שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג נזקי גוף ותאונות הכרה בפגיעה נפשית כתאונת עבודה

הכרה בפגיעה נפשית כתאונת עבודה

 
מאת: עו"ד דן גנון    053-7101852| פורסם ב: 08/03/2017 | צפיות: 3343
4.6 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 9)

  • איזור: אזור הצפון
  • כתובת: חסן שוקרי 2
  • עיר: חיפה
  • טלפון: 053-7101852
רוצה שנחזור אליך?
אל עו"ד דן גנון
 

באילו מקרים ניתן לקבל פיצוי על נזק נפשי שנגרם כתוצאה מהעבודה?


קראו עוד בתחום

א', עובד בעל ותק של שנים רבות במקום עבודתו, קיבל במפתיע הודעת דוא"ל מהממונה שלו ובה נמסר לו, כי לאור התנהלותו וחוסר שביעות הרצון מתפקודו, הוא מפוטר מעבודתו לאלתר. א' לא האמין שזה קורה לו. ההודעה נחתה עליו כרעם ביום בהיר, מבלי שיהיה מוכן לה וללא כל רמז שיכול היה לנבא את שעתיד לבוא.


ואכן, לאחר פיטוריו המפתיעים, החל א' לגלות תסמינים מדאיגים. התיאבון שלו פחת והוא השיל מספר ק"ג ממשקלו. הוא החל להסתגר בביתו, ניתק קשרים חברתיים, החל לסבול מחרדות, עצבנות יתרה, חוסר סבלנות ואף החל לפתח מחשבות אובדניות.


האם ניתן לקשור את פיטוריו של א' למצבו הנפשי? האם ניתן להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה ואם כן - מהן האפשרויות העומדות בפניו?


לאורך השנים, בתי המשפט התייחסו באופן חשדני לפיצוי בגין נזק נפשי, במיוחד במקרים שבהם הנזק הנפשי עומד לבדו בפני עצמו, מבלי שמתלווה אליו נזק פיזי. כפי שצוין לא פעם במפורש בפסיקה, המקור ליחס החשדני היה בעיקר החשש מהצפת בתי המשפט בתביעות סרק עקב התחזות, כמו גם הקושי שבאבחון הנזק הנפשי.


בצל היחס "החשדני" הנ"ל נקבע בפסיקת בתי הדין לעבודה, כי על מנת שמחלת נפש תוכר כתאונת עבודה, על הנפגע להוכיח כי אירע לו בעבודתו אירוע תאונתי מיוחד ("אירוע מיוחד") וכי קיים קשר סיבתי בין מצבו הנפשי לבין האירוע המיוחד הנ"ל.


הכוונה היא, כי על הנפגע לבודד אירוע מסוים שאירע לו בעבודה, כזה שניתן לזהות אותו בזמן ובמקום ושאפשר להצביע על התרחשותו באופן נקודתי. על הנפגע להוכיח כי מדובר באירוע "שהטביע עליו חותם", אירוע מיוחד השונה מפעילות היומיומית הרגילה שלו בעבודה ושגרם לו לדחק נפשי שאינו רגיל אצלו, כשבהקשר זה נקבע בפסיקה כי הבחינה היא סובייקטיבית, דהיינו - יש לשאול כיצד האירוע השפיע בפועל על הנפגע (ולא כיצד ראוי היה שאותו אירוע ישפיע עליו).


חשוב מאוד להדגיש, כי בניגוד לדעה הרווחת, מתח נפשי מתמשך במקום העבודה אינו מבסס הכרה במצב נפשי כפגיעה בעבודה ולא ניתן להכיר במתח נפשי מתמשך, לכשעצמו, כבסיס להכרה בפגיעה נפשית כתאונה בעבודה.


יחד עם זאת, חשוב גם לציין כי הפסיקה ריככה במעט את הכלל הנוקשה הנ"ל וקבעה, כי ניתן להכיר במחלת נפש שהתפרצה גם אצל עובד שמצוי במתחים ולחצים מתמשכים במקום העבודה שלו - וזאת אם אותו עובד יוכיח קיומו של אירוע מיוחד מוגדר ומבודד בזמן ובמקום, אשר הופיע על רקע המתחים והלחצים המתמשכים הנ"ל.


כלומר, קיומם של מתח ולחץ נפשי המתפרשים על פני פרק זמן מתמשך- לכשעצמם- אינם שוללים את האפשרות "לבודד" אירוע מיוחד שאירע במהלך אותה התקופה, אשר לאחריו ובעקבותיו נגרם הנזק הנפשי.


יש לציין, כי מלבד הכרה בפגיעה נפשית שאירעה כתוצאה מאירוע חריג או מיוחד בעבודה, קיים סוג נוסף של פגיעות נפשיות שניתן להכיר בהן כפגיעה בעבודה- ואלו הן הפגיעות הנפשיות אשר נלוות לתאונת עבודה שגרמה לנזק פיזי.


הכוונה לאותם מקרים בהם המבוטח נפגע פיזית בתאונת עבודה (למשל- נפגע קשה בתאונת דרכים בדרכו הביתה מהעבודה או נפגע כתוצאה מנפילה מגובה במהלך עבודתו וכיו"ב) וכתוצאה מפגיעתו הגופנית, לאחר זמן מה, לקה גם בפגיעה נפשית. גם הפגיעה הנפשית הזו, לכשעצמה, יכולה להיות מוכרת כפגיעה בעבודה, ככל ויוכח הקשר הסיבתי בינה לבין התאונה.

 

ומה באשר למבוטח, שגם לפני האירוע התאונתי כבר סבל ממחלה נפשית כלשהי? האם גם בעניינו ניתן להכיר במצבו הנפשי שלאחר האירוע התאונתי כפגיעה בעבודה?


התשובה לכך היא חיובית. בתי הדין לעבודה קבעו לא פעם, כי גם במקרים כאלו ניתן להכיר בפגיעה הנפשית כתאונת עבודה, וזאת על דרך ההחמרה. באשר למידת ההחמרה ואחוזי הנכות שיש להעניק לנפגע במקרה כזה בגין התאונה בעבודה- אלו ייקבעו על ידי הוועדה הרפואית שתבדוק אותו.

 

לבסוף, מהן הזכויות של הנפגע לאחר שהפגיעה הנפשית הוכרה כתאונת עבודה?


לאחר שהפגיעה הנפשית מוכרת כתאונת עבודה ולאחר ששולמו לו דמי פגיעה עבור התקופה שבה שהה באי כושר כתוצאה מהפגיעה (עד למקסימום 91 ימים מיום התאונה), יגיש הנפגע למוסד לביטוח לאומי תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה.


במסגרת התביעה, יפרט את מצבו הרפואי כתוצאה מהתאונה שהוכרה ויצרף מסמכים רפואיים רלוונטיים. לאחר הגשת הטפסים, הוא יוזמן על ידי המוסד לביטוח לאומי לבדיקה בפני ועדה רפואית, שתעניק לו את אחוזי הנכות המתאימים לו כתוצאה מהפגיעה הנפשית שהוכרה כתאונת עבודה, בהתאם למצבו.


על האופן שבו נקבעים אחוזי הנכות, כמו גם על האפשריות העומדות בפני הנפגע לערער על החלטות של הוועדות הרפואיות - במאמר נפרד.


 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף ותאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף ותאונות
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


תום יעקב, משרד עורכי דין וגישורתום יעקב, משרד עורכי דין וגישוראזור המרכז053-6112891עוסק בהוצאת תו נכה, רישוי עסקים, הוצאה לפועל, תאונות דרכים ודיני עבודה.
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
יניר הראל ושות`יניר הראל ושות`אזור המרכז053-6112830בעל 20 שנות ניסיון בתביעות ביטוח, אובדן כושר עבודה וביטוח סיעודי
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.