שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג מקרקעין נדלן רכישת דירה חדשה מקבלן או קבוצת רכישה: מה כדאי?

רכישת דירה חדשה מקבלן או קבוצת רכישה: מה כדאי?

 
מאת: משרד עו"ד שי הררי    053-9428503| פורסם ב: 24/12/2015 | צפיות: 2274
4.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 2)

  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: מצדה 7 (מגדל ב.ס.ר 4)
  • עיר: בני ברק
  • טלפון: 053-9428503
רוצה שנחזור אליך?
אל משרד עו"ד שי הררי
 

אלה חמשת כללי האצבע לרכישת דירה בהצלחה במסגרת קבוצת רכישה


קראו עוד בתחום

רכישת דירה במסגרת קבוצת רכישה היא אמצעי פופולארי ומקובל. מדי שנה קמות עשרות קבוצות רכישה שבמסגרתן נמכרות מאות דירות חדשות במסגרת קבוצת רכישה, הן לרוכשים שזו להם הדירה הראשונה והן כדירות להשקעה.


עם זאת, רכישה של דירה מקבלן נחשבת לקנייה בטוחה יותר, לעומת רכישת דירה במסגרת קבוצת רכישה שנחשבת לזולה יותר, וזאת כתוצאה ממספר סיבות עיקריות.


כאשר רוכשים דירה מחברה יזמית, מעניקה החברה היזמית אחריות כוללת, כאשר כל ההתחייבויות נובעות מעצם בעלותה בפרויקט ומעצם בניית הדירה על ידה. כך, בדרך כלל מבוצע הפרויקט באמצעות ליווי בנקאי, ובין יתר ההתחייבויות המקובלות קיימות ההתחייבות למחיר סופי, למועדי ביצוע הפרויקט ולקבלת היתר בנייה אם טרם ניתן, למועד הכניסה לדירה ולמקרה של חריגה מתנאי הסכם המכר שנחתם בין החברה היזמית או הקבלן לבין רוכש הדירה הספציפית.


נוסף לכך, החברה היזמית והקבלן המבצע מטעמה אחראים, הן מכוח חוק המכר והן הלכה למעשה, לתיקון הליקויים ולמתן אחריות על פי חוק המכר, לרבות הזכות לפיצויים.


רכישת דירה במסגרת קבוצת רכישה זולה משמעותית מרכישת דירה ישירות מחברה יזמית


לעומת החברות היזמיות, במסגרת קבוצת רכישה ישנו הבדל מהותי בין רכישת דירה מקבלן לבין "רכישת דירה", אשר נובע מעצם העובדה שבקבוצת רכישה אין מדובר ברכישה של דירה כי אם במסגרת של בנייה עצמית של דירה באמצעות התאגדות של קבוצת אנשים לצורך בניית בניין, שבו כל אחד מהחברים בקבוצה יהא בעל הזכות לדירת מגורים ספציפית, כל אחד בהתאם לחלקו ובהתאם להסכמים שנחתמו, ועליהם רובצת כל האחריות לבנייה מן המסד ועד הטפחות, קרי החל בהליכי התכנון וכלה בביצוע הבנייה וקבלת המפתח.


מארגני קבוצות רכישה הם על תקן של גורמים מקצועיים ש"מסייעים" לחברי הקבוצה, אך הם אינם נכנסים בנעליהם של חברי קבוצת הרכישה, ומעמדם אינו כמעמדה של חברה יזמית או קבלן, כאשר הליכי הרכישה, התכנון והביצוע מוטלים על כתפיהם של חברי הקבוצה באמצעות אותם גורמים מקצועיים.


כתוצאה מכך, אין למארגן שליטה מוחלטת וישנו קושי משמעותי להתחייב על מחירה הסופי של הדירה הנרכשת, וכן על המועד הסופי לקבלת היתר בנייה ולמועד הכניסה לדירה, וכן לזהות הקבלן המבצע. בהקשר זה המלצתי היא לעמוד על מחיר סופי או על סטייה מקסימאלית המותרת על פי ההסכם.


חמשת הפרמטרים העיקריים הללו, אך לא רק, מהווים אמנם את גורם אי הוודאות הגדול ביותר, אך יש להביא בחשבון כי בנייה או רכישת דירה במסגרת קבוצת רכישה עדיין זולה באופן משמעותי מאשר רכישת דירה ישירות מחברה יזמית, ובתקופה שבה מחירי הדירות מרקיעי שחקים, אזי כל חיסכון הוא משמעותי.


נוסף למחיר הנמוך יותר, קבוצת רכישה המנוהלת ומאוגדת נכון יכולה להתנהל בצורה חכמה ויעילה, באופן שיאפשר לחבריה, באמצעות שליטה על מיקום הקרקע הנרכשת לבנייה, זהות הקבלן המבצע וכדומה, לרכוש ולבנות עבור עצמם את דירת מגוריהם.


המלצתי, לבדוק ולבצע השוואה בין כל מקרה לגופו, כלומר להשוות בין הצעה ספציפית של קבוצת רכישה לבין הצעה של דירה מחברה יזמית או קבלן שמציעים דירה במיקום ובשטח דומה לזה שבקבוצת הרכישה.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל משרד עו"ד שי הררי
עוד בנושא מקרקעין נדלן
חדשות ופסקי דין בנושא מקרקעין נדלן
אף על פי שידעו על בעיה מתמשכת של ליקויי רטיבות בדירה, המוכרים לא דיווחו על כך לרוכשים לפני שחתמו על חוזה המכר. הם ישלמו לקונים פיצויים בסכום של כ-105 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 15/03/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
מוטי שחר, עו"ד ומגשרמוטי שחר, עו"ד ומגשראזור המרכז053-7101178עוסק בלשון הרע, דיני חברות, פשיטות רגל ומשפט אזרחי
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566בית משפט, נדל"ן, חוזים, נזיקין, דיבה, דיני עבודה ומשפחה
עו"ד שי טלעו"ד שי טלאזור המרכז053-8007594ניסיון מעל 10 שנים בדיני עבודה, דיני ספורט, מקרקעין נדל"ן ומשפט אזרחי
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות
בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון	בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון אזור השפלה והסביבה053-7933102עוסק בדיני משפחה ומעמד אישי, מקרקעין, הוצל"פ וחדלות פרעון
עו"ד חיים אליהעו"ד חיים אליהאזור המרכז053-7101868הצלחות מוכחות בדיני תעבורה, משפט פלילי ותכנון ובניה