שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג הוצאה לפועל וחובות מה יעלה בגורלה של דירת מגורים בהליך פשיטת רגל?

מה יעלה בגורלה של דירת מגורים בהליך פשיטת רגל?

 
מאת: אייל קורסיה ושות`    | פורסם ב: 27/02/2017 | צפיות: 2347
  • איזור: אזור השרון והסביבה
  • כתובת: גיבורי ישראל 20
  • עיר: נתניה
  • טלפון: לחץ להצגת המספר
רוצה שנחזור אליך?
אל אייל קורסיה ושות`
 

האם כדאי להגיש בקשה לפשיטת רגל כאשר מחזיקים בזכויות בעלות על דירת מגורים?


קראו עוד בתחום

הרבה לקוחות פונים למשרדנו מידי שבוע ושואלים שאלה משמעותית ומהותית כלפי אלו הנמצאים בהליך פשיטת הרגל או נמצאים בטרם כניסה להליך.


"יש לי דירת מגורים, האם כדאי יהיה לי להגיש בקשה לפשיטת רגל? האם לא יממשו את דירת המגורים תוך ניהול ההליך? האם אני מסכן את הבית של הילדים שלי"?


על מנת ליתן תשובה מניחת דעת, נפרט בקצרה על ההליך: בשלב הראשון מגיש החייב בקשה לכונ"ר, משם מועברת הבקשה לבית המשפט על מנת לפתוח התיק וליתן צו כינוס אשר בסמוך לאחריו יקבע לחייב צו תשלומים אותו עליו לקיים ביחד עם דיווחיו השונים.


לאחר עמידה בתשלומים והגשת אי אלו דיווחים שונים יקבע דיון להכרזת החייב כפושט רגל, יובהר ויודגש כי לאחר שהוכרז החייב כפושט רגל- מרגע זה כל מסת הנכסים של החייב, לרבות דירת מגוריו עוברת לניהולו של המנהל המיוחד/ נאמן ואשר ניתנים לחלוקה בין הנושים השונים, כמו גם דירת המגורים אותה עשויים לממש.


לאור האמור לעיל מגיע המחוקק ומנסה לאזן בין זכויותיהם של הנושים אל בין הפגיעה בחייב ו/או בקורת הגג שלו ושל בני משפחתו. איך זה קורה בפועל? מיד נראה...


מקרה ראשון: משכנתא על דירת המגורים


כאשר על הדירה רובצת משכנתא לטובת נושה מובטח ו/או בעל שיעבוד ראשון (כמו בנק) משמעות הדבר הינה: אם גובה חובכם לבנק בגין הלוואת המשכנתא הינו גבוהה ואשר אליו יצורפו הוצאות הכינוס ומימוש הדירה כך שהערך שיוותר בידי הנאמן נמוך, אזי יש מקום להותיר את דירת המגורים אצלכם.


הסבר: נניח שהיקף החובות שלכם עומד על 2 מיליון שקלים. רכשתם דירת מגורים בהלוואת משכנתא ואשר ערך הדירה בשוק החופשי עומד על (לצורך הדוגמא) מיליון שקלים, כעת בדקתם וראיתם שנשאר לכם לשלם בגין הלוואת המשכנתא את הסך של (לדוגמא) 800 אלף שקלים (זאת אומרת שילמתם עד כה 200 אלף שקלים - לצרכי הדוגמא לא צוין עניין הריביות מאחר ואין לו נפקות כרגע), כעת ועל מנת לממש את הדירה יש צורך בעלויות שונות כדוגמת פרסום הדירה, שכ"ט עו"ד, שכ"ט כונס נכסים, מיסים שונים וכדומה ואשר מסתכמות בסך של 100 אלף שקלים.


יוצא אפוא כי הסך שיהיה ניתן לחלק בין הנושים יהיה סך של 100 אלף שקלים ולא בטוח שיהיה תועלת במימוש הדירה מאחר והסך שיתקבל ממנה (100 אלף שקלים) אל מול הפגיעה בחייב ובבני משפחתו בלקיחת קורת הגג מעליהם יוצרת חוסר איזון וייתכן שבמצבים דומים תוכלו לפנות להליך פשיטת רגל מבלי לחשוש ו/או לחשוש פחות לגבי דירת המגורים שלכם.


מקרה שני: בן הזוג כדייר מוגן


כאשר רק אחד מבני הזוג הינו חייב, ועל דירת המגורים רשומות זכויות שוות לטובת האישה והבעל (50/50) [המדובר על זכות בעלות ו/או חכירה לדורות] הרי כי, באם ירצו לממש את דירת המגורים, הופך בן זוגו ו/או בת זוגו של החייב לדייר מוגן בדירה, מה שמקשה על מכירתה בשוק החופשי, מאחר וערך הדירה בדיירות מוגנת הוא ערך נמוך לעומת נכס "נקי" דבר אשר עשוי להפוך את מימוש הדירה ללא כדאי.


ישנם מקרים נוספים בהם ניתן לנסות ולמצוא פתרונות לחייבים אשר מעוניינים לפנות להליך מחיקת חובות ואשר חוששים רק בשל העובדה כי, ברשותם דירת מגורים.

 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
הורים לילד שעבר התעללות בגן הבהירו לגננת במשפחתון החדש כי עליה לחבר אותם למצלמות המתעדות אונליין את מה שמתרחש בגן. מאחר שמערכת המצלמות הפסיקה לפעול, נקבע כי ההורים היו זכאים להוציא את הילד מהגן באופן מיידי וללא הודעה מראש
מאת: LawGuide | 06/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
דמרי - בן שחר משרד עו"דדמרי - בן שחר משרד עו"דאזור הצפון053-7298477משרדנו מתמחה בתחומי דיני העבודה פשיטות רגל- הוצאה לפועל ודיני משפחה.
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
שגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישורשגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישוראזור הדרום053-7105249משפחה ומקרקעין, משמורת, מזונות, הסכמי ממון, צוואות, יפוי כוח מתמשך והוצל"פ
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
שחר & שחר - משרד עו"דשחר & שחר - משרד עו"דירושלים והסביבה053-9377930ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים