שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג רשלנות רפואית ניתוחים פלסטיים ורשלנות רפואית

ניתוחים פלסטיים ורשלנות רפואית

 
מאת: רונן לפיד - משרד עורכי דין    053-9368608| פורסם ב: 17/03/2016 | צפיות: 273
  • איזור: אזור הצפון
  • כתובת: חרושת 11
  • עיר: כרמיאל
  • טלפון: 053-9368608
רוצה שנחזור אליך?
אל רונן לפיד - משרד עורכי דין

רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים, היא דבר שכיח לצערנו, בתרבות החיים כיום ניתוחים פלסטיים הפכו פופולריים יותר ויותר עם השנים. בתרבות המערבית כיום ניתוח פלסטי הפך להיות ניתוח שכיח


קראו עוד בתחום

ניתוחי בחירה אלו מתבצעים על פי בקשת המטופל ולא בגין מצב בריאותי כזה או אחר. מטרתם של הניתוחים היינה שיפור המראה החיצוני וההרגשה הפנימית ואין להם כל קשר לטיפולים קליניים. יחד עם זאת מדובר בהליכים ניתוחיים שאינם טומנים בחובם סיכונים ובנוסף, סיכויי הצלחתם אינם מושלמים.

 

שיווק ניתוחים מהסוג הזה, נפוץ כיום, ביצועם קשור קשר אמיץ בפן השיווקי של המרפאה המבצעת, מוצגים ניתוחים אלו לרוב כהליכים פשוטים שאינם מסוכנים, אגב פרסום אגרסיבי וחצאי אמיתות. ללקוחות המגיעים למרפאות הפלסטיות מובטחות תוצאות מרהיבות ושיפור מיידי בשביעות הרצון המראה החיצוני.

 

כאשר לא עומדים הניתוחים בהבטחות שניתנו טרם ביצוע ההליך, אף נגרמים למטופל נזקים גופניים בגינו. במקרים אלו, יכול הלקוח המנותח להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד הרופא המנתח או המוסד הרפואי.


מה ההבדל בין הניתוחים הפלסטיים לניתוחים הרגילים בעינו של השופט?

 

ההבדל המהותי בין ניתוחים אלו לניתוחי האין ברירה (כגון ניתוחי לב) הינו בהיותם לא דחופים ועשייתם מתוך רצונו של המטופל אשר במקרה זה נתפס פעמים רבות כלקוח מהסיבה הפשוטה שהליך ניתוחי זה ,ממומן על ידי הלקוח בכסף רב. אי לכך, חשובה הסכמתו לניתוח על כל פרטיו וסיכוניו ובתי המשפט נוטים לראות בחומרה הטעיית מטופל עקב הענקת מידע שגוי. בדומה לכל ניתוח, גם ניתוחים פלסטיים מחייבים חתימה בכתב על טופס הסכמה,לביצוע טיפול פולשני.

 

טופס ההסכמה זה חייב להכיל את כל המידע הרפואי הנדרש לניתוח לרבות הסיכונים הכרוכים בו, סיכויי הצלחתו, תופעות הלוואי הצפויות ותקופת ההתאוששות. כמו כן, על הרופא להציג בפני המטופל שלפניו גם את החלופות האפשריות לטיפול בעניינו לרבות טיפולים שלא מעניק המוסד הרפואי בו הוא עובד.


האם חתימה על טופס ההסכמה מהווה הגנה חזקה בבית המשפט?

 

מכיוון שלא מדובר בהליך רפואי דחוף אשר מתבצע לאחר קביעת תאריך לביצועו מבעוד מועד, על טופס ההסכמה יחתום המטופל לא פחות מיממה טרם ביצוע ההליך. המחוקק קבע תקופה זו של אישור בטרם ביצוע הניתוח, כפרק הזמן הסביר בו יכול המטופל לבחון באופן מושכל ובלתי תלוי האם בהליך הניתוחי המוצג לפניו חשקה נפשו.

 

זאת ועוד, חתימה על טופס ההסכמה איננה הצהרה חלוטה. במידה ולא הוסברו למטופל כל הפרטים הדרושים, הושמטו סיכונים או סיכויי הצלחה, או נחתמה ההסכמה בזמן קצר לפני תחילת הניתוח, נשמטת הקרקע מתחת לתקיפות המסמך.

 

מבחן ה"רופא הסביר" בניתוחים פלסטיים, אימתי?

 

רופאים המבצעים ניתוחים פלסטיים אמורים לעמוד במבחן ה"רופא הסביר" החל מקבלת הלקוח בבדיקה הראשונה וכלה בסקירה ההיסטוריה הרפואית שלו (לרבות רגישויות או חברות בקבוצת סיכון). על הרופא לבצע בדיקה מעמיקה של גיליונו הרפואי של המטופל בו הוא מוודא כי מצבו הבריאותי של העומד לפניו מאפשר את קיום הניתוח מבלי שיהיה בכך בכדי לנטול סיכונים בלתי סבירים.

 

 

בעת ביצוע ניתוח פלסטי, ישנם תקנים ודרכי טיפול ידועות בתחומים השונים אשר מאפיינים את הטיפול. על הרופא להיות מוסמך לבצע את הניתוח שהציע, להיעזר בסביבת עבודה והמכשור הרפואי המתאימים להליך המדובר. כמו כן, התיאום בינו לבין הצוות הרפואי שעובד עמו צריך להיות מקצועי, מוסמך ומיומן. רשלנות באחד מרשומים לעיל בזמן ביצוע הניתוח או במהלך ההתאוששות ממנו מהווה עילה לרשלנות רפואית.

 

אחריותו של הרופא המנתח כלפי המטופל איננה מסתיימת עת התעורר האחרון מההרדמה והועבר לחדר ההתאוששות. ניתוחים רבים מאופניים בתקופת החלמה ארוכות הדורשות מעקב רפואי צמוד ובדיקות מקיפות. על הרופא להיות אחראי כי המטופל עוקב אחר ההוראות הרפואיות, נוטל את התרופות ונמנע מפעילויות אשר עלולות להזיק לבריאותו. רשלנות רפואית במעקב צמוד אחר המטופל, מתן מרשם תרופות שגוי או אי הפנייה לבדיקות מתאימות לפי צורך, עלולים להוות עילה לתביעה.

 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא רשלנות רפואית
חדשות ופסקי דין בנושא רשלנות רפואית
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


ד"ר דוד שרים, עורך דין ורופאד"ר דוד שרים, עורך דין ורופאאזור המרכז053-9428497מעל 23 שנות ותק וניסיון משפטי ורפואי בתחום הרשלנות הרפואית.
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
בוים & תומא עורכי דיןבוים & תומא עורכי דיןאזור המרכז053-8007674משרד ותיק ופעיל העסוק בדיני עבודה, נזקי גוף, רשלנות רפואית וביטוח לאומי.
רונן לפיד משרד עורכי דיןרונן לפיד משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9368608 עוסק בתחום ההכרה בנכי צה"ל, רשלנות רפואית, נפגעי עבודה ותאונות דרכים
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.