שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג מסחרי, חברות ועסקים עולם הזכיינות: סיכון מחושב או אליה וקוץ בה?

עולם הזכיינות: סיכון מחושב או אליה וקוץ בה?

 
מאת: גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורר    053-9428571| פורסם ב: 07/12/2016 | צפיות: 2013
  • איזור: אזור השפלה והסביבה
  • כתובת: תל אביב: החשמונאים 100. רחובות: רחוב מדע 8
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-9428571
רוצה שנחזור אליך?
אל גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורר
 

בשנים האחרונות אנו עדים להתפתחות הולכת וגואה של עסקים רבים המצעים כמעט לכל מי שחפץ ויש לו האמצעים, לקבל היתר שימוש בשם מסחרי, במוניטין, בפרודוקטים של "הרשת המזכה" בשיטת זכיינות. מהם הסיכונים?


קראו עוד בתחום

שוק הזכיינות מגלגל בשנה כ-16 מיליארד דולר, היקף כלכלי נאה לכל הדעות. למעשה, מדינת ישראל שופעת ברשתות ובעלי עסקים אשר מציעים למכירה את סניפיהם בתמורה לשמירת הצביון, הסמל המסחרי והמוצר העסקי, אלא שכשמזדמנת לנו עסקת זכיינות אנו צרכים לבדוקה היטב.


סיכון מחושב


מודל הזכיינות מחד הינו מפתה ומגרה את בלוטות האומץ, אך עלול מאידך לגרום להתרסקות כלכלית גדולה במידה ולא מתחמשים בעורך דין, במידע ובגורמים הרלוונטיים.


מלבד הסכום הנקוב אותה דורשת הרשת למכירת הזכיינות, יש לבצע בדיקות משפטיות נאותות ולקבל ייעוץ בנוגע ל"הלך הרוח" ואופן ההתנהלות אותה דורשת הרשת מהזכיין.


אותו סיכון מחושב חייב להימדד באופן כמותי, יש צורך להגדיר היטב מה תהיה העלות מול התועלת במידה ותרחיש מסוים יתרחש או לא יתרחש.


הסיכון או יותר נכון הסיכונים הקיימים נחלקים לשניים: הפן כלכלי, המתבטא בכך שעל הזכיין לדעת שמעבר לתשלום סכום ראשוני עבור רכישת הזיכיון אותו הוא אמור לממן ברובו מהונו האישי, עליו לשלם תמלוגים חודשיים.


בנוסף, ישנם סיכונים בפן ההתנהלות העסקית, בכך שעל הזכיין חובה להשתתף בעלויות פרסומי הרשת, לקבל תכתיבים שונים של הרשת, ולהתחייב לרכוש דרך המזכה את חומרי הגלם שלו ואף להיעזר רק בשירותיהם של אנשי מקצוע העובדים עם הרשת, כך שבפועל קיימת לזכיין עצמאות ניהולית אך היא מוגבלת לשורה של דרישות ונהלים ואי עמידה ביעדים אלו עלולה לגרום להפרת ההסכם בין הזכיין לחברה אשר תוביל אותו לתביעה לא פשוטה כלל וכלל.


מאידך, לזכיינות קיים יתרון על פני תפקידים ועבודות אחרות הנמצאות בשוק כיום, אחד היתרונות הבולטים בזכיינות הוא, שהזכיין אינו חייב להיות מומחה בתחום העסק שיקים. חלק מחבילת הזיכיון שעליה משלם הזכיין, כוללת סיוע במציאת מיקום מתאים להקמת הסניף, ליווי כל תהליך ההקמה והדרכת הזכיין וצוות עובדיו. מהזכיין נדרשים - כישורים ניהוליים, גישה שיווקית ויכולת כלכלית בלבד, לא תואר אקדמי ולא ניסיון קודם כעצמאי אשר מהווה יתרון עצום.


הזכיין אמור לדעת כי הצלחת הסניף שבגינו הוא רוכש זיכיון, תלויה אך ורק במאמציו שלו וכי החברה ו/או הרשת המזכה ו/או מי מנציגיה אינם ערבים להצלחתו. ישנם מספר רב של מודלים, מתכונות, והיקפי זכיינות שאינם ברורים לכל עין, אך אדם עם כישורים ניהוליים, יכולת שיווק מבריקה, כיס מספיק עמוק וכריזמה מגדילים את סיכוייו להצליח בכמה דרגות.


חקיקה רלוונטית


בישראל, עולם הזכיינות נסמך כמעט באופן אבסולוטי על חוק החוזים (חלק כללי), תשל"ג – 1973, זאת בהיעדר חקיקה ספציפית להסכמי זכיינות אשר מסדירה את יחסי הכוחות בין המזכה לזכיין.


בכך, ללא כל חוק מוסדר נוצר חלל ריק אשר מותיר את השופטים המלומדים בעמדה החשופה למתן פרשנות סותרת מעת לעת, ועלולים לגרום לעיוותי דין קדימה.


נניח לדוגמא שיוסי רכש את זכות הזכיינות של רשת מכוני כושר גדולה באזור תל אביב ואברהם רכש את אותה זכות זכיינות באזור רמלה ובאותם תנאים, לאחר מספר שנים, דין ודברים שניהם (יוסי ואברהם) נקלעו לסכסוך עסקי דומה עם הרשת, אשר הגיע לערכאות בתי המשפט, ההכרעה הותירה את יוסי עם פיצוי כספי ואת אבי עם חוב כספי!


זוהי תוצאה ריאלית ומעשית כאשר לשופטים אין את הכלים המשפטים, קרי חוקים ספציפיים אשר ינחו אותם לצורך הכרעה בנושאי זכיינות.
לכן, יש צורך מאותו רוכש זכיינות לחשב ולנהל באופן נכון ומדוקדק את המו"מ טרם הוא חותם על הסכם הזיכיון, בין אם זה בדמי הזיכיון אותם ישלם במעמד החתימה, דרך התמלוגים העתידיים אותם תדרוש החברה, ועד הזכויות הקיימות לזכיין למול החברה.


חשוב לציין, כי אין בטוחה של מאת אחוזים כי הסיכון המחושב של רוכש הזכיינות יפתור את כל בעיותיו, אמנם ישנו סיכוי גדול כי יצליח ויתעשר, אך גם קיימת האפשרות שבמקרה וייקלע לסכסוך משפטי עם אותה הרשת, עקב הסדר זיכיון פרוץ ודרקוני, תיגרם לרוכש תחושת מועקה מכאיבה לכיס ולנפש.


לפיכך, חשוב מאוד לכל שהחליט להיכנס לתחום הזכיינות להסתייע בעורך דין מנוסה בתחום, שיוכל להעניק את הייעוץ המקצועי ביותר שניתן לקבל, עורך דין אשר יקפיד לקבוע בהסכם הזיכיון את המקרים בהם יוכל כל צד לסיים את הסכם זה ולהימנע מלאפשר לזכיין ו/או לרשת לסיים את ההסכם מסיבה כמעט אמורפית של "פגיעה ביחסי האמון".


האמור לעיל כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לשני המינים.


כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה שמורות לרבות, הטקסטים, התיאורים, עיצוב האתר, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים למשרד עורכי דין הרשקוביץ ושות' בלבד. אין להעתיק להפיץ, לשכפל, למכור, לפרסם, לשדר או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר וכל דבר אחר המוצג באתר אלא אם ניתנה רשות במסמך לכך בכתב ומראש ממשרד עורכי דין הרשקוביץ ושות'©


האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום. בכל מקרה, השימוש באמור במאמר זה אינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בדרך כלשהי, בין משרד עו"ד הרשקוביץ ובין המשתמש, משרד עו"ד גיא הרשקוביץ אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה, כל עוד השימוש במידע נעשה שלא באמצעות משרד עו"ד גיא הרשקוביץ.


 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא מסחרי, חברות ועסקים
חדשות ופסקי דין בנושא מסחרי, חברות ועסקים
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
אליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-6130820מהמשרדים המשפיעים לפי DUN`S 100, מחלקות: מקרקעין, מסחרי, מנהלי ועוד.
עו"ד עדי מלאכיעו"ד עדי מלאכיאזור השרון והסביבה053-7293465עוסקת בתחומים מקרקעין נדל"ן, חוזים, מסחרי ועסקים, צוואות וירושות.
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
עו"ד ארנסט גדייבעו"ד ארנסט גדייבאזור השפלה והסביבה053-9428890המשרד עוסק בתחום דיני העבודה, המקרקעין, הוצאה לפועל ומשפט אזרחי-מסחרי
תום יעקב, משרד עורכי דין וגישורתום יעקב, משרד עורכי דין וגישוראזור המרכז053-6112891עוסק בהוצאת תו נכה, רישוי עסקים, הוצאה לפועל, תאונות דרכים ודיני עבודה.
משרד עו"ד רן קוסטיצקימשרד עו"ד רן קוסטיצקיאזור הדרום053-8007676המשרד מתמחה במתן ייצוג, ליווי ויעוץ בתחום החוזים, חברות נדל"ן ודיני עבודה
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין