שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג הוצאה לפועל וחובות איחוד תיקים או פשיטת רגל?

איחוד תיקים או פשיטת רגל?

 
מאת: שחר & שחר - משרד עורכי דין    053-9377930| פורסם ב: 26/01/2016 | צפיות: 2087
4.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 2)

  • איזור: ירושלים והסביבה
  • כתובת: בזל 5
  • עיר: ירושלים
  • טלפון: 053-9377930
רוצה שנחזור אליך?
אל שחר & שחר - משרד עורכי דין
 

מהו ההליך הנכון שבו על החייב לפעול, האם הליך של איחוד תיקים או שמא הליך של פשיטת רגל? במאמר זה נסקור בקצרה הליכים אלו בשפה פשוטה תוך הצגת מאפיינים עיקריים, יתרונות וחסרונות


קראו עוד בתחום

פעמים רבות נקלע אדם, לאו דווקא באשמתו, למצב שבו חייב כספים רבים לנושים שונים אשר אין באפשרותו להשיב ובעקבות כך נפתחים כנגדו תיקים רבים בלשכת ההוצאה לפועל, אשר במסגרתם מטילה לשכת ההוצאה לפועל על החייב הגבלות שונות, כגון עיקולים על חשבונות הבנק, על רישיון הנהיגה, עיכוב יציאה מהארץ והליכים מכל הצבעים אשר בוודאי יהפכו את חייו של החייב לגיהינום.


בפני החייב כמה דרכי פעולה שבהן יוכל לנקוט כדי לעצור את ההליכים כנגדו בהוצאה לפועל, ולהשיב את החובות לנושים תוך פריסתם לתשלומים חודשיים.


אלו שלוש האפשרויות העומדות בפני החייב


האפשרות הראשונה היא הגשת בקשה לאיחוד תיקים בלשכת ההוצאה לפועל, או בקשה לצו תשלומים אם מדובר בתיק אחד. אפשרות זו כמובן תלויה במספר תנאים אשר יהוו בסיס לפתיחת האיחוד.


אם רשם ההוצאה לפועל מאשר את האיחוד, משלם החייב מדי חודש סכום מסוים המתחלק בין הנושים. הליך זה אמנם מקל על החייב אשר משלם את כל חובותיו בפריסה חודשית אשר בה יכול לעמוד בהתחשב במצבו הכלכלי, אולם הואיל וההצמדות והריביות ממשיכות להצטבר גם לאחר איחוד התיקים, החייב צפוי לשלם את התשלומים החודשיים לנושים כל ימי חייו, אלא אם נופלת בחלקו של החייב הזדמנות לקבל סכום כסף נכבד במהלך האיחוד שאותו ישלם לסגירת כל החובות.


האפשרות השנייה היא הליך של פשיטת רגל. תחילתו של הליך זה הוא באמצעות הגשת בקשה לצו כינוס, צו הכינוס מאפשר לחייב לשלם סכום מסוים מדי חודש לקופת הכונס כפי יכולתו הכלכלית, בדומה להליך של איחוד תיקים.


לאחר שהכונס הרשמי מאשר את צו הכינוס, יש להגיש את הצו גם לאישורו של בית המשפט. מיום מתן צו הכינוס לנושים שישה חודשים בלבד להגשת תביעות חוב כנגד החייב. לאחר תקופה שבה החייב עומד בצו הכינוס ובתשלומים החודשיים לקופת הכונס, באפשרותו של החייב לפנות לבית המשפט בבקשה לקבלת צו הפטר הפוטר אותו מכל חובותיו באופן שבו הוא לא נדרש להמשיך ולהעביר תשלומים חודשיים לקופת הכונס.


יוזכר כי בקשה זו כמובן מגיעה לאחר שלחייב קיימת הצעה כספית כלשהיא המתווספת לסכום שהצטבר בקופת הכונס. מחד גיסא, הליך זה אינו מתאים לכל אחד שכן בהליך הזה אין באפשרותו של החייב להחזיק בנכסים, וכמו כן החייב נתון במעקב שוטף שכן עליו להגיש דו"ח הוצאות והכנסות מדי 60 יום.


מאידך גיסא קיימים מספר יתרונות להליך זה. ראשית, בשונה מהליך של איחוד תיקים, הריביות וההצמדות מפסיקות לעלות עם מתן צו הכינוס, בעוד התשלומים החודשיים נשמרים ומצטברים בקופת הכונס ולא מתחלקים בין הנושים מדי חודש. שנית, במהלך הליך הכינוס החובות שלהם טוענים הנושים השונים עוברים ביקורת של הנאמן, אשר מתמנה על ידי בית המשפט, ופעמים רבות מוצא הנאמן כי החובות קטנים מכפי שהוצגו על ידי הנושים בלשכת ההוצאה לפועל.


אפשרות שלישית מתאפשרת עקב תיקון חדש בחוק ההוצאה לפועל משנת 2015. מדובר בהליך המוביל לקבלת הפטר בלשכת ההוצאה לפועל עצמה, וזאת רק אם החייב עומד בתנאים מסוימים. יוזכר כי תוצאת הליך זה בדומה להפטר בבית המשפט כאמור לעיל דומה, שכן צו ההפטר פוטר את החייב מכל חובותיו, פרט לחוב אשר אינו בר הפטר.


לאור האמור לעיל ומאחר שלכל הליך היתרונות והחסרונות שלו, יש לבחון כל מקרה לגופו ולפי מכלול הנסיבות ומצבו הכלכלי של החייב, ולהתאים לחייב את ההליך שהכי נכון עבורו באופן אישי, ועל כן מומלץ לחייב לפנות לעורך דין המתמחה בתחומים אלה של הוצאה לפועל ופשיטת רגל כדי שידריך וילווה אותו באופן מקצועי ובמסירות עד לסיום כל חובותיו.


משרד עורכי דין שחר & שחר בעל ניסיון רב בתחום ההוצאה לפועל. המשרד מציע ליווי משפטי וטיפול בחייבים כמו גם בזוכים בלשכת ההוצאה לפועל ומתחייב לשירות מקצועי ואמין ובאווירה טובה ומשפחתית.

 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
הורים לילד שעבר התעללות בגן הבהירו לגננת במשפחתון החדש כי עליה לחבר אותם למצלמות המתעדות אונליין את מה שמתרחש בגן. מאחר שמערכת המצלמות הפסיקה לפעול, נקבע כי ההורים היו זכאים להוציא את הילד מהגן באופן מיידי וללא הודעה מראש
מאת: LawGuide | 06/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


שגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישורשגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישוראזור הדרום053-7105249משפחה ומקרקעין, משמורת, מזונות, הסכמי ממון, צוואות, יפוי כוח מתמשך והוצל"פ
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
שחר & שחר - משרד עו"דשחר & שחר - משרד עו"דירושלים והסביבה053-9377930ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב