שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג הוצאה לפועל וחובות הגבלת רישיון נהיגה בהוצאה לפועל פירושה טסט ו"תאוריה" מחדש

הגבלת רישיון נהיגה בהוצאה לפועל פירושה טסט ו"תאוריה" מחדש

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 19/01/2017 | צפיות: 23907
 

מדוע הטלת הגבלות על הרישיון עלולה לגרום להסתבכות עם להסתבך עם משרד הרישוי, משטרת ישראל וחברות הביטוח?


קראו עוד בתחום

מאז הרפורמה שנעשתה בחוק ההוצאה לפועל בשנת 2008, אחת מהפעולות שניתן לבצע כנגד חייב שנפתחו לו תיקים בהוצאה לפועל הוא הגבלת או עיכוב רישיון הנהיגה שלו. התנאים להטלת ההגבלה, בין היתר, הם שחלף פרק זמן של יותר משישה חודשים מהמועד שבו נמסרה אזהרה לחייב, וכן שהחייב מתחמק מתשלום החוב מבלי לספק הסבר לכך, או במקרים שבהם החוב הוא חוב מזונות.


ההגבלה על הרישיון למעשה מבטלת את תוקפו, כמו במקרים של אי תשלום אגרה. ממועד רישום ההגבלה על הרישיון תוקפו מבוטל, והוא יישאר כך במרשמי משרד הרישוי עד שההגבלה על הרישיון תוסר.


מהן הבעיות שעלולות להיגרם כתוצאה מהגבלת הרישיון בהוצאה לפועל?


מכיוון שהרישיון הנהיגה לא בתוקף, חייב שהוטלה עליו ההגבלה למעשה אינו רשאי לנהוג, אלא אם כן ינהג ללא רישיון. הבעיה היא שבמקרים רבים, המשטרה אינה מודעת לעובדה שתוקף הרישיון בוטל בשל הגבלה שהוטלה עליו בהוצאה לפועל.


כאשר הרישיון נשלל או מוגבל כתוצאה מביצוע עבירות תעבורה, יש סנכרון בין משרד הרישוי והמשטרה, ולכן אם המשטרה עוצרת נהג שנשלל רישיונו לביקורת שגרתית, מיד יתגלה שרישיונו נשלל. באותו רגע יוציאו השוטרים במסוף קנס תנועה או זימון לבית משפט בגין נהיגה בזמן שלילה.


כפועל יוצא מכך, הגבלה בהוצאה לפועל למעשה מובילה לנהיגה ללא כיסוי ביטוחי. אם אדם שרישיונו הוגבל יהיה מעורב בתאונת דרכים, חברת הביטוח תוכל להתנער מתשלום פיצויים משום שתוכל לטעון שנהג ללא ביטוח.


חברות הביטוח עלולות לנצל זאת, משום שבעת רכישת ביטוח רכב, המבוטח מתבקש להצהיר על הגבלות שהוטלו על רישיונו בשל חובות קיימים בהוצאה לפועל, כלומר ניתן לטעון שהמבוטח למעשה לא סיפר את האמת כאשר רכש את פוליסת הביטוח.


במקרה לדוגמה, בית המשפט קיבל תביעה שהגיש נהג נגד חברת הביטוח בגין נזק אשר נגרם לרכבו במהלך תאונת דרכים, בזמן שחלה הגבלה על רישיון הנהיגה שלו על ידי ההוצאה לפועל. בית המשפט קבע כי חרף העובדה שהרישיון היה מוגבל, מאחר שההגבלה לא נבעה מעבירות תנועה או מכושר נהיגה לא תקין, אלא בשל אי תשלום חובות, היא אינה מבטלת את אחריות חברת הביטוח ואת הכיסוי הביטוחי על הרכב.


בעיה נוספת שעלולה להתעורר בעקבות הטלת הגבלה על הרישיון על ידי ההוצאה לפועל היא שמבחינת משרד הרישוי, רישיון שאינו מחודש במשך תקופה העולה על שנתיים, מחייב את הנהג לעבור בשנית מבחן תאוריה. כמו כן, אם רישיון הנהיגה לא חודש במשך יותר מ-36 חודשים, הנהג ייאלץ לעבור הן מבחן תאוריה מחדש והן מבחן מעשי (טסט) מחדש.


לא פעם נהגים שהוטלה עליהם הגבלה על הרישיון מטעם ההוצאה לפועל כלל לא ידעו שרישיונם עוקל, ולכן הופתעו כשנוכחו לדעת כי נהגו תקופות ארוכות ללא רישיון נהיגה בתוקף, וגילו זאת רק במועד שבו הגיעו למשרד הרישוי כדי לחדש את הרישיון, ושם התבשרו כי נהגו במשך שנים ללא רישיון, מעשה שהשלכותיו כוללות ביצוע טסט ומבחן תאוריה בשנית.


על כן, חייב שהוטלה הגבלה על רישיון הנהיגה שלו על ידי ההוצאה לפועל, מוטב לו שיקדים תרופה למכה ויפנה לעורך דין לצורך הסרת ההגבלה מבעוד מועד, לפני שיסתבך עם רשויות החוק, עם המשטרה, עם חברות הביטוח או עם משרד הרישוי.
 


עודכן ב: 19/01/2017

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
הורים לילד שעבר התעללות בגן הבהירו לגננת במשפחתון החדש כי עליה לחבר אותם למצלמות המתעדות אונליין את מה שמתרחש בגן. מאחר שמערכת המצלמות הפסיקה לפעול, נקבע כי ההורים היו זכאים להוציא את הילד מהגן באופן מיידי וללא הודעה מראש
מאת: LawGuide | 06/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
שגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישורשגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישוראזור הדרום053-7105249משפחה ומקרקעין, משמורת, מזונות, הסכמי ממון, צוואות, יפוי כוח מתמשך והוצל"פ
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
דמרי - בן שחר משרד עו"דדמרי - בן שחר משרד עו"דאזור הצפון053-7298477משרדנו מתמחה בתחומי דיני העבודה פשיטות רגל- הוצאה לפועל ודיני משפחה.
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
שחר & שחר - משרד עו"דשחר & שחר - משרד עו"דירושלים והסביבה053-9377930ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.