שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג מקרקעין נדלן התפתחויות בשוק הדיור המוגן

התפתחויות בשוק הדיור המוגן

 
מאת: עו"ד רקפת שפיים מרדכי    053-9428907| פורסם ב: 09/01/2017 | צפיות: 1061
2.3 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 3)

  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת:
  • עיר: כפר סבא
  • טלפון: 053-9428907
רוצה שנחזור אליך?
אל עו"ד רקפת שפיים מרדכי
 

בתקופה האחרונה עובר שוק הדיור המוגן שינויים משמעותיים. במטרה לנסות ולהנגיש כלכלית את העסקה, מוכתבים כללים חדשים הנובעים בין השאר מהעליה במחירי הנדל"ן, מהריבית הנמוכה במשק, מהיצע הדירות ומהשינויים בחוק הדיור המוגן (בפרט סעיף הבטוחות)


קראו עוד בתחום

בואו ניקח לדוגמא את אחת הדילמות איתן מתמודדים אנשים השוקלים מעבר לדיור מוגן, האם למכור את דירתם כדי שכספי התמורה יהוו מקור למימון הפיקדון? ומה אם החיים בדיור מוגן אינם נכונים עבורם?


בתי דיור מוגן הסיקו כי אנשי הגיל השלישי, ששוקלים את המעבר, מתעכבים משמעותית בקבלת ההחלטה עקב חשש זה, וחשבו על שיטות התקשרות שונות על מנת להפיגו.


נבחן מספר שיטות שהתפתחו כדי לאפשר מעבר לדיור מוגן ללא מכירת דירת המגורים (או מכירתה בשלב מאוחר יותר):


מסלול פקדון נדחה


במועד חתימת ההסכם משלם הדייר סכום נמוך (בדרך כלל כ- 70,000 שקלים) ואת הפקדון ישלם כעבור מספר חודשים עד שנה. בתקופת הדחייה ישלם הדייר רק תשלום חודשי. תקופת זו מאפשרת לדייר לחוות ולבדוק האם החיים בדיור מוגן אכן נכונים עבורו. אם יחליט שכן, ימכור את דירתו ומכספי המכירה ישלם את הפיקדון.

 

מסלול תשלום שחיקה שנתי


במסלול זה, משלם הדייר תשלום חודשי, ופעם בשנה הוא משלם סכום נוסף. סכום זה מורכב מרכיב הריבית שממנה אמור היה בית הדיור המוגן ליהנות אם היה מחזיק פיקדון ומרכיב השחיקה.


מסלול שכירות


על פי מסלול זה משלם הדייר רק תשלום חודשי. התשלום הזה גבוה משמעותית מהתשלום במסלול הפקדון, ולכן מתאים יותר לבעלי הכנסה גבוהה. במסלול זה יש להביא בחשבון רכיבים נוספים - ההצמדה למדד והעלאה שמותאמת לשינויים בעלויות התפעול השוטף (כפי שקבע חוק הדיור המוגן), אשר בהתאם לחוק המספרים הגדולים, ההשלכה הכלכלית שלהם גבוהה יותר.

 

כתוצאה מהריבית הנמוכה בשוק, אשר אינה מניבה תשואה על כספי הפקדונות בבנקים, בתי הדיור המוגן מעדיפים את מסלול השכירות או מסלול של תשלום שחיקה שנתי. בנוסף, במסלול פקדון חייבים בתי הדיור המוגן להציע בטוחה ולשאת ב- 20% מעלותה. במסלול השכירות, לעומת זאת, אין צורך לתת בטוחה ובכך משוחרר בית הדיור המוגן בהיבט זה.


בנושא הבטוחה, קיימת היום הצעת חוק לשינוי סעיף הבטוחות. בהתאם להצעת החוק, יחויבו בתי הדיור המוגן לספק לדיירים, החדשים והקיימים, ערבות בנקאית או לחילופין פוליסת ביטוח (שכרגע אין חברת ביטוח שמציעה כזו פוליסה) על חשבונם. קיים חשש בקרב בתי הדיור המוגן ממשמעותה של בטוחה זו ומהשלכותיה עליהם. המחוקק מודע לחששות אלו ויערוך דיון נוסף בנושא.


אפשרות נוספת שנבחנת היא האפשרות של משכנתא (כיום האפשרות של משכנתא היא אחת מתוך ארבעה סוגי בטוחות שבהן רשאי, אך לא חייב, בית הדיור המוגן לבחור).


שינוי נוסף שעובר על שוק הדיור המוגן נוגע להתרחבות שלו. בתקופה האחרונה אנו רואים תנופה במימוש זכויות הבנייה בקרקעות שהקצתה המדינה לפרוייקטים של דיור מוגן.


נביא רשימה חלקית של מתחמי דיור מוגן העתידים להבנות:


עזריאלי זכו בקרקע בראשון לציון, במודיעין ובלהבים (פרט לכך הם גם רכשו את פאלאס בתל אביב ואת אחוזת בית ברעננה).


גם עד 120 זכו בקרקע במודיעין.


אחוזת נווה חוף תבנה בית נוסף במזרח ראשון לציון.


מגדלי הים התיכון סיימו לבנות את השלב הראשון של הפרויקט בגני תקווה.


בית בלב החלה לבנות עוד בית בפתח תקווה.

 

 

מאת: עו"ד רקפת שפיים מרדכי

 

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה ו/או קבלת כל החלטה.


הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.


כל הזכויות במאמר זה שמורות לעו"ד רקפת מרדכי שפיים ואין לעשות בו כל שימוש לרבות העתקתו.


 המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר
דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא מקרקעין נדלן
חדשות ופסקי דין בנושא מקרקעין נדלן
בית המשפט חייב חברת קבלן שהייתה אחראית לבניית הדירה לשלם פיצויים בסכום של כ-39 אלף שקלים עבור תיקון הליקויים, ירידת ערך הנכס וכן עבור עוגמת הנפש שנגרמה לרוכשת כתוצאה מהליקויים
מאת: LawGuide | 08/04/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
עו"ד חיים אליהעו"ד חיים אליהאזור המרכז053-7101868הצלחות מוכחות בדיני תעבורה, משפט פלילי ותכנון ובניה
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד גיא אורןעו"ד גיא אורןאזור המרכז053-6130155עוסק בצוואות, ירושות, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון	בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון אזור השפלה והסביבה053-7933102עוסק בדיני משפחה ומעמד אישי, מקרקעין, הוצל"פ וחדלות פרעון
עו"ד שי טלעו"ד שי טלאזור המרכז053-8007594ניסיון מעל 10 שנים בדיני עבודה, דיני ספורט, מקרקעין נדל"ן ומשפט אזרחי
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות
מוטי שחר, עו"ד ומגשרמוטי שחר, עו"ד ומגשראזור המרכז053-7101178עוסק בלשון הרע, דיני חברות, פשיטות רגל ומשפט אזרחי
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ייעוץ וליווי משפטי לעסקים, חברות ושותפויות, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566בית משפט, נדל"ן, חוזים, נזיקין, דיבה, דיני עבודה ומשפחה
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר