שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג דיני עבודה הודעה מוקדמת לפיטורין או התפטרות

הודעה מוקדמת לפיטורין או התפטרות

 
מאת: משרד עורכי דין לבנה קציר    053-8007707| פורסם ב: 18/12/2016 | צפיות: 2624
3.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 2)

  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: הירקון 67
  • עיר: בני ברק
  • טלפון: 053-8007707
רוצה שנחזור אליך?
אל משרד עורכי דין לבנה קציר
 

הודעה מוקדמת מהווה את תחילת סיומה הרשמית של ההתקשרות בין עובד למעסיק. כאשר מעסיק מעוניין לפטר עובד, או כאשר עובד מעוניין לסיים את תקופת עבודתו אצל המעסיק, ייעשה שימוש בהודעה מוקדמת, על מנת לסיים את יחסי העבודה בדרך נעימה ככל האפשר ולתת לצד השני התרעה מקדימה, שתאפשר לו את זמן ההיערכות הנדרש לו


קראו עוד בתחום

חוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות, תשס"א-2001 מפרט את הזכויות והחובות החלים על העובד והמעביד ומעגן אותן במסגרת חקיקה מוסדרת.


הודעה מוקדמת לעובד במשכורת


עובדים ששכרם משולם על בסיס חודשי וקבוע ("עובדים במשכורת") זכאים להודעה מוקדמת מהמעביד לפי הוותק שלהם:


• עובד בעל ותק של פחות משנה - יהיה חייב במתן יום הודעה מוקדמת אחד עבור כל אחד משישה חודשי העבודה הראשונים, ויומיים וחצי עבור כל חודש נוסף, עד לתקופה מקסימלית של שלושה שבועות (לדוגמה - עובד שעבד שבעה חודשים, יהיה מחויב בהודעה מוקדמת של 1+2.5 ימים).


• עובד בעל ותק של שנת עבודה אחת ומעלה - מחויב במתן הודעה מוקדמת בת חודש ימים.

 

הודעה מוקדמת לעובד שעתי או יומי (עובד בשכר)


עובדים שעתיים/ יומיים, הנקראים "עובדים בשכר", זכאים אף הם לקבלת הודעה מוקדמת טרם פיטוריהם. תקופת הודעה זו משתנה בהתאם לוותק של העובד:


• עובד שלו ותק של עד שנת עבודה - יהיה זכאי לתקופה של יום הודעה מוקדמת למול כל חודש עבודה שלו.


• עובד בעל ותק של יותר משנה ופחות משלוש שנים - יהיה זכאי להודעה מוקדמת של 14 יום, ויום נוסף עבור כל חודשיים עבודה (לדוגמה - עובד שעבד שנתיים וחצי, יהיה זכאי ל-14+3 ימי הודעה מוקדמת).


• עובד בעל ותק של יותר משלוש שנים ופחות מארבע - יהיה זכאי להודעה מוקדמת של 21 יום, ויום נוסף עבור כל חודשיים עבודה (לדוגמה - עובד שעבד שלוש וחצי שנים, יהיה זכאי ל-21+3 ימי הודעה מוקדמת).


• עובד בעל ותק של שלוש שנים ומעלה - יהיה זכאי להודעה מוקדמת של חודש ימים.

 

הודעה מוקדמת להתפטרות - עובדים במשכורת


עובדים במשכורת החפצים להתפטר מעבודתם, מחויבים להודיע למעסיק על כוונתם זו בכתב, כאשר פרק הזמן ממתן הודעה מוקדמת להתפטרות ועד לסיום יחסי העובד-מעביד, משתנים על פי הוותק של העובד:


• עובד בעל ותק של פחות משנה - יהיה חייב במתן יום הודעה מוקדמת אחד עבור כל אחד משישה חודשי העבודה הראשונים, ויומיים וחצי עבור כל חודש נוסף, עד לתקופה מקסימלית של שלושה שבועות (לדוגמה - עובד שעבד שבעה חודשים, יהיה מחויב בהודעה מוקדמת של 1+2.5 ימים).


• עובד בעל ותק של שנת עבודה אחת ומעלה - מחויב במתן הודעה מוקדמת בת חודש ימים.

 

הודעה מוקדמת למעביד - עובדים שעתיים או יומיים (עובדים בשכר)


גם עובדים על בסיס יומי/ שעתי מחויבים במתן הודעה מוקדמת התלויה בוותק שלהם במקום העבודה:


• עובד שלו ותק של עד שנת עבודה - יהיה מחויב ביום הודעה מוקדמת למול כל חודש עבודה שלו.


• עובד בעל ותק של יותר משנה ופחות משלוש שנים - יהיה מחויב בהודעה מוקדמת של 14 יום, ויום נוסף עבור כל חודשיים עבודה (לדוגמה - עובד שעבד שנתיים וחצי, יהיה מחויב ב-14+3 ימי הודעה מוקדמת).


• עובד בעל ותק של יותר משלוש שנים ופחות מארבע - יהיה מחויב בהודעה מוקדמת של 21 יום, ויום נוסף עבור כל חודשיים עבודה (לדוגמה - עובד שעבד שלוש וחצי שנים, יהיה מחויב ב-21+3 ימי הודעה מוקדמת).


• עובד בעל ותק של שלוש שנים ומעלה - יהיה מחויב בהודעה מוקדמת של חודש ימים.

 

דגשים חשובים לנושא ההודעות המוקדמות


• במקרה של הודעה מוקדמת להתפטרות, הודעתו של העובד אינה צריכה לפרט את הסיבות שהביאו להתפטרותו, ואין למעסיק זכות לחייבו לציין את הסיבות שמאחוריה.


• פיטוריו של עובד ייעשו אך ורק לאחר קיום הליך שימוע תקין. לאחר מסירת ההחלטה הרשמית לידי העובד, תימסר לו הודעת הפיטורין, וספירת ימי ההודעה המוקדמת תחל.


• במהלך התקופה שמרגע מתן הודעת ההתפטרות/הפיטורין ועד למועד סיום העבודה, המעסיק והעובד עדיין נושאים במלוא החובות והזכויות שלהם האחד כלפי השני. כלומר, המעביד חייב להמשיך ולהעניק לעובד את אותם תנאי העבודה להם היה זכאי לפני כן, בעוד העובד מחויב להמשיך ולהעמיד את עצמו לרשות מקום העבודה בכובד הראש וברצינות בה עשה זאת לפני כן.


• במידה והצד היוזם את סיום ההתקשרות מחליט שלא להמשיך את ההתקשרות ולא לקיימה במשך ימי ההודעה המוקדמת, ישלם צד זה לצד השני חלף הודעה מוקדמת.


חלף הודעה מוקדמת יכול להתבטא במקרים שונים, לדוגמה:


במקרה של פיטורים או של התפטרות, המעסיק יכול לוותר על עבודתו של העובד בתקופת ההודעה המוקדמת ולשלם לו שכר מלא למשך תקופה זו, למרות שלא עבד.


במידה והעובד התפטר באופן מידי ולא מסר הודעה מוקדמת רשמית, יוכל המעסיק להפחית משכרו של העובד שכר בגין הימים בהם לא הגיע לעבודה.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא דיני עבודה
חדשות ופסקי דין בנושא דיני עבודה
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
משרד עו"ד רן קוסטיצקימשרד עו"ד רן קוסטיצקיאזור הדרום053-8007676המשרד מתמחה במתן ייצוג, ליווי ויעוץ בתחום החוזים, חברות נדל"ן ודיני עבודה
עו"ד ארנסט גדייבעו"ד ארנסט גדייבאזור השפלה והסביבה053-9428890המשרד עוסק בתחום דיני העבודה, המקרקעין, הוצאה לפועל ומשפט אזרחי-מסחרי
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
נעים, קוניין ושות` – משרד עורכי דיןנעים, קוניין ושות` – משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9429017משרדנו בעל ניסיון רב בתחומים: דיני משפחה, נזיקין, רשלנות רפואית ודיני עבודה.
כפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןכפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןאזור המרכז053-8007609פעילותנו מתמקדת לדיני עבודה ותביעות ביטוח לרבות אובדן כושר עבודה וסיעוד.
דניאל קליין, משרד עורכי דיןדניאל קליין, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9370267המשרד עוסק בתחום דיני עבודה כתחום עיקרי תוך מיצוי זכויות העובד
דוד סער, משרד עו"דדוד סער, משרד עו"דאזור המרכז053-9428975עוסק בתביעות נזקי גוף, דיני עבודה, ביטוח, פנסיה
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`אזור השרון והסביבה053-9370240עוסקות בנזיקין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות וכספיות
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
מזל רבה משרד עו"דמזל רבה משרד עו"דאזור השפלה והסביבה053-7298217 כל דיני העבודה, תביעות נזיקין יעוץ לפני חקירה במשטרה אזור המרכז והשפלה
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין