עסקה שנעשתה בפועל - כלומר חשבונית שבעל העסק הוציא או קיבל מבלי שבוצעה עסקה, מבלי שניתנה תמורה או מבלי שהיה קשר עסקי בין מי מהמעורבים. לעיתים, בעלי עסקים שונים מבצעים פעולה אסורה זו על מנת להפחית את תשלום המע"מ החודשי או בכדי להונות את רשויות המס השונות בדיווחים החודשיים או השנתיים.


  • החשבונית הפיקטיבית השנייה הינה חשבונית שאינה משקפת נכונה את העסקה - חשבונית אשר בוצעה בגינה עסקה בפועל אך הסכומים בה ו/או פרטי העסקה לא משקפים את הנעשה בפועל.


  • החשבונית הפיקטיבית השלישית ברשימה, כזו שלרוב אינה נגלית לעין, הינה החשבונית הזרה - חשבונית אשר משקפת עסקה שנעשתה בפועל אך לא הוצאה על ידי מי שרשאי לעשות כן. מקרה זה, בו אנו מקבלים חשבונית זרה יכול להתרחש מידי יום, מבלי שנשים לב ואף מבלי שהתכוונו להונות או לרמות את רשויות המס השונות.


  יחד עם זאת, חומרתה והסיכון הפלילי בקיזוז או הוצאה של חשבונית זרה הינה כמו יתר סוגי החשבוניות הנ"ל. דוגמא לחשבונית זרה: אדם חנה את רכבו בחניון, משלם את התמורה בעבור שעת החנייה ומקזז את החשבונית שקיבל מהקופאי שבחניון - אלא שהחשבונית המקוזזת הינה חשבונית של חניון אחר ולא של החניון בו חנה הרכב.


  מדוע להוציא חשבונית פיקטיבית?


  המטרה של קיזוז חשבונית מס פיקטיבית, בין היתר, הינה לצמצם את חבות התשלום לרשויות המס בין באם מדובר בהפחתת מע"מ העסקאות, באמצעות מע"מ התשומות, אשר על בעל העסק להעביר למע"מ ובכך לשלם פחות מע"מ, ובין באם מדובר בהגדלת ההוצאות במס הכנסה באמצעות הפקת חשבוניות מס פיקטיביות ובכך להציג מצג שווא בדוח השנתי המוגש למס הכנסה ולהפחית את תשלום השומה השנתי.


  מה העונש על עבירת קיזוז או הוצאת חשבונית פיקטיבית?


  בשנים האחרונות אנו נתקלים בהחמרה בענישה מצד בתי המשפט בכל הנוגע לעבירות מס וכן בגיוס משאבים ענק מצד רשות המיסים כדי למגר את תופעת ההון השחור. על פי מחקרים שונים שנערכו לאחרונה, עולה כי במדינת ישראל ההון השחור ( כספים אשר לא מדווחים לרשות המיסים) מוערך במאות מיליארדי שקלים.


  הענישה בישראל בתיקי מיסים מטריאליים הינה כבדה מנשוא - ענישה המשלבת מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח של מספר שנים ותשלום קנס גבוה. זה הזמן לציין, כי באם אדם מורשע בפלילים בגין עבירות מס אזי מתקיים כנגדו במקביל גם הליך אזרחי במטרה לגביית סכום המס אשר לא שולם.


  המסקנה היא שהפשע אינו משתלם!


  מה ניתן לעשות כדי להיזהר מהתופעה?


  בחיי היומיום של העסק, מרבית העוסקים והחברות, עסוקים בפעילות השוטפת של העסק ולא שמים לב "לפעילות המיסוית של העסק" לכן מומלץ לבצע בדיקות מקיפות בטרם התקשרות עם ספק הכוללות בדיקות למול רשויות המס, בדיקת ניירת רלוונטית לרבות אישור מס במקור ואישור ניהול ספרים, בדיקת המבנה הארגוני של הספק, עריכת חוזה בכתב וכדומה.


  בנוסף, מומלץ להיוועץ עם איש מקצוע על בסיס שבועי על מנת לבחון את כלל ההתקשרויות והחשבוניות שהוצאו או נתקבלו לעסק וכן להכיר את הוראות ניהול הספרים ואת כלל ההוראות הרלוונטיות וזאת בטרם הפעלת העסק. יתרה מכך, סדר בניירת ויישום הליך עבודה מסודר יכול בהחלט לעזור ולהפחית את הסיכון בעבירת עבירה פלילית.


  איתי גריידי משרד עורכי דין - הינו משרד בוטיק העוסק במיסוי אזרחי ופלילי, ליווי חקירתי, ניהול הליך פלילי, הגשת ערעור על שומות, ניהול הליכים אזרחיים והסדרת חובות למול רשויות המס.
   


  המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

  דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
  עוד בנושא משפט פלילי
  חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
  כנגד הגבר הוגש כתב אישום בטענה שאיים על אשתו לשעבר בזמן שהיו בהליכי גירושין, כאשר במהלך ויכוח אמר לה שיקבור אותה ושידאג שיזרקו אותה מהעבודה. מדוע בית המשפט החליט לזכות אותו מעבירת האיומים?
  מאת: LawGuide | 15/07/2019
  תשובות של עורכי הדין בפורום
  (פרסום ממומן)


  אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,
  עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
  עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
  סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
  משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
  שי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןשי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428482משפט פלילי, רישיון נשק. קצין בכיר בדימוס במשטרה, צווארון לבן ועבירות מין.
  עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
  אוחיון-דבש, משרד עורכי דין     אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.
  עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
  עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
  מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
  גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
  עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
  עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
  יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן