שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג דיני עבודה פיצויי פיטורין לעובד שהתפטר: התפטרות בדין מפוטר

פיצויי פיטורין לעובד שהתפטר: התפטרות בדין מפוטר

 
מאת: משרד עורכי דין לבנה קציר    053-8007707| פורסם ב: 21/12/2016 | צפיות: 3442
5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 1)

  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: הירקון 67
  • עיר: בני ברק
  • טלפון: 053-8007707
רוצה שנחזור אליך?
אל משרד עורכי דין לבנה קציר
 

באילו נסיבות ניתן לקבל פיצויי פיטורין גם אם העובד התפטר ולא פוטר?


קראו עוד בתחום

אמנם, כידוע, עובד המתפטר מעבודתו איננו זכאי לפיצוי פיטורין, שכן אלה, במהותם, מוענקים לעובד על ידי המעביד במקרים של הפסקת עבודה כפויה, וכפיצוי על אבדן מקור הכנסתו, אולם, חוק פיצויי פיטורים, תשכ"ג-1963 קובע סייגים ומפרט מקרים, בהם למרות שהפסקת ההתקשרות בוצעה ביוזמתו של העובד, עדיין חייב יהיה המעביד לשלם לו פיצוי פיטורין.

 

חוק פיצוי פיטורין: מי זכאי לקבלת פיצוי פיטורין גם במקרה של התפטרות?


עובדים שעבורם הופרשו כספים לקופת הפיצויים (במסגרתו של הסדר עליו חל סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים), או עובדים שהמעסיק הפריש עבורם כספים לביטוח הפנסיוני (8.33% בכל חודש). במקרה כזה, העובדים לא יהיו זכאים לקבלת פיצוי פיטורין או השלמת הפיצויים במזומן.


כמו כן, עובדים שהתפטרו לאחר שנת עבודה שלמה, או עובדים עונתיים בשנתיים רצופות - שלושה חודשים רצופים בשנה שבהם עבדו 60 ימים לכל הפחות, באחת מהנסיבות הבאות:


• הגעתו של העובד לגיל פרישה.


• פטירת העובד - יורשיו של העובד יהיו זכאים לקבלת פיצוי פיטורין.


• התפטרות של הורה - עובדת לאחר לידה (לצורך הטיפול בילד), לאחר קבלת ילד לאימוץ, לאחר קבלת ילד מאם פונדקאית או לאחר קבלת ילד למשפחת אומנה - הזכאות היא בפרק זמן של תשעה חודשים מהלידה.


• מצב בריאותי לקוי של העובד או של בן משפחתו.


• בעת הרעה כלשהי בתנאי העבודה - במקרה כזה, על העובד ליידע את המעסיק על פגיעתו בטרם התפטרותו ולתת למעביד את ההזדמנות לתיקון המצב. עובד המתפטר בעת חילופי מעסיקיו, עשוי להיות זכאי לקבלת פיצוי פיטורין (במידה ובחר להמשיך לעבוד במקום עבודתו הנוכחי ויפוטר/ יתפטר בנסיבות המזכות בקבלת פיצוי פיטורין, יהיה זכאי העובד לפיצוי עבור כל תקופת העסקתו).


• פטירת המעסיק, פשיטת רגל או פירוק עסקו של המעסיק.


• שינוי מקום מגורים ומעבר למקום מרוחק - זכאות על פי נסיבות מסוימות וסייגים המפורטים בחוק ובתקנות.


• במקרה של שהייה במקלט לנשים מוכות, לאישה אשר סמוך להתפטרותה שהתה במקלט במשך 60 ימים לכל הפחות.


• במצב של גיוס לכוחות הביטחון (צה"ל, משטרה או שב"ס) או במקרה של התנדבות לשירות לאומי.


• בחירה למשרת ראש רשות מקומית או סגן ראש רשות מקומית וכהונה במשכורת.


• אי חידוש חוזה עבודה קצוב בזמן.


• עובד עונתי אשר עבד לפחות שלוש עונות רצופות ולא הובטחה לו עבודה רצופה במקום העבודה הנוכחי.

 

חישוב פיצויי פיטורין במקרה שהם פיצויי התפטרות


לפני סיום ההעסקה ימלא העובד על גבי טופס 161 א' (הודעת עובד עקב פרישה מעבודה) פרטים אישיים ותקופת העסקתו אצל המעסיק הנוכחי. כמו כן, יידרש למלא בטופס זה את מקומות העבודה הנוספים בהם עבד במהלך תקופת ההעסקה אצל המעסיק הנוכחי (ופירוט תשלומי פיצויי פיטורים שקיבל מאותם מעסיקים).


המעסיק ימלא טופס 161 (הודעת מעביד על פרישה מעבודה של עובד) אשר יימסר לעובד. מכאן, ישולמו פיצוי פיטורין בשתי דרכים אפשריות:


• ישירות מהמעסיק לעובד - לא יותר מ-15 יום לאחר סיום ההתקשרות התעסוקתית.


• שחרור כספים שהופרשו לקרן הפיצויים או לקרן הפנסיה, והעברתם לעובד מהקרן.

 

חישוב פיצויי הפיטורין מבוסס על רכיבי השכר שיובאו בחשבון שכר עבודה: כשכר יסוד, תוספות ותק, תוספות יוקר מחיה, תוספת משפחה ותוספת מחלקתיות או מקצועיות. בפסיקות עבר נקבע, כי רכיבים שהם בגדר "תוספות", למעט הרכיבים שפורטו, לא יהוו חלק מ"שכר היסוד" לצורך חישוב פיצויי פיטורין.


עם זאת, נקבע גם כי יש צורך לבחון בכל מקרה לגופו, האם הרכיב/התוספת, הוא "תוספת אמיתית". במידה ומדובר ב"תוספת אמיתית", היא לא תילקח בחשבון לעניין חישוב פיצוי פיטורין.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא דיני עבודה
חדשות ופסקי דין בנושא דיני עבודה
מוכרת שעבדה בפיצוציה במשך חמש שנים הוכיחה כי הופלתה בשכרה יחסית לעמיתיה הגברים, ואף לא קיבלה שכר עבור שעות נוספות כדין וזכויות נוספות המגיעות לה. היא תקבל פיצויים של כ-93 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 03/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
דניאל קליין, משרד עורכי דיןדניאל קליין, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9370267המשרד עוסק בתחום דיני עבודה כתחום עיקרי תוך מיצוי זכויות העובד
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
עו"ד ארנסט גדייבעו"ד ארנסט גדייבאזור השפלה והסביבה053-9428890המשרד עוסק בתחום דיני העבודה, המקרקעין, הוצאה לפועל ומשפט אזרחי-מסחרי
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים
דמרי - בן שחר משרד עו"דדמרי - בן שחר משרד עו"דאזור הצפון053-7298477משרדנו מתמחה בתחומי דיני העבודה פשיטות רגל- הוצאה לפועל ודיני משפחה.
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין
שוובר - קלביר משרד עו"דשוובר - קלביר משרד עו"דאזור הצפון053-9386787המשרד עוסק בדיני משפחה וירושה, ייפוי כוח מתמשך, דיני עבודה ולשון הרע.
כפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןכפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןאזור המרכז053-8007609פעילותנו מתמקדת לדיני עבודה ותביעות ביטוח לרבות אובדן כושר עבודה וסיעוד.