שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג דיני עבודה פיצויי פיטורין: מי זכאי לקבל ובאיזה מועד?

פיצויי פיטורין: מי זכאי לקבל ובאיזה מועד?

 
מאת: מיכאל גנון ושות`, משרד עורכי דין    053-7105227| פורסם ב: 22/01/2017 | צפיות: 1547
5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 2)

  • איזור: אזור השרון והסביבה
  • כתובת: קבלת קהל בהרצליה וברחובות
  • עיר: הרצליה
  • טלפון: 053-7105227
רוצה שנחזור אליך?
אל מיכאל גנון ושות`, משרד עורכי דין
 

פיצויי פיטורין הנם תשלום המשולם לעובד, בעת הפסקת עבודתו, מיוזמתו של המעסיק. עובד אשר פוטר על ידי מעסיקו שנה אחת או כמעט שנה אחת, לאחר תחילת עבודתו, יהיה זכאי לפיצויי פיטורין


קראו עוד בתחום

לכמה זכאים? שיעור פיצויי הפיטורין, הינו שכר של חודש אחד לכל שנת עבודה. הנוסחה הינה, גובה המשכורת האחרונה כפול מספר שנות העבודה. עם זאת, ישנם מקרים נוספים:


• עובד לפי שעות: עושים ממוצע מספר השעות שעבד ב 12 החודשים האחרונים, טרם פיטוריו, כפול השכר האחרון לשעה שקיבל.

 

• עובד בשכר בסיס + עמלות, כגון אנשי מכירות וכדומה: בנוסף לשכר הבסיס מחשבים את גובה העמלה הממוצעת ב 12 החודשים האחרונים, טרם פיטוריו. עמלה ממוצעת זו מוסיפים לשכר הבסיס.


• עובד בשכר משתנה, כגון עובד שקיבל העלאה או הורדה בשכר, מספר חודשים טרם פיטוריו, עושים ממוצע שכרו ב 12 החודשים האחרונים, כך שיכלול באופן משוכלל, גם את השכר לפני השינוי וגם לאחריו.

 

• עובד העובר ממשרה חלקית למלאה או ממלאה לחלקית, גם כאן יבוצע ממוצע משוכלל של שכרו, ומתוך ממוצע זה יגזרו פיצויי הפיטורין.


• השכר המחושב לצורך פיצויי פיטורין הוגדר בתקנות, והוא כולל את שכר היסוד, תוספת הוותק, תוספת יוקר מחיה, תוספות שונות על פי הסכמים קיבוציים וצווי הרחבה, עמלות / פרמיות מכירה או עמידה ביעדים (להבדיל מבונוס חד פעמי, אשר לא נכלל בחישוב פיצויי פיטורין).


מתי זכאים?


• התנאים לקבלת פיצויי פיטורין, הינם בראש ובראשונה, קיומם של יחסי עובד מעביד. אם אין יחסי עובד מעביד, לא תהיה זכאות לפיצויי פיטורין. כלומר, אם העובד הינו בגדר קבלן משנה עצמאי הנותן שירותים ליזם או לקבלן אחר, לא יהיו כאן יחסי עובד מעביד.

 

• התנאי היסודי השני הינו שיהיו פיטורין. אם עובד התפטר מיוזמתו (שלא עקב הרעה בתנאים או התנכלות או אונס אחר מטעם המעסיק), לא יהיה זכאי העובד לפיצויי פיטורין. על מנת שתקום הזכאות לפיצויי פיטורין, על המעסיק לפטר את העובד.

 

• השלמת תקופת העבודה הנדרשת, הינו שנת עבודה שלמה או בסמוך לשנת עבודה שלמה, ועובד עונתי, כגון בחקלאות, צריך להשלים שתי עונות עבודה.


היות והיו מעסיקים, אשר ניצלו את הוראות החוק, כי עובד יהא זכאי לפיצויי פיטורין, רק לאחר שנת עבודה מלאה, ופיטרו את העובד לאחר 11 חודשים ושבו ושכרו אותו לאחר חודש, ובכך מנעו מהעובד מלצבור את זכויותיו, נקבע בחוק פיצויי פיטורין, כי גם עובד המפוטר בסמוך לשנת העבודה הראשונה, יראו את המעביד כמי שפיטר את העובד על מנת להימנע מתשלום פיצויי פיטורין.


בכך נסתמה הפרצה, אשר נוצלה רבות על ידי מעסיקים, בעיקר חברות כוח אדם וחברות ניקיון קבלניות.

 

• פשיטת רגל / חדלות פירעון של המעסיק, תיחשב כאילו העובד פוטר, והעובד יהא רשאי להגיש תביעת חוב בדין קדימה, למול המעסיק.

 

• כאשר העובד נאלץ להתפטר, לפי התנאים הקבועים בחוק ובפסיקה, נניח מהנדס שהמעסיק החליט להעבירו ממשרד המהנדס למשרת עוזר טכנאי או מקרה בו המעסיק חותך משמעותית בשכר או בשעות העבודה של העובד, אז יוכל העובד להתפטר בדין מפוטר. היינו, להתפטר ולדרוש בבית הדין לעבודה, שיכיר בו כאילו פוטר מיוזמת המעסיק.

 

• ישנם מקרים נוספים, בהם יוכל עובד להתפטר בדין מפוטר, נניח עקב לידה, מצב רפואי, שינוי מקום מגורים, התגייסות לצה"ל ועוד.

 

מתי מקבלים?


את פיצויי הפיטורין, צריך המעסיק לשלם לעובד המפוטר, מיד עם סיום העסקתו. במידה והמעסיק לא משלם את פיצויי הפיטורין, רשאי העובד לפנות אל בית הדין לעבודה ולהגיש תביעה כנגד המעסיק על אי תשלום פיצויי הפיטורין ולדרוש את תשלומם בצירוף הצמדה למדד, דמי הלנת פיצויי פיטורין (בגובה תשלום פיצויי הפיטורין) ותוספת של 20 אחוז מסכום פיצויי הפיטורין, בגין כל חודש הלנה.


 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל מיכאל גנון ושות`, משרד עורכי דין
עוד בנושא דיני עבודה
חדשות ופסקי דין בנושא דיני עבודה
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


בוים & תומא עורכי דיןבוים & תומא עורכי דיןאזור המרכז053-8007674משרד ותיק ופעיל העסוק בדיני עבודה, נזקי גוף, רשלנות רפואית וביטוח לאומי.
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
רות רפאלי, משרד עו"דרות רפאלי, משרד עו"דאזור השרון והסביבה053-8007615משרד בוטיק העוסק בדיני עבודה על כל רבדיו, לרבות ייצוג בתביעות אזרחיות.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
אליס שמאי עורכת דיןאליס שמאי עורכת דיןאזור המרכז053-7931319עוסקת בלשון הרע, הטרדה מינית ,דיני עבודה וחוזים יחס אישי לכל אורך הטיפול.
קן-דרור הראל ושות` - משרד עו"דקן-דרור הראל ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-6112809משרדנו מעניק ייעוץ וטיפול במשפט מסחרי, דיני עבודה ודיני נזיקין.
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`אזור השרון והסביבה053-9370240עוסקות בנזיקין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות וכספיות
אזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזור המרכז053-9428375עוסק בדיני עבודה, דיני נזיקין על כל רבדיהם ומשפט מסחרי. מייצג בכל הערכאות.
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
עו"ד אביב סטרול עו"ד אביב סטרול אזור המרכז053-6112811עוסק בתחומים: דיני משפחה, דיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל
משרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפוןמשרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפוןאזור המרכז053-9386720עוסק בדיני עבודה בדגש על זכויות עובדים ובפשיטות רגל במחיקת חובות.
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
דוד סער, משרד עו"דדוד סער, משרד עו"דאזור המרכז053-9428975עוסק בתביעות נזקי גוף, דיני עבודה, ביטוח, פנסיה
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב