שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג נזקי גוף ותאונות הכרה בצרידות ופגיעה במיתרי הקול כפגיעה בעבודה

הכרה בצרידות ופגיעה במיתרי הקול כפגיעה בעבודה

 
מאת: עו"ד דן גנון    053-7101852| פורסם ב: 23/11/2016 | צפיות: 3057
5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 3)

  • איזור: אזור הצפון
  • כתובת: חסן שוקרי 2
  • עיר: חיפה
  • טלפון: 053-7101852
רוצה שנחזור אליך?
אל עו"ד דן גנון
 

כיצד ניתן להכיר בצרידות כפגיעה בעבודה ומהם התנאים לכך?


קראו עוד בתחום

סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה- 1995 קובע כי "פגיעה בעבודה" היא "תאונת עבודה או מחלת מקצוע". מכאן, שעל-פי לשון החוק, ניתן לכאורה להכיר בפגיעה בעבודה רק במקרים בהם מדובר באירוע תאונתי (שאירע לעובד תוך כדי ועקב עבודתו) או במחלה שנמנית על הרשימה הסגורה של מחלות המקצוע (אשר מפורטת בתוספת השנייה לתקנות הביטוח הלאומי (ביטוח מפני פגיעה בעבודה), תשי"ד-1954).


האם צרידות יכולה להיחשב מחלת מקצוע?


צרידות, אשר נגרמת כתוצאה משימוש ניכר במיתרי הקול לאורך שנים - איננה נמנית על רשימת מחלות המקצוע המוכרות. משכך, הדרך להכרה בה כפגיעה בעבודה (כמו גם במחלות רבות נוספות שאינן נכללות ברשימת מחלות המקצוע) היא על ידי שימוש בתורת המיקרוטראומה, אשר במסגרתה יכולה המחלה להיות מוכרת כפגיעה בעבודה, ככל והנפגע יוכיח קיומן של פגיעות זעירות, חוזרות ונשנות לאורך השנים, שכל אחת מהן גרמה לנזק זעיר, עד שהצטברות הנזקים הללו הובילו לנזק ממשי.


הכוונה בעיקר לאותם מקרים בהם מדובר בגידולים או נגעים שמופעים על מיתרי הקול ואשר מובילים לצרידות (יבלות, פוליפים, נגעים וגידולים ממאירים ואחרים), שכן במקרים אלה הפגיעה היא תוצאה של שימוש יתר במיתר הקול.


איך ניתן להוכיח כי הצרידות נגרמה עקב פגיעה בעבודה?


נטל ההוכחה במקרים אלה מוטל במלואו על המבוטח, אשר עליו לעבור מספר משוכות, בטרם תוכר הפגיעה כפגיעה בעבודה:


ראשית, על הנפגע להוכיח תחילה כי בכלל קיימת תשתית ראייתית ועובדתית מספקת לכך. בהקשר זה מוטל עליו הנטל להוכיח כי הוא אכן נדרש בעבודתו לעשות שימוש ניכר במיתרי הקול שלו (קרי, לדבר - והרבה). חשוב לציין כי לא כל עבודה שכרוכה בדיבורים יכולה להוות תשתית ראייתית מספקת ויש לבחון, בין היתר, את משך תקופת העבודה, היקף המשרה, אופן העבודה וכדומה.


שנית, ככל והונחה תשתית ראייתית מספקת כאמור, על הנפגע להוכיח קשר סיבתי רפואי ומשפטי בין הליקוי במיתרי הקול לבין תנאי העבודה. זאת ייעשה באמצעות חוות דעת של רופא מומחה (בדרך כלל בפגיעות מסוג זה ימונה רופא א.א.ג).


חשוב להבין, כי בדומה לרוב הפגיעות שמוכרות על פי תורת המיקרוטראומה, גם פגיעה במיתרי הקול הינה פגיעה שנגרמת, ברוב המקרים, כתוצאה ממספר גורמים, אשר חלקם קשורים לתנאי העבודה של הנפגע וחלקם כלל אינם קשורים לעבודה (למשל עישון, תהליכים תחלואיים טבעיים במיתרי הקול ועוד).


על הרופא המומחה, במקרים כאלו, לקבוע תחילה האם קיימת סבירות של למעלה מ-50% לקשר סיבתי כלשהו בין הפגיעה לבין תנאי העבודה. ככל ותשובתו תהא חיובית - עליו לקבוע מהו משקלו של הגורם התעסוקתי מבין כלל הגורמים, כאשר על פי פסיקת בתי הדין לעבודה, די בקביעה כי ההשפעה של תנאי העבודה, מסך כלל הגורמים, עולה על 20%, על מנת להכיר הכרה מלאה בפגיעה במיתרי הקול כפגיעה בעבודה.

 

ואכן, בפסיקה ניתן למצוא מגוון מקרים שבהם הוכרה פגיעה במיתרי הקול כפגיעה בעבודה. למשל:


• הוכרה צרידות כרונית שבה לקתה מורה לתפירה כתוצאה מהצורך לגבור על רעש מכונות התפירה.


• הוכרה פגיעה במיתרי הקול של מרצה במכללה, שלימד שנים ארוכות בהרצאות פרונטליות מול מספר גדול של סטודנטים.


• הוכרה פגיעתו של שחקן תיאטרון, אשר לקה בגידול סרטני במיתרי הקול שלו. נקבע כי השימוש התדיר והניכר שעשה השחקן בקולו במסגרת עבודתו היווה גורם ישיר ודומיננטי להתפתחות המחלה (וזאת, חרף קיומם של גורמי סיכון אחרים, לרבות עישון).


• הוכרה פגיעה של אישה שעבדה כ-6 שנים בעבודת טלמרקטינג והופיע לה פוליפ על אחד ממיתרי הקול. נקבע כי מדובר בפגיעה שהיא אופיינית ומובהקת לפגיעה שתיתכן אצל בעלי-מקצוע שעבודתם דורשת שימוש ניכר בקול.


• הוכרה פגיעה של עובדת במוקד טלמרקטינג ומענה טלפוני, אשר נקבע כי הצרידות שממנה היא סובלת הוחמרה כתוצאה מעבודתה (וזאת, הגם שמדובר היה בתקופת עבודה קצרה של כשנה וחצי בלבד).


• הוכרה פגיעתה של טלפנית במוקד טלפוני, שעבדה בעבודתה הנ"ל במשך כ-6 שנים. נקבע כי קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתה לבין הופעת יבלות על מיתרי הקול שלה, אשר גרמו לה לצרידות.

 

הנה כי כן, ניתן לראות כי בתי הדין לעבודה היו מוכנים להכיר בפגיעות של בעלי מקצוע שונים, אשר עבודתם כרוכה בשימוש ניכר בקולם (בעיקר מורים, מרצים, אנשי מכירות, טלפנים, עובדי טלמרקטינג וכדומה) וזאת- גם במקרים בהם מדובר בתקופת עבודה קצרה יחסית.


חשוב לציין, כי ככל והפגיעה אכן מוכרת כפגיעה בעבודה, זכאי הנפגע, בין היתר, לבקש מהמוסד לביטוח לאומי לעמוד לבדיקה בפני ועדה רפואית, אשר תקבע את אחוזי הנכות שמגיעים לו כתוצאה מהפגיעה.


ככל והוועדה תקבע לנפגע נכות יציבה בשיעור של למעלה מ-20% - יהא הנפגע זכאי לקצבה חודשית וככל ותיקבע לו נכות יציבה אשר גבוהה מ-9% אך נמוכה מ-19% - יהא הנפגע זכאי לתשלום מענק חד פעמי (באשר לאופן קביעת דרגת הנכות, כמו גם לחישוב הקצבה או המענק בהתאם לדרגת הנכות שנקבעה על ידי הוועדה הרפואית - ראה מאמר נפרד).
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף ותאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף ותאונות
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
יניר הראל ושות`יניר הראל ושות`אזור המרכז053-6112830בעל 20 שנות ניסיון בתביעות ביטוח, אובדן כושר עבודה וביטוח סיעודי
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
מזל רבה משרד עו"דמזל רבה משרד עו"דאזור השפלה והסביבה053-7298217 כל דיני העבודה, תביעות נזיקין יעוץ לפני חקירה במשטרה אזור המרכז והשפלה
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`אזור השרון והסביבה053-9370240עוסקות בנזיקין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות וכספיות
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין